Teljesen nyilvánvaló, hogy a babavárás idején hatással van a magzatra mindaz, ami az anyával történik, amit eszik, iszik, amilyen gyógyszereket kap.
Ezek a hatások azonban az esetek többségében pozitívak, sokszor jelentéktelenek, néha azonban kockázatokat rejtenek a magzat és az anya számára is. Ha viszont megpróbálsz tájékozódni, hogy mi az, amitől joggal tartasz, és melyik riogatás puszta vaklárma, eltérő véleményekre bukkanhatsz. Magazinunkban most a legfrissebb szakmai álláspontról olvashatsz.
Folytatás:
Halat igen, de nem nyersen
Ajánlatos heti két-három alkalommal magas DHA (dokozahexénsav, az omega3 zsírsavak egyike), és ugyanakkor alacsony higany-szennyezettségű halakat fogyasztanunk. Nem tudod, melyek ezek? Nos, nagy valószínűséggel a kismamák döntő többsége is így van ezzel a Magyarországon kapható halféleségekkel kapcsolatban. Azt ugyan tudni lehet, hogy a szardínia, lazac, tonhal, pisztráng és a makréla jó DHA források, de hogy a higany szennyezettséggel hogy állunk… Ha tehát nem tudsz hetente kétszer ezekből a halfajtákból enni, akkor szedhetsz valamilyen halolaj készítményt is. Nincs arra vonatkozó kutatás, hogy ezek szedése kifejezett haszonnal járna a terhesség alatt, az viszont valószínűtlen, hogy ártana. A nyers hal fogyasztását viszont kerülni kell, kivételt az igen tiszta körülmények között készített shusi jelenthet.
Egyéb kerülendő ételek
Ne egyél nyers vagy félig átsült húst, pasztörizálatlan tejet és ebből készült tejterméket, nyers tojást. A hőkezeletlen állati eredetű élelmiszerek a magzatra veszélyes fertőzéseket közvetíthetnek. A nem kellően felmelegített, gyorsfagyasztott húsok is gondot jelenthetnek. Arra is figyelj oda, hogy fogyasztás előtt mindig alaposan mosd meg, és ha szükséges, tisztítsd meg a zöldségeket és gyümölcsöket.
Dohányzás, Nikotin, Elektromos cigaretta
A terhesség és később a szoptatás idejére ajánlatos leszokni a dohányzásról vagy minimalizálni, ha a teljes leszokás nehéznek bizonyul. Segítségedre lehetnek ilyenkor a leszoktató tapaszok és rágógumik, amelyek ugyan tartalmaznak nikotint, de lehetővé teszik, hogy fokozatosan megszabadulj a nikotin függőségtől.
Marihuána
Bár ártalmas volta nincs bizonyítva a terhesség alatt, mivel hosszú távú hatását nem ismerjük a gyermek idegrendszerének fejlődésére, használata nem ajánlott.
Sport és pihenés
A régi hiedelmekkel ellentétben egyáltalán nem ajánlatos sokat feküdni a terhesség kései időszakában sem. A mozgás minden körülmények közt jót tesz, csökkenti a trombózis kockázatát! Az viszont fontos, hogy az edzettségednek megfelelő mozgást válassz, és figyelj arra, hogy ne erőltesd meg magad túlságosan.
Biztonsági öv és légzsák
Használj speciális, kismama övterelőt, amely megtart, de a hasadat kikerüli, így hirtelen fékezésénél nem éri erős nyomás a magzatot. Nem egységesek az ajánlások a légzsákkal kapcsolatban: bár alapvetően ezek is a nagyobb biztonságot szolgálják ütközés esetén, annak is fennáll a veszélye, hogy erős nyomásnak teszik ki a méhet.
Fogászati kezelések
Nem csak, hogy szabad, hanem kihagyhatatlan, hogy kétszer is elmenj fogorvoshoz a terhesség alatt. Engedélyezett a tömés, húzás, gyökérkezelés, fogpótlás, fogkő eltávolítás, sőt, megfelelően szakszerű takarás mellett a fogröntgen sem tilos.
Szauna, forró fürdő és úszás
A terhesség első harmadában jobb kerülni a testhőmérsékletnél melegebb fürdőt és a szaunázást, mivel ezek az optimális fölé emelhetik a testhőmérsékletet, és ez, ha nem is jelentősen, de növeli a vetélés kockázatát. Az úszás viszont kifejezetten alkalmas sport kismamák számára.
Hajfestés
Ne aggódj az ősz szálak miatt, kismamaként sem kell lemondanod a hajfestésről, ugyanis a festékből elenyésző mennyiség kerül csupán a keringésbe.
Utazás repülőn
A repülés terhes nők számára is biztonságos, de bizonyos óvintézkedések ésszerűnek tűnnek az emelkedett trombózisveszély csökkentésére: viselj kompressziós harisnyát, és főként hosszabb utaknál sétálj időről időre egy kicsit. A biztonsági vizsgálatoknál használt fémdetektor nem jelent veszélyt. Nincs megszabott határ, hogy mettől kezdve nem lehet repülni, de feltétlenül gondolnod végig, hogy tervezett úticélod nem fertőzésveszélyes terület-e, és komplikációk esetén biztosított-e ott a megfelelő ellátásod.
Szex
A szex és az orgazmus nem növeli sem a komplikációk, sem koraszülés kockázatát. Elölfekvő méhlepény esetén a legtöbb szakértő a 20. hét után a közösülés mellőzését javasolja.
Igaz, hogy csak oldalt fekve szabad aludni?
Gyakran elhangzik ez a tanács, mégpedig főként a bal oldalon fekvést ajánlják a magzat elhalásának veszélyére hivatkozva. Ennek van némi biológiai ésszerűsége, mert a megnövekedett tömegű méh hanyatt fekvő helyzetben elnyomhatja az anyai nagyereket, s ez rontja a magzati keringést. Egyelőre nem áll rendelkezésre elég tudományos kutatás arra vonatkozóan, hogy a z oldalt fekvés valóban csökkenti-e a méhen belüli elhalás kockázatát.
Az előző részért kattints: https://hellobaby.hu/mit-szabad-es-mit-nem-a-terhesseg-alatt-1-resz/
A cikk a HelloBaby! magazinban jelent meg! Légy Te is előfizetőnk!