Egy komplikációmentes terhesség 40 hétből áll. A nyugati orvoslás úgy tartja, a 38. héttől már nem számít koraszülöttnek a kisbaba. A mérföldkő sokak szerint a 36. hét, mert ekkortól elméletben már jól tud alkalmazkodni a koraszülött a külvilághoz. Minden kismama bízik benne, hogy legalább ezekig az időpontokig bent marad a pocakjában a kicsi. De mi van akkor, ha nem akar kibújni?
Szerző: Németh Krisztina
Az orvosok jellemzően maximum a 42. hétig engedik, hogy a kisbaba méhen belül tartózkodjon, de jobban szeretik maximum a 41 + hétig engedni a hosszabbítást. Utána a kismamának be kell feküdnie a kórházba és szülnie kell.
A mechanikus tágításhoz jelenleg az egyik leggyakoribb módszer az úgynevezett ballon felhelyezése, mely lassan és kíméletesen indítja be a kívánt folyamatot (az orvosok szerint). Sok esetben azonban az ilyen eljárás különböző komplikációkat von maga után, melyek nem feltétlenül jók a babának és az anyának. Az általam kérdezett anyukák többsége azt mondja, hogy az orvosa a 41. hét 3. vagy maximum 4. napjáig hagyta őket várni, utána felszólították őket, hogy vonuljanak be a kórházba. A 40. héttől csak szigorú orvosi felügyelet mellett mehettek haza, kétnaponta szívhangmegfigyelésre került sor, illetve megvizsgálták a köldökzsinór pulzálását.
Mit tehetnek a kismamák annak érdekében, hogy a kisbaba még az orvosi beavatkozás előtt elhagyja nyugodt és biztonságos környezetét, az anyaméh ölelését?
Egyszerű, de nagyszerű megoldások
A szülés megindításához számos különféle hagyományos népi megoldás létezik. Ezek közül az egyiket még a nőgyógyászok is szokták említeni:
- Bújjunk össze a párunkkal. Egy kielégítő aktus több szempontból is elősegítheti a szülés beindulását. Ha a petting során a mellbimbó izgalmi állapotba kerül, akkor olyan hormonok szabadulnak fel, amelyek a méhösszehúzódásokért is felelősek. Az ondó olyan hormonokat tartalmaz, melyek hatására a méhszáj tágulni kezd. Ha jól sikerült az együttlét, az orgazmus során bekövetkező méhösszehúzódások is támogatják a megindítást.
Ezt a módszert azonban farfekvéses kisbabánál alkalmazni tilos!
- Vannak, akik úgy tapasztalják, hogy a túlcsorduló érzelmekkel átitatott filmek, a megindító romantikus történetek is hatásosak lehetnek, illetve egy hatalmas nevetés vagy sírás is beindíthatja a szülést.
- Bár az erős időjárási frontokra nincs ráhatásunk, ezek szintén befolyásolhatják a baba érkezésének idejét.
Mit igyunk, mit együnk?
Különböző italok és ételek is támogathatják a szülés beindulását. Az egyik ilyen a málnalevéltea, amely gyógynövényboltokban kapható. A hagyományok úgy tartják: olyan összetevőket tartalmaz, melyek lerövidíthetik a vajúdás idejét. Hasznos lehet az ananász vagy az ananászlé fogyasztása is. Ez a gyümölcs bromelint tartalmaz, ami szintén segítheti a szülés megindulását. Mivel rostban gazdag, a bélműködést biztosan támogatja, így jótékonyan hat. A datolya pozitív hatására a kutatók is esküsznek. Bizonyítottan beindítja a szülést és lerövidíti a vajúdás hosszát. Nagyobb datolyából körülbelül 4 szem elfogyasztása javasolt egy napra, kisebb fajtából 6-7 szem. A fűszeres, például chilivel, fokhagymával készült ételek is támogathatják a vajúdás megkezdődését. Természetesen csak mértékkel szabad enni belőlük.
Jönni vagy maradni?
Ihatjuk a gyógyteát, ehetjük az ananászt és a datolyát, közben lépcsőzhetünk is: ha nincs itt az idő, akkor semmi sem történik. Bízzunk a saját testünkben, és a kisbabánkban is! Tudni fogja, mikor kell elindulnia az első igazi találkozásra.