Van visszaút a szoptatáshoz! Nincs reménytelen helyzet! Édesanyák mesélték el, hogyan sikerült a szoptatás – kitartottak, segítséget kértek és anyatejjel tápláltak!
Összeállította: Sződy Judit pszichológus, szoptatási szaktanácsadó IBCLC
Zsuzsa: Igen! Nekem pár nap alatt szinte teljesen elapadt a tejem, kb. két hónapba tellett, mire teljesen le tudtam építeni a tápszert, és ismét csak anyatejesek lettünk. Cicire tettem, evett amennyi volt, utána fejtem (simán kézzel), akkor is, ha szinte semmi nem volt benne. Kisfiam rengeteget cumizott/cumizik a cicin csak úgy, evés nélkül, lehet, hogy ez is számított. Ja meg esténként elképzeltem, mekkora tejcsarnok vagyok, beszuggeráltam magamnak.
Zsófi: Az első két hónapban főként tápszert kapott a kisfiam. De mindig próbáltam mellette szoptatni is. Volt, hogy órákat rajta hagytam, piciként, azon aludt, komfortszopizott. A kitartásnak meg lett az eredménye. Három hónaptól csak anyatejes volt, egy éves koráig szoptattam.
A szoptatási tanácsadó véleménye: Előfordul, hogy már eleinte zavar következik be a tejtermelésben, de az is lehetséges, hogy az egészségügyi dolgozók nem jól ítélik meg a tej mennyiségét, vagy a baba állapotát, illetve túlságosan aggodalmaskodnak a tej mennyisége, a baba gyarapodása miatt, ezért tápszeres pótlást javasolnak. A szoptatásbarát pótlás, a gyakori szoptatás és fejés legtöbbször segít abban, hogy újra elegendő anyatej álljon a baba rendelkezésére. A pótlás elhagyásának módját és a tej szaporításának lehetőségeit beszéld meg szoptatási tanácsadóval. Tanácsai alkalmazkodni fognak a lehetőségeidhez és a baba állapotához.
Arianna: Három hetes volt a baba, amikor begyulladt a császárhegem, olyan szinten rosszul lettem, hogy ezért is apadhatott el a tejem. Ráadásul olyan gyógyszerrel kezeltek, amely mellett nem szoptathattam. A manó tápszeres lett, tíz hétig teljesen. De azután, hogy kiürült a gyógyszer a szervezetemből, újra szoptathattam. Nagy cicizések nem voltak az elején, mert nem jött be neki, hogy nincs benne anyag, de nyammogott, amíg volt, utána kapott tápot. Végül öt hónapos korára már csak cici volt, aztán tíz hónapig más se volt, csak cici, mert nem fogadott el semmit. Most 25 hónapos, még cicis alváshoz, de mostanában már egyre ritkábban kellek.
A szoptatási tanácsadó véleménye: Az anya betegsége és gyógyszerszedése megnehezítheti, sőt meg is akadályozhatja a szoptatást. Valójában sokkal kevesebb gyógyszer veszélyes anyatejen át a babára, mint azt általában gondolják. Keress IBCLC végzettségű tanácsadót, aki meg tudja nézni a friss adatbázisban a gyógyszered hatóanyagára vonatkozó kutatásokat. Segít információt szerezni, és, ha szükséges, együttműködik a kezelőorvosoddal
Brigi: Öt hónapos korig pótoltam, én is rágörcsöltem, hogy csak szoptassak, szedtem mindenféle drága csodabogyót, aztán egyszer csak elengedtem ezt az egészet, nem szedtem semmit, a fiam kiköpte a cumisüveget, azóta csak szopik. Most kilenc hónapos óriásbébi, javarészt szopizik.
A szoptatási tanácsadó véleménye: A lelki tényezők is nagyon fontosak a szoptatás során. Erős szorongás hatására csökkenhet a tej áramlása, ezért a baba kevesebb tejhez juthat, mint amennyi szükséges. Fogadj el minden támogatást, ami jól esik, engedd, hogy segítsenek neked a rokonok, barátok, hiszen „Egy gyermek felneveléséhez egy egész falu szükséges.”
Foglaljuk össze a tanulságokat!
- A legfontosabb a kitartó próbálkozás. Ez akkor fog menni, ha mélyen, legbelül meg vagy győződve arról, hogy mindkettőtöknek a szoptatás a legjobb megoldás. Érdemes összegyűjtened magad számára az emellett szóló érveket, érzéseket. Próbáld a baba szemszögéből is nézni!
- A tejmennyiséget a szoptatás bármelyik szakaszában növelheted rendszeres fejéssel és/vagy szoptatással. A csökkenő tejmennyiség sosem végleges, ha ismét gyakrabban éri fejési, szopási inger a melledet, ismét több tej fog termelődni.
- Ne feledkezz el arról, hogy a szoptatás nem csak evésről, jóllakásról szól, hanem az anyához bújásról, a szopási igény kielégítéséről is. Használd ki a szoptatásnak ezt az oldalát akkor is, ha megítélésed szerint nincs elég tejed.
- Ha úgy érzed, nehézségeid vannak, egyáltalán nem mindegy, tudod-e pontosan, mi okozza a nehézségeket. Keresd kitartóan a megoldást, és ne várj túl sokat a segítség kéréssel.
Minden információ egy helyen a szoptatásról és babatáplálásról