Szülőként mindannyian szeretnénk értelmesen és úgy eltölteni a hétvégéket, a szabadnapokat, a szüneteket, hogy a gyerekek is jól mulassanak, és mi magunk is kipihenve térjünk vissza a mindennapi rutinhoz, legyen szó a háztartásról vagy a munkába járásról. De ezt nem mindig egyszerű megvalósítani.
Szerző: Németh Krisztina
Úgy tapasztalom, nemegyszer rettenetesen nehéz feladat megoldani azt, hogy mindenki feltöltődhessen a családban a szabadidő eltöltése során. Melyek a legfontosabb tényezők, szempontok, amelyek segíthetnek az ötletek, a programok kitalálásában és sikeres megvalósításában?
Ne akarjunk túl sokat!
Pláne, mert a batyu tartalma nagyon megváltozik a pelenkázóeszközökkel és az ennivalókkal, uzsival, falatkákkal, innivalóval, amiket a gyermekünknek csomagolunk. Bizony, mindezt cipelni kell. Idővel rájöttem, hogy elég, ha elsétálunk egy közeli erdős területre, hiszen nem a távolság és a megtett táv a lényeg, hanem az élmény. Azóta mindenre ezt a nézőpontot próbálom alkalmazni.
Mennyi idő alatt fárad el a gyermek?
A fáradékonyság leginkább életkorfüggő, és szintén befolyásolja, hogy mekkora kimenőkre tudunk menni a gyerekekkel. Érdemes ezt a szempontot is figyelembe venni a programtervezéskor.
A napi rutintól és a lehetőségektől függően kicsikkel általában érdemes a programokat délelőttre tervezni.
Ha jó az idő
Amennyiben szép, napsütéses napunk van, az a legkönnyebb verzió, mert ilyenkor mi, szülők is szívesebben indulunk bármerre. De bármikor máskor is, amikor nincs hideg és nem szakad az eső, érdemes kinti programot választani – ez lehet egy új játszótér kipróbálása vagy kirándulás egy szép és nem megterhelő úton. Izgalmas lehet felfedezni egy-egy ismeretlen helyet is együtt, ahol mindenkit érhetnek meglepetések. A gyerekek nagyon szeretnek sütni a szabadban, érdemes kipróbálni, ha épp nincs tűzgyújtási tilalom. Szinte mindig beválik az állatkert / vadaspark / macipark jellegű program, és fontos is, hogy a kicsik ne csak könyvből ismerjék ezeket az élőlényeket.
Ha rossz az idő
Amikor szakad az eső vagy nagyon hideg van, nálunk mindig a kézműveskedés válik be. Ezt korosztálytól függően lehet csinálni, és több gyereket is leköthet egyszerre. A festést például többnyire mindenki szereti. A legkisebbek talán még csak maszatolnak, a nagyobbak akár szép képeket is tudnak készíteni egy-egy témával kapcsolatban.
Nagyon sok gyerekbarát recept létezik, ilyen például a kókuszgolyóé vagy a túrógombócé. Választhatunk attól függően, mit adnánk enni a gyerekeknek. Ezzel egyúttal az uzsit is letudhatjuk, a golyók formázása köz- ben pedig a kis kukták keze is ügyesedik. Nekem az itthoni programokkal mindig csak egy bajom van: ezeket elő kell készíteni, és elég sok utánuk a takarítanivaló. Ha mégis inkább elmennénk valahova rossz idő esetén a gyerekekkel, az egyik jó lehetőség a múzeumlátogatás.
Nyilván a gyerekek érdeklődésétől függő, hogy melyik múzeum válik be, de például a természetvédelmi, a közlekedési múzeummal nem nagyon lehet melléfogni. Egy barlanglátogatás is nagy kaland lehet – vannak ifejezetten gyermekeknek szervezett túrák. Mivel a barlangokban nyáron is hűvösebb van, ajánlott jól felöltözni. Kellő előrelátással, előzetes jegyvásárlással színházi, bábszínházi elődásra, gyerekkoncertre is mehetünk.
Még egy-két jó tanács
Ne csináljunk túl sűrű menetrendet, ne akarjunk minden egyes percet beosztani, mert úgysem fog minden úgy sikerülni, ahogyan eltervezzük. Ne feledjük: a gyerekek akkor a legboldogabbak, ha mi is azok vagyunk. Vegyük figyelembe a saját igényeinket is. Továbbá azt, hogy nemegyszer „túl jó” programot akarunk kiagyalni a 2-3-4 éves gyerekeknek, amibe persze könnyen beletörhet a bicskánk.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA – Születéstől egészen 6 éves korig
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.