Melyik vitamint válasszuk és miért érdemes szedni? A babatervezés időszakában kezdjük, vagy később is ráér? És mi a helyzet a szoptatással? Jobb lesz tőle a tejünk?
Szerző: Csörgő Andrea perinatális szaktanácsadó
Hogyan válassz az egyes márkák közül?
Várandósoknak szánt vitaminok minden gyógyszertárban kaphatók. Választani aszerint tudsz közülük, hogy melyik tartalmazza a számodra szükséges mennyiségben a folsavat, D-vitamint, kalciumot és vasat. A rutinszerű vaspótlásról azonban eltérőek a vélemények: az angol Nemzeti Egészségügyi Minőségbiztosítási (NICE) Intézet ajánlása például nem tartja szükségesnek a rutinszerű vaspótlást az emésztőrendszerre gyakorolt mellékhatások miatt. Kereshetsz olyan készítményt, amelyik D-, C-, A-, E-vitamint, illetve cinket és rezet is tartalmaz. Dönthetsz úgy is, hogy kezdetben csak folsavat szedsz, és a harmadik hónaptól már más készítményt is. Ne felejtsd el, hogy a terhességi vitaminok az egészséges táplálkozás kiegészítői, a vitaminok szedése nem helyettesítheti azt, és nem feltétlenül biztosítják 100 százalékban a szükségletet!
Mikor kezdd a vitamin szedését?
Ideális esetben már a várható fogamzás előtt, ugyanis a baba velőcsöve, amelyből az agy és a gerincvelő lesz, az első hónapban fejlődik, amikor talán még nem is tudod, hogy terhes vagy. Magyarországon nem dúsítják az élelmiszereket folsavval, ezért a plusz bevitelről neked kell gondoskodnod.
Mennyi ideig ajánlott a szedése?
Szedheted a kilenc hónap során végig, sőt, szülés után is. Különösen, ha arra számítasz, hogy nem fogsz tudni figyelni a táplálkozásodra a gyermekágy idején. A szoptatás idején hasonló irányelveket érdemes követni.
Az anyai raktárak azonban alaposan megcsappanhatnak, ha a táplálkozás nem megfelelő. Az a tapasztalat, hogy a kismamavitaminoktól többet hízunk vagy a baba születési súlya számottevően megnövekszik, nem bizonyított.
A választék
Magyarországon jelenleg közel húszféle, kismamáknak ajánlott vitamin és táplálékkiegészítő kapható. A legtöbb készítmény tizenegy-tizenötféle vitamint és közel tucatnyi ásványi anyagot tartalmaz. Vitaminok terén nem nagy az eltérés az egyes gyártók termékei között, egyedül a B-vitaminokat nem tartalmazza mindegyik. Nagyobb a különbség nyomelemek és ásványi anyagok tekintetében: némelyik készítmény 10-12 félét is tartalmaz, de csak jódot tartalmazó is kapható. Ha pajzsmirigy-betegséged van, egyeztess a kezelőorvosoddal, hogy számodra ajánlott-e a jódtartalmú vitaminkészítmény szedése, és ha igen, mekkora mennyiségben. Omega-3 zsírsav csak egy-két termékben van. Eldöntheted, hogy egyetlen fajtát szeretnél végig szedni, vagy azt, amelyik az aktuális igényeknek éppen megfelel.
A cikk első részét itt olvashatod: