Nem csupán a nyári melegben, hanem gyakran a harmadik trimeszter során is a kismamák egyik leggyakoribb panasza, hogy vizesedik, dagad a lábuk és a karjuk, jellemzően a boka, illetve a csukló és az ujjak területén. Ez azoknál az anyukáknál is előfordulhat, akik korábban nem voltak hajlamosak erre. Mit tehetünk, ha minket is érint ez a probléma?
Szerző: Steinbachné Kapás Gabriella gyógytornász-fizioterapeuta, pre-és posztnatális tréner
Mit áll a kialakulás mögött?
A várandósság idején olyan hormonhatások érvényesülnek, melyek a vénák, a nyirokerek áteresztőképességét is növelik: az ösztrogén visszatartja a vizet, a progeszteron pedig érfallazító hatásával idézhet elő ödémát. A megnövekedett keringő vérmennyiség ilyenkor tehát pang a kitágult erekben, a vizesedés mellett a visszerek és az aranyér kialakulásának kockázatát is növelve. Emellé jön nyáron a meleg „értágító” hatása, a kevesebb mozgás, a több ülés (láblógatással), és már tényleg kész is a baj.
Hasznos tanácsok
Mit tehetünk nehézláb-érzés, a láb, a kézfej dagadása, vizesedése, feszülése, duzzanata, visszerek megjelenése esetén?
Ezenkívül érdemes odafigyelni arra, hogy minél kevesebbet lógassuk mind a lábunkat, mind a kezünket, hiszen ilyenkor a gravitáció és az izompumpa hiánya ellenünk dolgozik. Vénás torna javasolt, és természetesen mindennapi séta, átmozgató torna, ami a kánikula ellenére jóleshet. Felső végtagi érintettség esetén szükség lehet arra, hogy a gyűrűket levegyük erre az időszakra, hiszen komolyabb kellemetlenséget is okozhat a viselésük, ha az ujjak nagymértékben vizesednek. Amennyiben a kar, a kéz, az ujjak ödémásodnak, a felső végtag összes ízületének finom mobilizálására kell törekedni. Alsó végtag esetén általánosan az javasolható, hogy amikor ledőlünk pihenni, legyen felpolcolva az egész lábunk combtól sarokig és kerüljük a törökülést, illetve a láb lógatását. Térdhajlítás és -nyújtás, valamint a bokaízület átmozgatása mellett a lábujjak hajlítása, nyújtása is javítja a keringést. A „tankönyvi” vénás tornát személyre szabottan érdemes megtanulnunk gyógytornásztól, mert egyes elemei nem mindenki számára végezhetők, kivitelezhetők, nem mindenkinek kényelmesek.
Az aktivitás is számít
Szuper segítség lehet az úszás, vagy a subaqualis torna, elérhetők kifejezetten kismamáknak összeállított foglalkozások, érdemes ilyet is kipróbálni. Természetesen rengeteget számít, hogy alapvetően milyen a kötőszövetünk, hajlamosak vagyunk-e visszerek megjelenésére, esetleg van/volt-e korábban a családban probléma ezen a területen, valamint hogy a várandósság előtt voltak-e visszerek, vagy egyéb eltérések a vénás visszaáramlásban.
Ha például sokat ülünk vagy állunk egy helyben, a vénás visszaáramlás a gravitáció miatt az alsó végtagokon nehezített lesz, tehát az sem mindegy, hogy hogyan/milyen testhelyzetben töltjük a napunk nagy részét.
Ami a mozgás mellett szintén segíthet, az a szakképzett nyirokterapeuta által végzett kézi nyirokdrenázs/masszázs. Nagyon hasznos lehet továbbá a nyiroktape (a kinesio tape egyik fajtája), ami kézre és lábra egyaránt ragasztható és nagyon szépen segít visszafelé terelni a felgyülemlett folyadékot.
További fontos tudnivalók
Természetesen a tartósan meleg időkben ne nagyon merészkedjünk a tűző napra, és részesítsük előnyben a kora reggeli vagy késő délutáni időpontokat a kimozduláshoz, kerüljük a túlmelegedést. Egy kis praktika annak, aki eléri a lábszárát, esetleg a lábujjait is: testápolót mindig alulról felfelé, hosszanti irányba kenjük, ezzel is felfelé „terelünk”.
A várandóssági ödéma alapvetően békés természetű jelenség, melyet odafigyeléssel, megfelelő mozgással és az életmódbeli tanácsok betartásával kordában lehet tartani. Amennyiben viszont egyik napról a másikra, akár az arcon is megjelenő, jelentős mértékű vizesedést tapasztalunk, tájékoztassuk orvosunkat, hiszen ez a terhességi toxémia tünete is lehet, amit a hozzá társuló magas vérnyomás és a vizeletben megjelenő fehérje is jelezhet. Ez már nagyon súlyos és veszélyes, kóros állapot, azonnal orvosi beavatkozást igényel – semmmiképp ne próbáljuk „házi praktikákkal” kezelni!
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról