A közös, összebújós olvasgatás, a meghitt közelség olyan eleme a napnak, melyet mi is és a gyermek is várunk. Jó, ha minden nap mesélünk: ébredés után, vagy elalvás előtt, illetve a közös játék során is szakíthatunk rá időt. És hogy mit olvassunk?
Szakértő: Pákhné Fekete Alexandra
Összeállításunkban sok-sok szuper könyvet ajánlunk, hogy megszerettessük a gyerekekkel a mesét és az olvasást, sőt, magát a kézbe vehető és lapozható könyvet – a képernyők korában.
Különleges könyv a legkisebbeknek Nagy Diana Babageometria sorozata. A fekete-fehér kontrasztos könyveket már pár hónapos korban szívesen nézegetik a kicsik.
4-5 hónaposan már lapozgathatunk a kicsivel puha kis könyveket: a színes képek, alakzatok, formák felkeltik a picik érdeklődést. Az sem baj, ha nem csak nézegeti, hanem meg is kóstolja ezeket a vonzó képeket, ezért is praktikus a babakönyv.
Pár hónappal később, 7-8 hónaposan jöhetnek a babakönyvek mellé a leporellók és lapozók. Ezek elég masszív felépítésűek, és azt is bírják, ha a kis tulajdonos megrágcsálja őket vagy kis kertet épít belőlük. Általában kedves kis mondókák szerepelnek benne: amíg ezeket olvassuk, a kicsik az ölünkben nézegetik a képeket. Mi nagyon szeretjük a klasszikus verseket is leporellóban: Móricz Zsigmond: Iciri-Piciri, vagy József Attila: Altató című versét.
Egyévesen jöhetnek a kemény kötésű, de lapozható könyvek: nálunk a nagy klasszikus Marék Veronika Boribon könyvei. A gyerekek nagyon szeretik az egyszerű, könnyen érthető, könnyen megjegyezhető történeteket, melyek az ő életük történéseit mesélik el a kismackó szemszögéből, aki Annipannival együtt vacsorázik, fürdik, vásárol, cicát talál, születésnapot ünnepel, játszik. Különleges alkalmakról is szólnak ezek a mesék: esik a hó, húsvétot ünnepelnek.
Ha nagyon megszerettétek a kis főszereplőt, a későbbiek során is elkísérhetnek titeket: már megjelent egy foglalkoztató füzet, Törd a fejed, Boribon! címmel, ami abban is segít, hogy bölcsis, ovis gyereked könnyebben elmesélje, hogyan telt a napja.
Másfél-kétévesen, ahogy nő a pici, egyre több minden érdekli. Ilyenkor még nagyobb szükség van arra a megnyugtató tevékenységre, hogy összebújjatok, és egyszerűen csak lapozgassatok.
Eljött a böngésző könyvek ideje! Többféle böngészőt lehet kapni: ezek szöveg nélküli gyerekkönyvek, tele történetekkel, kalandokkal, megfigyelni- és elmesélni valóval. Az egyik legnagyszerűbb könyv, hiszen saját szavaitokkal mesélhettek a képekről, saját élményeket, történeteket.
Mi legjobban Rotraut Susanne Berner Évszakos böngésző-sorozatát szeretjük (Naphegy Kiadó): a tavaszi, a nyári, az őszi és a téli böngésző egy kisváros lakóinak, fiataloknak és időseknek az életét követi évszakról évszakra, egy éven át. A sorozathoz tartozik az Éjszakai böngésző, illetve a Böngésszünk Együtt! könyvek is, illetve a Képkereső szófejtő című könyv.
Szintén nagy sikernek örvendenek a Guido Wandrey: Egy nap a városban, Egy nap az állatkertben és Egy nap a tengeren című böngésző könyvei is, melyek izgalmas helyszínekre kalauzolnak el bennünket.
Keménykötésű, de puha lapú könyvek Marék Veronika Kippkopp meséi is: a gesztenyegyerek kalandjait érdemes ezzel a korosztállyal elővenni.
Nagy kedvenc az autós, repülős, és az állatos, mezőgazdasági témájú könyv, például a Scolar kiadó Járművek nagy könyve, vagy a Mi történik a gazdaságban? című könyv.
Két éves kortól már élvezik a kicsik az ő mindennapjaikat egy gyerekszereplő segítségével bemutató könyveket: például Sandra Grimm: Hajmosás és fogmosás vagy Finy Petra: A tesó-ügy című könyve, illetve Berg Judittól a Maszat könyvek sorozata.
Bartos Erika könyvei a bölcsis és ovis korosztálynak szólnak: bár az Anna, Peti, Gergő sorozat jelenleg nem kapható, de a verseskötetek és a Bogyó és Babóca mesék kedves grafikájukkal, ismerős történeteivel hamar a barátainkká válnak. A főhősök különböző kalandokba és konfliktusokba keverednek, melyeket egy-két kanyar után mindig megnyugtatóan oldanak meg.
Eljött az ideje az ablakos könyveknek is: a mi kedvencünk Anne-Marie Frisque: Négy évszak az öreg tölgyön című meséje, ahol az öreg fán nyomon követhetjük az évszakok váltakozását, és az ott lakók izgalmas életét úgy, hogy a kis ablakokon bekukucskálva újabb és újabb szereplőt fedezünk fel.
A cikk második része itt olvashatod: