Mit is jelent pontosan a finommotorika? Hétköznapi kifejezéssel talán a „kézügyesség” szó írja le – hozzávetőlegesen – a jelentését. Valójában ennél azért többről van szó: testünk kisebb testrészeinek (ujjak, szemek, száj) apró, finom, koordinált mozgása tartozik bele.
Szerző: HelloBaby magazin
Ügyes, vagy ügyetlen?
A „kézügyesség” talán amiatt került be a köztudatba, mert annak ügyetlensége, vagy fejletlensége a legszembetűnőbb számunkra.
Babáknál
A csecsemők fogóreflexe a finommotorikus fejlődés első állomása. Ez a reflex nagyjából 8-12 hetes korban (de legkésőbb fél éves korban) tűnik el, és felváltja az akaratlagos fogás, picit később pedig az elengedés. A 9 hónapos baba már nagyon ügyesen, tudatosan kivitelezett finommotorikus tevékenységre is képes: bármit elkövet, hogy a kiszemelt játékot, eszközt megszerezze és alaposan megvizsgálja. A vizsgálat szerves része a „kóstolás” is, ahol elsősorban nem a tárgy ízére kíváncsi, hanem a szájával, nyelvével mondhatni letapogatja annak formáját, állagát. Ez a tevékenység is a finommotorikus fejlődés természetes velejárója.
1 éves kortól az iskoláig
Az egyéves gyerkőc – a sok-sok gyakorlás eredményeként – ujjait a kiszemelt tárgy méretéhez tudja igazítani, így célirányosan megfogni azt. Óvodás korban már számos játékba bevonhatóak a finom mozgások: gyakorlás csakis játékosan! Fűzzetek gyöngyöt, gyurmázzatok, tépjetek papír csíkokat, vágjatok, gyúrjatok papírgalacsint. Segítsen a kisgyermek a konyhában: ha pogácsát süttök, szórhatja a ő rá a sajtot.
Kulcsa a nagymozgások gyakorlása
A nagymozgások érésével tovább tud fejlődni a finommotorika, hiszen stabil járáskor, futáskor már nem kell kezeit egyensúlyozásra használni. A rendszeres mozgás a szabadban, szabadon alapfeltétele a finom mozgások fejlődésének is. Kergetőzni, egyensúlyozni, páros/fél lábon ugrálni, mászókázni, akár kúszni-mászni – mind nagyon fontos mozgások.
Játékajánlatunk a finommotorika fejlesztésére : Trükkös teher, Foglalkoztató füzetek, Clics építőjátékok, Fűzős páva, Hama készletek, Ludanimo