A jóga olyan út , amit először testi szinten, majd ennek hozományaként már érzelmi, lelki szinten is végigjárhatunk. Kismamajógán hatalmas plusz, hogy a hasunkban megbúvó kisbaba is útitárs: beszélgethetünk vele, szeretgethetjük őt, és olyan elemeket is tanulhatunk, amik a szülést tehetik majd gördülékenyebbé, problémamentessé, szebbé.
Szerző: Tőzsér Berta kismama jóga oktató
Ha még sohasem jógáztál, a betöltött 12. héttől járhatsz a foglalkozásokra. Aki azonban már korábban is rendszeresen jógázott, nyugodtan folytathatja azt, amit addig művelt, hacsak nincs vérzése, görcse, vagy más panasza, ami miatt orvosa inkább nem javasolja neki ezt a mozgásformát. Az órák elején a szakképzett kismamajóga oktató kikérdezi a várandósokat, hogy nincs-e valakinek panasza, hogy erre tekintettek tudjon lenni a gyakorlatok során. Előfordulhat, hogy inkább lebeszél egyeseket a jógáról, legalábbis addig, amíg jobban nem lesznek. Egy jó oktató felelősséggel és alázattal fordul az édesanyák felé.
Ráhangolódás
Ezután kényelmes pózban, általában keresztezett lábú ülésben ráhangolódunk az órára a légzésünk figyelésével, a testünk jelzéseinek tudatosításával. A babának is elmondjuk magunkban, hogy most jógázni fogunk, és ha kedve van, tartson velünk ő is. A ráhangolódás végén háromszor közösen elzengetjük az OM mantrát, majd következik a bemelegítés, ami tetőtől talpig felkészíti testünket az előttünk álló feladatokra.
Jógapózok
Ekkor következnek az ászanák, azaz a jógapózok. Ezek tulajdonképpen a legtöbb jógatípusnak alapjául szolgáló hatha jóga módosított ászanái, illetve néhány, természeti néptől átvett, főként dinamikus elem is szerepel köztük, például malomkörzés, sas, szumós tánc.
Nagyon nem mindegy, mikor szívjuk be a levegőt és mikor fújjuk ki. Már ez a tudatos légzés is segítségedre lehet majd a szülés alatt, de gyakorolunk kimondottan a szülést segítő légzéstípusokat is. Ilyen például az aranyfonál-légzés, ami főleg a szülés talán legnehezebb, átmeneti időszakában jöhet majd jól.
Ebben más a kismamajóga
Alapszabály, hogy a kismamák nem végezhetnek hátrahajló pózokat (tevepóz, kobra) sőt homorítást sem, ilyen a macska póz homorítós része. Nem nyújtózkodhatnak túlzottan erősen, és nem szabad a pózokat túl sokáig kitartaniuk, legfeljebb egy-két légzés erejéig. A fordított testhelyzetű pózok közül sem ajánlott mindegyik, vagy azokat is módosított formában hajthatod végre áldott állapotban – ilyen a gyertya, félgyertya.
Vannak stúdiók, ahol dinamikusabb részeket is iktatnak a programba, akár hangulatos zenére. Néha jól esik még nagy pocakkal is ez a kis táncszerű, nagyon nőies mozgás.
Az ászanák után van pár perc szünet, hogy mindenki elmehessen a toalettre, mert az intimtorna következik. Ez nagyon fontos, főleg a szülés előtt. Ha nem mozgatod rendszeresen az intim tájékon lévő izmaidat, akkor elgyengülnek, és rendkívül kellemetlen vagy akár fájdalmas tünetekkel jelzik létezésüket.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról
Relaxáció
Ezután következik a relaxáció, vagy jóga nidra. Kényelmes, fekvő testhelyzetben a légzésünkre koncentrálunk, ellazítjuk izmainkat szép sorjában. Megfogalmazunk egy pozitív gondolatot, egy ún. szankalpát, és ezt mondjuk el magunkban háromszor. Például: gyorsan és ügyesen szülöm meg a kisbabámat. Pár perc teljes fizikai és lelki csend után újra tudatosítjuk, hogy hol vagyunk és újra a választott szankalpánkkal erősítjük meg magunkat. Majd felülünk és még ebben az ellazult állapotban újra az OM mantra teremtő energiáját élvezzük háromszori ismétlés erejéig. Az átlagos kismamajóga foglalkozás 90 percet vesz igénybe.
Jógázás babával
Babás jóga órára hat hetes babával indulhatunk leghamarabb. A legtöbb helyen külön tartanak kisbabás (2-8 hónapos korig) és a nagybabás (8-24 hónapos korig) jógát.
Minél nagyobb a gyerek, annál kevésbé tervezhető az óra, ezért míg a kisbabás jóga még szintén általában 90 perc, addig a menő manóknál ez már csak egy óra szokott lenni. A kicsiknél masszázs is szerepel a programban, telis-tele mondókákkal, énekekkel, vagy akár indiai mantrákkal. A totyogóknál már számíthatunk némi együttműködésre, sőt utánzásra is.
Babás jógán már a kisbabánkat kényeztetjük, a mozgás örömére hangoljuk és hogy meglegyen az egyensúly, magunkat is megtanuljuk ellazítani, megmozgatni ebben a meglehetősen új és erőt próbáló időszakban.
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!