Hogy egy nő mikor vállal gyermeket, az ideális esetben kizárólag az ő és a partnere döntése. A szakemberek tapasztalatai nagyon különbözőek, egyvalamiben azonban megegyezik a véleményük: a biológiai, egzisztenciális és pszichikai szempontok figyelembevétele nélkülözhetetlen a felelős családtervezésnél.
Szerző: Szecsődy Ágota
Van ideális kor?
A nőgyógyászok többsége szerint a gyermekvállalás ideális ideje 22 és 35 éves kor között van, az ennél fiatalabb vagy idősebb nők a veszélyeztetett kategóriába tartoznak. Más szakértők azt állítják, hogy nem létezik tökéletes időpont a szülésre, és akadnak, akik úgy vélik, hogy amíg valaki teherbe tud esni, addig nyugodtan vállalkozhat rá, csak tudnia kell, hogy a túl korai vagy túl késői terhességnél gyakrabban
merülnek fel komplikációk.
20–24 év között
Ekkor a legtermékenyebbek a nők, ekkor minden hónapban hozzávetőlegesen 20-25% az esély a megfoganásra. Rendszeresek a ciklusok és a peteérés, ritkán alakul ki magas vérnyomás vagy cukorbetegség, és ilyenkor a legalacsonyabb a vetélés, a születési rendellenesség veszélye.
25–29 év között
A nők általában még mindig ugyanolyan termékenyek, mint a fiatalabb korosztálybeliek, de már előfordulhatnak náluk hormonszint-ingadozások, ezért nem olyan könnyű teherbe esniük, viszont még mindig csekély a vetélés és a születési rendellenességek kockázata.
30–34 év között
A nők termékenysége fokozatosan csökkenni kezd, vetélés 1-2%-kal gyakrabban fordul elő, mint 30 év alatt. Átlagosan minden ezredik csecsemőnél diagnosztizálnak Down-szindrómát, 400-ból egynél valamilyen más típusú kromoszóma-rendellenességet.
35–39 év között
A termékenység tovább csökken, 39 év fölött pedig meredeken zuhanni kezd. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a 36 éves nők 30%-ánál átlagosan 1 évnél is tovább tarthat, mire természetes úton megtermékenyülnek, és ez az időtartam az életkor előrehaladtával évről évre nő. A vetélési arány 18%-ra emelkedik, a halvaszülések száma kétszer olyan magas, mint a fiatalabb nőknél.
Az esetleges kromoszóma rendellenességek kiszűrésére a terhesség 16-20. hetében az orvosok
amniocentézist, magzatvízvizsgálatot javasolnak. Ennek során a magzat helyzetét ultrahangkészülékkel figyelve, a méhfalon és a magzatburkon keresztül egy vékony tűvel leszívnak egy kevés magzatvizet. A benne lévő magzati sejteket vizsgálva 99%-os pontossággal meghatározhatók a kromoszómaeltérések, egyes anyagcsere-betegségek, kiszűrhető a velőcső-elzáródás. Az esetek 1%-ában ez a vizsgálat vetélést okoz.
40 év fölött
A nők esélye egy adott hónapban a spontán terhességre már csupán 5%.
Mivel ebben az időben 10 petesejtből átlagosan csak 3 egészséges, és mert a hasonló korú férfiak termékenyítőképessége is meredeken esik . Minden harmadik terhesség vetéléssel végződik, mert a méhfal már nem elég vastag, vagy mert a méh vérellátása már nem megfelelő ahhoz, hogy fenntartsa a terhességet.
A várandósság alatt, a 20. hét után gyakrabban alakul ki terhességi toxikózis, magas vérnyomás, cukorbetegség. Szülés után – ami ilyenkor már többnyire császármetszéssel történik – nagyobb a trombózis kockázata.
Hála az orvostudomány töretlen fejlődésének, ma már egyre gyakrabban hallani sikertörténeteket az anyaságra tudatosan készülő, egészségesen táplálkozó, rendszeres testmozgást végző 40 feletti nők köréből. Negyven éve minden 142. babának volt ennyi idős anyukája, a 2010-es évek végén már minden
huszonkettediknek.
Persze aki teheti, ne halogassa „az utolsó percig” a babázást, de annak sem kell feltétlenül lemondania róla, akinek csak később alakul úgy az élete, hogy gyermeket vállalhat.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.