Olvasási idő: 5 percMa már szerencsére óriási a választék, ha az óvodás gyerekednek szeretnél mesekönyvet választani, bár néha az lehet az érzésed, hogy túlságosan is sok könyv van a boltokban, ezért nem igazán tudod, melyiket válaszd. Nehéz konkrét tanácsot adni, de azért vannak olyan szempontok, amelyek alapján talán könnyebb leemelni a polcról azt a könyvet, amit sokszor és örömmel forgattok majd.
Szakértőnk: Both Gabi írása
Mi volt régen?
Amikor te voltál gyerek, valószínűleg a klasszikusokon kívül a Pöttyös Panni, a Vackor és a televízióból ismert sorozatok, mint a Pom-pom mesék, a Frakk, a Futrinka utca, Marék Veronika Boribon-sorozata vagy Lázár Ervin mesekönyvei voltak az ovi könyvespolcán, illetve jó esetben otthon is. Én mindegyiket nagyon szerettem, nagyrészt kiállták az idő próbáját ezek a könyvek is. Az elmúlt tizenöt évben azonban nagyot változott a világ a gyerekeknek szóló meseirodalomban is.
Mi van ma?
Most szinte minden speciális gondra találhatsz egyegy mesekönyvet, ami a gyerekek és a szülők mindennapi életéhez hozzátartozik. Legyen az halál, válás, betegség, bonyolult családi viszonyok vagy az óvodában tapasztalt nehézségek, tényleg minden témához kapcsolható olyan színvonalas mesekönyv, amit, ha közösen olvastok, utána őszintén lehet beszélgetni a kicsiket is érintő gondokról. Ha a gyerek úgy érzi, hogy ez róla és neki szól, azaz tud azonosulni a szereplőkkel, akkor a mesében hallott élményeket elraktározza a tudatalattijában, és ha hasonló élményeket él át, valószínűleg mintaként, tapasztalattá összesűrítve alkalmazza majd. A jó gyerekkönyveknek fontos szerepük van abban, hogy lehetőleg semmit ne tabusíts a gyereked előtt. Bármi is legyen az, az életkorához igazodva egyszerűen, de őszintén beszélj neki arról, amit fontosnak tartasz. Vágjunk is bele ezek taglalásába egy igazán fontos témával, ami komolyan foglalkoztatja ezt a korosztályt.

Bili-kaki-pisi
A kicsiket rendkívüli módon szórakoztatja a pisi-kaki tematika, noha a felnőttek nem mindig partnerek ebben, különösen akkor, ha a végtermék a nadrágba kerül a bili helyett.
Alona Frankel Bilikönyve nagyon fontos mű. Az izraeli írónő saját grafikáival illusztrálta a rendkívül szórakoztató és bájos könyvet, és sok-sok család életét megkönnyítette ezzel, mert a gyerekek – a könyvnek is köszönhetően – megértik, miért fontos, hogy ne a nadrágjukban landoljon a pisi vagy a kaki. (Pagony Kiadó)

Pernilla Stalfelt Kakikönyv című műve már tizenkét éve megjelent magyarul. Először nagy felháborodást keltett, de aztán a szülők is rájöttek arra, hogy a humoros és informatív rajzok-szövegek inkább könnyebbé teszik a család életét. Nagyon sok kisgyerek küzd szorulással például, mert tudat alatt úgy érzik, a testük egy darabja távozik belőlük a kakival, majd „eltűnik a semmibe”. Szorongásoldóként is remek segítség az írónő saját, hipervicces rajzaival illusztrált ismeretterjesztő könyv.
(Vivandra Kiadó) Wolf Erlbruch és Holzwarth Werner: Mese a vakondról, aki tudni akarta, hogy ki csinált a fejére
A világhírű könyvet számtalan nyelvre lefordították, feldolgozták bábelőadásban, készítettek belőle filmet, és a legtöbb vizuális tanszéken tananyagnak számít. Rengeteg állat végtermékét megismerhetik belőle a gyerekek. Ismeretterjesztés, humor és vizuális nevelés. Ezt kaphatjátok ettől a könyvtől, valamint azt is, hogy nem lehet tabu az emésztés. Hiszen ez is az életünk szerves (khm…) része. (Pagony Kiadó)

Identitás, viselkedés, hiszti, családi viszonyok
Mira Lobe könyve, A kicsi én én vagyok
Varró Dániel tényleg fantasztikusan jó fordításában egy olyan kis állatkáról szól, aki nem tudja, hogy kihez is hasonlít igazán, olyan „macskakutyanyúl” kinézetű. Keresi önmagát, szeretné tudni, hogy ki is ő valójában. A vicces-rímes párbeszédek azért messzire vezetnek, mert végül mégis definiálnia kell önmagát, és egy hosszú út során eljut oda, hogy elfogadja, ő olyan, amilyen. Minden gyereknek – és sokszor szülőnek is – végig kell(ene) mennie ezen az úton. Szerintem megéri. (Ecovit Kiadó)
Berg Judit: Hisztimesék (Gévai Csilla rajzaival)
Tizenöt éve töretlenül tartja magát a sikerlistákon ez a kis füzetke, Berg Judit első mesekönyve. A mesék gyakorlatilag a nehezen kezelhető helyzeteket mesésítik meg, amilyen az öltözés, a rendrakás, a félelem, az evés vagy a kicsik számára elég fárasztó séta. Bár némiképp tanító jellegűek ezek a mesék, mégis nagyon jól hatnak a gyerekekre, hiszen szembesülhetnek azzal, hogy nem egyedül küzdenek ezekkel a gondokkal, de a szülőknek is megkönnyíti a mindennapokat, ha nehéz helyzetekben elővehetik ezeket az egyszerű, de nagyszerű segítő meséket. Gévai Csilla szerethető rajzai még közelebb hozzák a gyerekekhez őket. (Ecovit Kiadó)

Timo Parvela: Miú és Vau-sorozata
A több kötetből álló sorozat egy finn szerzőpárosnak köszönhető. (Az illusztrátor Virpi Talvitie.) A lusta és ravasz macska, Miú, és a szorgalmas és egyenes kutya, Vau bájos párosa elképesztően fontos dolgokról mesél. A szétszálazhatatlan és végtelenül bonyolult viszonyokról, amelyek egy családon belül annyi nézetkülönbséget okozhatnak. Finnországban ezt a mesefolyamot család- és párterápiákban használják a szakemberek, hiszen nagyon plasztikus, de cseppet sem direkt. Humoros és könnyed nyelven beszél a legbonyolultabb dolgokról. Tényleg érdemes megvenni a sorozatot, rövid történetekből áll össze egésszé mindegyik kötet, abszolút ideális esti mese. (Kolibri Gyerekkönyvkiadó)

A három kiscica meséje – videó
Mesélj a gyereknek! De mit? 1. rész