A 12. heti genetikai ultrahangot sok kismama aggodalommal vegyült izgalommal várja. Nagy lehet az ijedtség, ha a nyaki redőt vastagnak találják. Ám nem csak egyféle kimenetele lehet a rossz diagnózisnak. Születhet egészséges csecsemő? Szandra és kisbabája történetét olvashatjátok erről.
Szerző: Szále Kata mentálhigiénés szakember
Magas kockázat a kombinált teszten
Szandra életkora miatt (38 éves múlt) javasolt volt a kombinált teszt, ami 1:7-es arányú magas kockázatot hozott Down-, és 1:31-est Edwards- szindrómára. Ezt követően a tomboló koronajárvány idején egyedül kellett elmennie a 12. heti genetikai ultrahangra. A doktornő a hasára téve a vizsgálófejet azonnal azt mondta: – „Ez az ultrahang nagyon rossz.” A nyaki redő értéke sokkolóan nagy volt: 7,4 mm. Szandrát egyszerre rázta a hideg és a zokogás, de annyi lélekjelenléte még volt, hogy megkérdezze:
Terhesség megszakítás?!
A doktornő a magzat abortálását sugalmazta – bár ki nem mondta. Az akkor már háromgyermekes édesanya azonban minden létező vizsgálatot el akart végeztetni a teljes bizonyosságért.
Abban a géndiagnosztikai centrumban, ahol a korábbi vizsgálatokat is végezték, méhlepény-biopsziát javasoltak neki, amely negatív eredményt hozott. Majd egy array-CGH-vizsgálatot is elvégeztek. Az eredmény ismét negatív lett! A magzati MR-vizsgálat szintén nem mutatott rendellenességet.
Segítség és további vizsgálatok
Szandra 21 hetes várandósként talált rá a Babagenetika Egyesületre és Sevcsik M. Annára, aki ettől fogva végig segítette, „fogta a kezét”, tartotta benne a lelket.
A következő hetekben többször elvégzett magzati szívultrahang-vizsgálat nem mutatott semmilyen eltérést.
Az egyik szonográfus doktornő azt mondta, akár egy vírus is okozhatta a nem várt jelenséget.
Szandra levonhatta a tanulságot: nincs 100%-os megbízhatóság, a legdrágább vizsgálatnak is van tévedési aránya.
Aggodalom és bizakodás
Mindent vállalt. Elvégeztette a sokféle, igen költséges vizsgálatot. A hónapokon át tartó bizonytalanság, aggódás nagyon megviselte őt és a párját is, a félelem a terhesség utolsó napjáig bennük volt.
A 37. héten aztán egészségesen jött világra a kislányuk, akinek minden értéke jó volt, mindössze picit
vaskosabb nyakkal született. A nyakiredő-érték eltérése a várandósság során folyamatosan csökkent, bár teljesen nem tűnt el.
Szandra azt mondja: rossz volt, hogy kevés tájékoztatást kaptak orvosaiktól. Kezdetben – a mérési eredménnyel szembesülve – nem mondták, merre induljanak, milyen vizsgálatot érdemes még elvégeztetniük és nemegyszer szívtelenül nyilvánultak meg. De a kislány, köszöni szépen, jól van: él és virul!
Írásunk első részét itt olvashatod: