Mit tegyünk, ha itt a kólika? Amennyiben a babánk délutánonként-esténként hirtelen vigasztalhatatlan sírásba kezd, ami több órán át is tart, majd hirtelen abbamarad, ha mindeközben a hasa puffadt, feszes, a végtagjait megfeszíti és a lábait felhúzza, akkor valószínűleg kólika kínozza.
A születés utáni első 3-4 hónapban gyakori problémát jelenthet a kisbabáknál a kólika. Ez a hasgörccsel járó állapot hetente legalább háromszor fordul elő, alkalmanként legalább 3 órán keresztül tart, és a gyermekek 10-30%-ánál jelentkezik.
Lehetséges háttérokok
A csecsemőkori kólika pontos okát nem ismerjük, de valószínűleg összefügg az emésztőrendszer, a bélflóra éretlenségével. Kialakulásának az esélye nagyobb, ha a baba császármetszéssel jött a világra, ha koraszülött volt, ha inkubátorban kezelték – mivel így nem találkozhatott édesanyja szervezetének hasznos mikroorganizmusaival, melyek a bél nyálkahártyáján megtelepedve jelentős szerepet töltenek be az immunrendszer és az anyagcsere-folyamatok támogatásában.
Szintén emésztési panaszokat okozhat, ha a gyermek antibiotikum-kúrát kapott, mivel ez (kívánt hatásai mellett) felboríthatja a bélflóra egyensúlyát. Az is előfordulhat, hogy a baba sok levegőt nyel evés közben, ami puffadáshoz és diszkomfortérzethez vezethet.
Hasfájást okozhat a kicsinél a szoptató édesanya által elfogyasztott élelmiszerrel, például a tehéntejfehérjével szembeni túlérzékenység, ami az anya átmeneti diétájával, illetve tápszeres babánál hipoallergén tápszer alkalmazásával orvosolható. Hasfájásos tünetekkel járhat az átmeneti tejcukor-érzékenység, amit a gyermekorvos javaslata esetén laktáz enzim adásával lehet enyhíteni. Olykor a pszichés stressz, a gyermek számára még nehezen feldolgozható környezeti ingerek okozta feszültség vált ki kólikás panaszokat.
Megelőzés és kezelés
- Ha lehetséges, anyatejjel tápláljuk gyermekünket, és figyeljünk rá, hogy jól tapadjon a mellre.
- Amennyiben cumisüvegből tápláljuk, kis lyukú eszközt alkalmazzunk – így kevesebb levegőt fog nyelni. Ugyanezért ne várjuk meg, amíg nagyon éhes lesz, mert akkor sokkal mohóbban, több levegőt nyelve ehet. Szükség szerint büfiztessük.
- A pici megnyugtatása ugyancsak jótékonyan hathat – tegyük hordozóba, ringassuk, halkan beszéljünk hozzá, dúdoljunk neki.
- A fájdalom enyhítésére és a hasizmok ellazítására vasalóval átmelegített pelenkát tehetünk a pocakjára.
- Segíthet, ha etetés után függőleges helyzetben masszírozzuk a baba hátát.
- Adhatunk neki patikában vény nélkül kapható kólika elleni szert, amely megkönnyíti a gázok távozását.
- Használhatunk szélcsövet.
- Az úgynevezett párducpóz is beválhat: fektessük az alkarunkra a babát úgy, hogy feje a tenyerünkben legyen, popsija a könyökhajlatunkban, végtagjai pedig kétoldalt lefelé lógjanak a karunkról.
- Jót tehet a gerinc környéki izomzat simogatása, a baba pocakjának gyengéd masszírozása.
- Szükség esetén puffadást megszüntető készítmény, orvos által javasolt görcsoldó gyógyszer is alkalmazható.
Ne lepődjünk meg, ha a gyermek egyszer csak épp olyan hirtelen abbahagyja a sírást, mint ahogyan elkezdte – kólika esetén ez rendszerint így szokott történni. Végül pedig, annak is örülhetünk, hogy ez az egész időszak nem tart túl soká: a csecsemőkori kólika az első 3-4 hónapot követően meg szokott szűnni.
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára