Azt már biztosan tudjuk, hogy a babavárás idején hatással van a magzatra mindaz, ami az anyával történik. Fontos, hogy mit eszik, iszik, milyen gyógyszereket kap.
Szerző: Tóth Lili
Készült az ACOG (Amerikai szülész-nőgyógyász szövetség) 2018-as összeállítása alapján.
Ezek a hatások azonban az esetek többségében pozitívak, sokszor jelentéktelenek, néha azonban kockázatokat rejtenek a magzat és az anya számára is. Ha viszont megpróbálsz tájékozódni, hogy mi az, amitől joggal tartasz, és melyik riogatás puszta vaklárma, eltérő véleményekre bukkanhatsz.
Kell-e szedni kismamavitamint?
Az ilyen néven árusított termékek célja, hogy biztosítsák a megfelelő vitamin- és ásványi anyag bevitelt a babavárás idején.
A folsav, a D-vitamin és a vas kivételével azonban nem bizonyított, hogy erre megfelelő táplálkozás mellett valóban szükség lenne. Közepes és alacsony jövedelmű országokban (ezek közé tartozik Magyarország is) végzett kutatások szerint a vitamin kiegészítés csökkentette az alacsony születési súly kockázatát, de ezen kívül semmi más előnnyel nem járt. Amiben egyetértés uralkodik: ha a kismama nem fogyaszt naponta 400-800 mikrogramm folsavat, akkor az első trimeszter végéig javasolják a szedést. Abban az esetben, ha a kismamának vagy leendő anyának volt már velőcsőzáródási rendellenességgel született gyermeke, jóval nagyobb adagra van szükség, naponta 4000 mikrogrammra.
Vas szedésére csak abban az esetben van szükség, ha a táplálékkal nem fogyaszt el naponta legalább 30 milligramm vasat, vagy ha a kismama vérszegény, és ezt vérvizsgálatok bizonyítják. Ha ezek a feltételek nem állnak fenn, a vas szedésétől semmilyen előny nem várható.
A D-vitamin hiány többféle terhességi szövődménnyel is összefügghet, azonban kétséges, hogy a D-vitamin pótlás hatására jobb kimenetel várható-e. A kismama vitaminok többsége a nemzetközi ajánlásoknak megfelelően 600 nemzetközi egység D-vitamint tartalmaz.
Ezen kívül napi 1000 milligramm kálciumra is szükség lehet. Mivel a kismama vitamin szedése biztosan nem árt, hanem esetleg segíthet a nem megfelelő táplálkozás okozta hiányokat kiegyenlíteni, akár dönthetsz is a szedés mellett.
Mennyit hízhatsz?
Nem lehet mindenkire érvényes energiabeviteli értéket meghatározni, mert ez függ a fizikai aktivitástól az esetleges túlsúly mértékétől, a magasságtól és az egyéni anyagcsere sajátosságoktól is. Ugyanez vonatkozik arra a kérdésre is, hogy pontosan hány kilót szabad hízni. Annyi bizonyos, hogy a túl kevés és a túl sok hízás is veszélyeket rejt a magzatra nézve. Az alultápláltság növeli a koraszülés és az alacsony születési súly kockázatát, a túlsúly pedig túlságosan nagy súlyú magzat születését eredményezheti. Éppen ezért igyekezz egészségesen és változatosan táplálkozni, és ne hasonlítsd magadat más kismamákhoz, hisz alkattól függően különböző módon reagálunk erre a nagy változásra.
Egy pohár bor nem árthat?
Bár a jelenleg ismert adatok arra utalnak, hogy az alkalmi, kisebb mennyiségű alkohol fogyasztás nem jelent veszélyt a magzatra, abban már nagy a bizonytalanság, hogy pontosan mennyi is a sok meg a kevés. Az egészen biztos, hogy a gyakori vagy mértéktelen alkoholizálás fogyatékosságot és fejlődésbeli rendellenességet okoz a magzatnál. Ez az oka annak, hogy végül is nem ajánlott a terhesség alatti alkoholfogyasztás.
Édesítőszereket használjak?
A jelenleg használtak közül egyikről sem bizonyosodott be, hogy a magzatnak ártanának, egyedül a szaharin bizonyult patkánykísérletekben rákkeltőnek. Mindenesetre azzal nem fogsz mellé, ha inkább csökkenteni próbálod az édes iránti igényedet.
Kávéból mennyit?
Ajánlatos a koffeinfogyasztást három csészének megfelelő kávémennyiségre korlátozni, beleértve ebbe minden koffeintartalmú ételt, melyet napközben fogyasztunk. Ezek közé tartozik többek között az étcsokoládé, a feketetea, a kóla, az energiaital.
Ajánljuk még a témában: