Miután a „3 gyerek, 3 hátizsák, 10 nap vonattal” projektünk felejthetetlen élményekkel töltött fel minket, nem volt kérdés, hogy a „4 gyerek, 3 hátizsák és 1 babakocsi” változat is működni fog! Később a babakocsi már mellőzhető volt, 4 gyerekkel jártunk be számos hazai és európai várost, és nem bántuk meg.
Szerző: Mayer-Timári Júlia, a www.babamerlegberles.hu alapítója
Hogyan kulturálódjunk kisgyerekekkel utazva úgy, hogy jól is érezzük magunkat? Összegyűjtöttem pár praktikus tanácsot ahhoz, hogy élményteli lehessen a városi családi nyaralás.
Bátran használjuk a tömegközlekedést!
A kicsiknek az is érdekes, hogy más színű a villamos, másmilyen a metró, mint a megszokott. A nagyobbakkal közösen követhetjük papírtérképen vagy térképapplikációban, merre járunk. Biztos vagyok benne, hogy a tájékozódási képességük és az önbizalmuk is fejlődik, és nem tartanak attól, hogy elvesznek, ha egyszer majd nélkülünk indulnak el. A felvonók, a siklók is izgalmasak lehetnek: nézzük meg, melyiket mi hajtja, hogy sínen vagy kötélen haladnak-e – és máris elszalad az idő, amit esetleg várakozva kell tölteni.
Csak éljük túl a múzeumot? Inkább élvezzük!
Egy klasszikus múzeum is lehet érdekes. Bevált a következő „kincskereső” praktika. Fogjuk a jegypénztárnál kihelyezett magyar vagy idegennyelvű prospektust, amely a fő nevezetességeket mutatja be. Ezeket kell megtalálnia minden gyereknek. Lehet egyéniben vagy csapatban is játszani. A múzeumi dolgozók lelki békéje és a tárgyak biztonsága érdekében ez persze nem verseny. Aki amit megtalált, azt megmutatja nekünk, szülőknek. A múzeum után pedig ki-ki ahány látnivalóra talált rá, annyi gumicukrot kap. Igen mókás látványt nyújt, amint egy 5 éves fiúcska prospektussal a kezében vizslatja a görög szobrokat és nézi, vajon melyik szerepel az ő papírján és melyikért jár a gumicukor.
Használjuk ki, hogy idegen nyelven is meg lehet szólalni!
Külföldön járva már nyelvet tanuló gyerekeinket biztassuk arra, hogy egy-egy fagyit vagy apróságot önállóan vegyenek meg. Nem baj, ha nyelvtanilag nem helytálló, amit mondanak, de az az élmény, hogy valamit ők maguk el tudnak intézni egy másik nyelven, önbizalmat ad nekik ahhoz, hogy később is megszólaljanak idegen nyelven. A tömegközlekedés során és az utcákon is lépten-nyomon feliratokba botlunk, és szinte észre sem vesszük, mennyi új szót tanulunk.
Unaloműző pajtik és üveggolyók
A napi sétákhoz nem célszerű a kedvenc alvós plüssit vinni, mert ha az elveszik, akkor bizony az egész nyaralásnak lőttek! Ezért a mi táskáinkban mindig lapul pár figura, amiket csokitojásban találtak korábban a gyerekek. Ezek picik, könnyűek és pótolhatók. A kis figurákkal lehet beszélgetni, de játszhatunk például olyat is, hogy nekik mutatjuk meg a nevezetességeket: „Nahát, krokodil pajti, tudtad, hogy ez az épület 130 szobából áll?” Be kell vallani, teknős pajti már esett be világörökségi helyszínre Pécsett, azóta alighanem elnyerte a legkitartóbb látogató címet.
Ha legalább annyi üveggolyónk van, mint amennyi gyerekünk, akkor ezekkel szintén konfliktusmentesen könnyebbé tehetjük a sétákat vagy a várakozások idejét. Nem is gondolnánk, hány és hány helyen lehet az üveggolyókat gurítani, miközben csak úgy repül az idő.
A szabályok nem mennek szabadságra
A mi nagyfiunk a berlini állatkertben, megérkezésünk első napján „nem lesz baj!” címszóval beelejtette az öccsét egy tócsába, akit emiatt teljesen át kellett öltöztetni. Aznap este a nagyfiunk kihagyta a fagyizást. Természetes, hogy nehéz ilyenkor határozott szülőnek lenni (mégiscsak nyaralunk), azonban az is igaz, hogy a további 8 napban nem kellett ilyen módszert alkalmaznunk.
Számítsunk arra, hogy változhat a program!
Ne tervezzünk túl feszes programot, és vegyük számításba, hogy a kicsik olyan dolgokat is érdekesnek találhatnak, amiket mi nem kalkuláltunk be. Amikor Salzburgban jártunk, egy égő utcai szemeteshez vonultak ki nagy erőkkel a tűzoltók a legmodernebb tűzoltókocsival, és mi 30 percen át néztük a műveletet. A kisfiunk szerint ez volt a legérdekesebb. Szinte minden nagyvárosban van állatkert vagy interaktív természettudományi múzeum, és ha a hivatalos top 10 látnivalóban nincs is benne, családbarát programra számíthatunk.
Talán kúszó-mászó korú babával a legnehezebb tervezni. Mi például Krakkóban városközponti szállást választottunk, és a nap közepén vissza kellett mennünk az apartmanba, hogy tiszta terepen és biztonságban tudjon mászni a gyerkőc, miközben mi szusszanunk egyet.
Rajzos emlékek és útinapló
Felnőttek számára érdekes látnivalót, például egy templomot vonzóvá tehetünk azzal, hogy csak leülünk egy kényelmes helyre, és ki-ki a maga szintjén készít egy rajzot bármiről, amit ott érdekesnek talál. Gondoljunk az esős délutánokra vagy – ha önellátók vagyunk – a főzésidőre! Ezeket is jól kitöltheti az útinapló összeállítása. Ilyet már egy 6 éves is tud készíteni: a napközben begyűjtött prospektusból vagy belépőjegyekből a neki tetszőket kivágja és beragasztja egy üres füzetbe. (Stift ragasztót, üres füzetet és ollót vigyünk magunkkal.) A nagyobbak mindezekhez már feliratot vagy egy-egy gondolatot is hozzáfűzhetnek. Megsúgom: ezek az emlékfüzetek akkor és ott el fognak készülni. Ha hazahozzuk, hogy majd otthon… akkor még hónapokig halogatjuk. A nyaraláskor elkészült emlékfüzet alapján viszont a gyerekek hazaérkezéskor máris élménybeszámolókat tudnak tartani a családtagoknak.
Gyerekbarát kirándulások 1.rész – 252 gyerekbarát kirándulási tipp, hazai úti célok régiónként, közel 100 oldalon!
Webshop
Gyerekbarát kirándulások 2.rész – 250 ÚJ gyerekbarát kirándulási tipp
Ez a könyv korábbi, nagy sikert aratott Gyerekbarát kirándulások 1. kiadványunk folytatása. Ez alkalommal 250 tippet adunk közös családi kirándulásokhoz, méghozzá teljesen újakat. Ebben az összeállításban főként a tavasztól őszig tartó időszakra válogattunk ajánlatokat.