Ha újév, akkor újévi fogadalmak. De vajon elkezdjük-e teljesíteni azokat, vagy továbbra is kifogásokat gyártunk? Saját útmutatókkal készültünk, melyek segíthetnek egy egészségesebb és edzettebb újév beteljesítésében.
Fésűs Veronika, Szili Dorottya, Pető Dorottya és Csóka Ramóna írása
A Scranton Egyetemen végeztek egy kutatást az újévi fogadalmakkal kapcsolatban, melynek a statisztikája a következő: az emberek 45 százaléka gyakran, 17 százalékuk ritkán tesz újévi fogadalmat.
Ha ilyen lehangolóak az eredmények, mi értelme az egésznek? – kérdezhetnénk.
Programozd sikerre magad
Veronika
A saját tanítványaimmal végzett munkám során azt tapasztaltam, hogy rendkívül fontos számukra a testedzés és az egészség.
Nem ismerik azt az „életmódot”, hogy majd lesz valahogy. Vegyük a fáradtságot és töltsünk magunkkal néhány napot, amikor is tisztázzuk magunkban, hogy most kik vagyunk? Ez adja majd az erős alapot, amire stabil bázist építhetünk.
Cselekvési tervek
Dorka
Ezek teljesen változó dolgok, kezdve egy ejtőernyős tandemugrástól, 3 hetes tengerentúli utazástól, egy Dior táskán vagy Jimmy Choo cipőn át, megfoghatatlanabb fogalmakig, pl. boldogság, egészség. A lista megírása után átgondolom lépésről-lépésre, hogy melyik célt hogyan tudnám megvalósítani és körülbelül mennyi idő alatt. Az összetettebb vágyakat pedig apróbb részekre bontom. Az egészség esetében nemcsak egészségesen táplálkozom, heti háromszor-négyszer rendszeresen mozgok, de szűrésekre járok, vitamint szedek és odafigyelek a napi folyadékbevitelre is.
Bónusz tipp: érdemes a vágyainkat a környezetünkkel is megosztani, hiszen ők is segíthetnek ezek beteljesedésében. Nekem az ejtőernyős tandemugrásomat a férjem váltotta valóra, amikor születésnapomra ezzel az élménnyel ajándékozott meg.
Dóri
Mindig izgatottan várom az újévet, ami mindig valami új és izgalmas kezdete számomra.
Nem hiszek a fogadalmakban, viszont a tervezésben annál inkább, ezért minden évet úgy kezdek, hogy letisztázom, milyen célokat szeretnék elérni.
A tavalyi évem az alapok lefektetéséről szólt és az elképzeléseim megfogalmazásáról. Ezután elkezdem kidolgozni, hogy mire is van szükségem a megvalósításhoz.
Én az a típus vagyok, aki túlgondol mindent
Nálam elég gyakori, hogy ostorozom magam, hogy miért nem haladok gyorsabban? De ennek is van egy tanulási folyamata, mégpedig az, hogy elfogadjuk a saját tempónkat. Az utazóblogom nevén fél évig gondolkodtam és őrjítettem meg az akkori kollégákat, de meg kellett tanulnom, hogy a folyamat is hozzá tartozik valami megszületéséhez nem csak a kész dolog a cél. Év vége fele tisztázódott le teljesen bennem az az út, amerre haladni szeretnék.
Megtanultam nemet mondani és a céljaimra fókuszálni.
Alig várom a meglepetéseket, amiket ez az év hoz, mert bármennyire fontos a letisztázott cél, fontos, hogy rugalmasak maradjunk a változásokra.
Az új évben pedig a végrehajtáson és a célok elérésén lesz a legnagyobb hangsúly.
Ehhez nagyon mélyre kellett ásnom magamba, hogy félre tudjam tenni a fejembe felépített szociális elvárásokat, hogy a végén csak az maradjon, amire én ténylegesen vágyom.
Ramóna – Először is, nagyon fontos, hogy teszteljük, valóban a „saját célunkat” akarjuk-e megvalósítani, illetve, hogy most van-e itt az idő az adott ötlet, cél megvalósítására?
Ezen felül fontos, hogy 360°-ban körbejárjuk a számunkra valóban fontos célokat. Ehhez megosztok veletek pár kérdést, amivel dolgozhattok:
1. Mi a jelenlegi állapot?
2. Mi az, ami szerinted akadályoz a célod elérésében?
3. Milyen képességeid vannak a céloddal kapcsolatban?
4. Milyen releváns tapasztalataid vannak a témában?
5. Kik támogathatnak téged ebben?
6. Milyen lehetőségeid vannak (amiket még nem próbáltál)?
7. Mi számodra ebben az érték?
Milyen vágyaid, álmaid kapcsolódnak a célhoz?
Ezek után rendkívüli módon sok ötlet kezdi majd ellepni a gondolatainkat, és ha valóban fontos a cél, le sem bírjuk állítani magunkat!
Sajnálkozással nem jutunk előre. Ha ezen kapom magam, gyorsan átgondolom, hogy hol itt a lehetőség?
Mi az, amit ma megtehetek a célom elérésének érdekében? Sokat segít, ha látom a következő 5 lépést magam előtt, mert így nem kezdek el aggódni és vészforgatókönyveket gyártani. Célkitűzésnél a SMART (= konkrét, mérhető, elérhető, lényeges, időhöz kötött) célokra törekszem, egy kis mozgástérrel. Tehát, ne ragaszkodjunk a fix elképzeléseinkhez, mert mi van, ha létezik annál sokkal jobb is? A tényszerű, SMART megfogalmazáshoz még hozzá szoktam tenni, hogy „könnyedén és örömmel” hogyan jussunk el a vágyott célig.
A mozgástér azt jelenti számomra, hogy van egy konkrét, számszerűsített, mérhető dolog, de megadom a lehetőségét, hogy akár ennél is jobban vagy gyorsabban teljesüljön a célom, amit előre nem is tudtam volna kigondolni, megmondani.