Télen született csecsemő esetén is fontos a friss levegő. Sétáról, hordozásról, a hideg évszakban fontos dolgokról. Mi az, amire ilyenkor különösen figyelni kell?
Összeállította: Petrik Zita védőnő, Olasz-Papp Nóra hordozási tanácsadó, W. Ungváry Renáta
Hordozás télen
Rengeteg hordozóeszköz áll ma már a hordozni vágyók rendelkezésére, melyek többsége ortopédiailag megfelelő tartást biztosít, tehát térdhajlattól térdhajlatig támasztja a baba lábát, a gerincet pontról pontra támasztja, biztosítja a baba gerincének természetes, C alakú görbületét, fejecskéjét is megfelelően tartja. A testközeli hordozásban épp az a jó, hogy időjárástól függetlenül élhetsz a benne rejlő lehetőségekkel.
Tippek a téli hordozáshoz
- Egészen picike babát, akit súlya alapján még elöl is hordozhatsz (az elöl hordozás 5-7 kg-os súlyhatárig javasolt), körbeölelheted közös kabátban is, ami lehet saját, várandósság alatt hordott kabátod, vagy esetleg egy-két számmal nagyobb, unisex kabát, amit akár pároddal közösen is használhattok. Ez különösen praktikus, ha apa is hordoz.
- Saját meglévő kabátod átalakíttathatod akár elöl-, akár elöl- és hátul hordozáshoz is. Ez egy metszést és plusz betét behelyezését jelenti. Kis kézügyességgel magad is próbálkozhatsz ezzel a megoldással.
- Száraz, hideg időben megfelelő választás lehet nagyobb méretű kardigán, hordozós pulóver, hordozós takaró, vastagabb poncsó.
- Sokszor kérdés, hogyan öltöztessük télen a babát, ha hordozzuk őt? Ha közös kabát alatt melegedtek, a te tested is melegíti őt, éppen ez a zseniális benne! Kis csecsemőknél elég az otthoni öltözéket vastagabb harisnyával, zoknival vagy lábszármelegítővel (babylegs) és sapkával kiegészíteni. Így az öltöztetéssel járó sírás is jó eséllyel elmarad! Nagyobbaknál, háti hordozásnál már jól jöhet a kesztyű és a sál is.- A sapka kérdés is mindig aktuális télen: ha elölhordozós babád van, könnyebb rá feladni, ha pedig meleg helyre tértek be időközben, könnyebb levenni és újra rátenni. Háton hordozáshoz (is) be lehet vetni az úgynevezett űrhajós sapit, mely egyszerre sapka és sál, könnyebben a helyén marad. Bár a gyerkőcök remekül értenek ahhoz, hogyan szabaduljanak meg a sapkától! Praktikus kiegészítő lehet egy kis zsebtükör, melynek segítségével ellenőrizheted a hátadon hordozott baba sapkáját, alvását, de erre a célra az autók ablaka, vagy a kirakatüvegek is kiválóan megfelelnek. Ha ledobta vagy elcsúszott a sapó, nyugodtan megkérhetsz valakit, hogy segítsen visszarakni!
- Ha jegesek, csúszósak az utak, különösen ügyelned kell arra, hogy csizmád, bakancsod ne csússzon! Ez mindkettőtök szempontjából fontos, hatalmasat eshettek együtt! Szélsőséges időjárás esetén jobb otthon maradni!
Napfényhiány és D-vitamin
A tél éghajlatunkon napfényhiányt is jelent. Mivel a D-vitamin elsődleges forrása a bőrt érő napsugárzás, így az októbertől márciusig tartó időszakban nem számíthatunk a megfelelő természetes D-vitamin ellátásra. Ezért semmiképp se feledkezz el a D-vitamin adagolásról sem a baba, se a magad esetében! A baba adagját a gyermekorvos fogja megállapítani. A cseppeket keverheted kiskanálnyi anyatejbe, de cseppentheted közvetlenül a baba szájába is. Várandósoknak és szoptató anyáknak a magyar D-vitamin konszenzus ajánlása alapján napi 2000 NE (nemzetközi egység) D-vitamin szedését ajánlják. A jó D-vitamin ellátottság a fertőzések elkerülése miatt is fontos!
Száraz bőr, ekcéma: ne vidd túlzásba a fürdetést!
Télen jellemzően szárazabb a kicsik bőre, a hideg is hamarabb kicsípi az arcukat. Lehetséges, hogy a napi fürdetés túl sok ebben az időszakban, jobb heti kétszer-háromszor sort keríteni rá. Olajozd be finoman a baba bőrét fürdetés előtt vagy utána, egy jó kis babamasszázzsal kombinálva! Fürdetéshez melegíts fel a fürdőszobát vagy azt a helyiséget, ahol fürdetsz, körülbelül 24 fokosra. Sétáláskor kend be az arcát vékonyan lanolinnal vagy sheavajjal. Kerüld az öblítőszerek használatát, mert további terhelést jelentenek a baba érzékeny bőrének.
Írásunk első részét itt olvashatod:
Ajánljuk még a témában: