A nők kötőszövetei lazábbak, ennek köszönhető, hogy bőrük a várandósság alatti növekedéshez alkalmazkodni képes. Ám lazább kötőszöveteiknek tudható be az is, hogy náluk erősebb a terhességi csíkok megjelenésére való hajlam.
Szerző: Dr. Halász Dóra szakgyógyszerész, Shedo
Mivel a terhességi csíkoknak vagy striáknak genetikai meghatározottságuk is van, nem feltétlenül alakulnak ki mindenkinél, ezzel együtt sokakat érint ez az esztétikai probléma. Tudni kell azonban, hogy ha valakinek van öröklődő hajlama, de gondosan, rendszeresen ápolja bőrét a várandósság alatt, akkor szinte biztos, hogy meg tudja akadályozni a terhességi csíkok megjelenését.
Mi is az a stria?
A striák a bőr mélyebb rétegeiben kialakuló repedések. Kialakulásuk legfőbb oka, hogy a bőr alatti kötőszöveti rostok nem tudnak lépést tartani a bőr felső rétegének nyúlásával, ezért megrepednek. Az érintett területen az elasztin- és kollagénrostok elveszítik a rugalmasságukat, elszakadnak. A csíkok kezdetben lilás-vörösek, később pedig fehér hegként maradnak vissza. Teljesen ártalmatlanok, kizárólag esztétikai okokból lehetnek zavaróak. Leggyakrabban a hason, a csípőn, a melleken, illetve a combokon alakulnak ki.
Így ápoljuk a bőrünket!
A helyes bőrápolás a striák kialakulásának szempontjából is kiemelkedő jelentőségű. Napi rendszerességgel érdemes megbízható készítményt használni a bőr rugalmasságának javításához.
Ezek táplálják, hidratálják a bőrt és elősegítik a bőr feszességének megőrzését, így rendszeres használatuk segíthet a terhességi csíkok kialakulásának megelőzésében.
Balzsam, krém vagy olaj formájában is elérhetők megfelelő termékek a drogériák és gyógyszertárak polcain, így mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbb készítményt. Mint már említettük: a rendszeres használatnak igen nagy jelentősége van! Bőrápoló készítményt a 12. héttől ajánlott használni, végig a várandósság alatt és a szülést követően is – minden olyan területen, ami növekszik (mellek, combok, has). A felkészült, egészséges bőr minden bizonnyal ellenállóbb és könnyebben tud alkalmazkodni a változáshoz. A mindennapos használat során, miközben az édesanya ápolja bőrét, születendő gyermekéhez is kapcsolódhat az érintés, simogatás, masszírozás által.
Ha már kialakultak a striák
Manapság az orvosi esztétika többféle eljárással képes javítani a már kialakult striák megjelenésén. Ezek fokozzák a kollagénrostok termelődését, tartósan javítva a bőr rugalmasságát. Ilyen például a mikrodermabráziós kezelés, aminek az a lényege, hogy eltávolítja a bőrfelületen lévő elhalt sejteket, jelentősen felgyorsítva az új, friss bőrsejtek kialakulását. Ugyanez a bőrápoló hatóanyagok felszívódását is megkönnyíti. Szintén hatékony lehet a villanófényes kezelés (IPL), illetve a frakcionált lézer alkalmazása. Az utóbbi a mélyre ható hőenergia révén indítja be a sejtek újraosztódását, regenerálódását. A mezoterápiás eljárások a bőr középső rétegét is érintik – közéjük tartozik például a rádiófrekvenciával támogatott mikrotűs kezelés, vagy a dermarolleres kezelés. A hatékonyság érdekében a felsorolt módszerek kombinációi is alkalmazhatók.
Az új, frissen keletkezett lilás-vöröses csíkok és a vékony, apró, fehér felszíni csíkok nagyon eredményesen kezelhetők ezekkel az eljárásokkal, de széles, fixálódott hegekhez hasonlító repedések esetén is látványos javulás, halványodás érhető el.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!