A várandósgondozás berkeiben viszonylag nagy népszerűségnek örvend az intimtorna, más néven gátizomtorna. A gátizmok, a medencefenék védelme valóban kiemelten fontos már a várandósság idején is, azonban nem túl szerencsés így önmagában, különálló „feladatként” kezelni.
Szerző: Steinbachné Kapás Gabriella pre- és posztnatális tréner
Kegel-féle gátizomtorna
Fontos tudni, hogy a korábban Kegel-gyakorlatokként is emlegetett gátizomtorna önmagában nem elég hatékony, ráadásul nem feltétlenül a kívánt eredményt érjük el a szorgalmas gyakorlással, hanem gyakran pont az ellenkezőjét. Valójában teljesen más típusú tréning szükséges a szülésre való felkészülés alatt, mint a szülés utáni regenerációban, vagy éppen aranyér esetén, és akkor is, ha süllyedéses panaszokkal állunk szemben.
Arnold Kegel (1894–1972) amerikai nőgyógyász eredetileg nem kifejezetten arra vonatkozóan dolgozta ki a medencefenék izomzatának tréningezését, hogy felkészítse a kismamákat a hüvelyi szülésre, így mindenképpen módosítani szükséges, illetve ki kell egészíteni ezeket az alapgyakorlatokat. Fontos, hogy minden esetben egyénre szabott mozgásprogramot kövessünk, és hogy azt olyan gyógytornász állítsa össze, aki a medencefenék fizioterápiájában jártas, megtanítva kivitelezését is. A medencefenék izmai csodálatos módon kapcsolatban állnak például a (főként oldalsó) hasizmokkal, egyes hátizmokkal, de még fő légzőizmunkkal, a rekeszizommal is. Óriási hiba lenne tehát, ha a szülésre készülve a légzés bevonása nélkül, a MAGot figyelmen kívül hagyva, csak a Kegel-gyakorlatokat csinálnánk éjjel-nappal.
Várandósság idején és szülés után is
Az intimtorna mindig központi része legyen a jól felépített komplex tornának, mozgásos tevékenységnek – mind a szülés előtt, mind a szülés után.
Tapasztalataim szerint az egyik leggyakrabban előforduló és legnagyobb hiba a szülésfelkészítő tornákon: végig a gátizmok feszítését, erősítését gyakorolni (mert csak az lebeg a szemünk előtt, hogy erősnek kell lenniük ahhoz, hogy megszüljük a babát, és persze szülés után is).
Gondoljunk bele: a gátizmok csakúgy, mint például a hasizmok, a harántcsíkolt izmok, melyek a folyamatos erősítésre érzékenyen reagálnak, rendkívül sérülékenyekké válnak. Futás vagy aerobic után is mindig nyújtunk, igaz? Akkor miért pont a medencefenék izmaival tennénk kivételt?
Ezekben az esetekben nagyon gyakori a gát különböző mértékű repedése, szakadása vagy a gátmetszés szükségessége. Ezért mindenképpen fontos tudatosan tanulni, gyakorolni a medencefenék lazítását (is), az utolsó hónapban szinte kizárólagosan erre fókuszálva (már ami a gátizmokat illeti).
A megfelelő légzéstechnikával kombinálva ez csodálatos „szülésfelkészítő”, melynek elemei nemcsak hogy alkalmazhatók a vajúdás alatt, de könnyebbé, gördülékenyebbé is teszik a folyamatot.
Mind a terhesség alatt, illetve a szülés után is jobban vannak, továbbá nagyobb eséllyel szülnek beavatkozásoktól mentesen, hüvelyi úton, minimális sérüléssel vagy sérülés nélkül.
Panasz esetén
Természetesen amennyiben a kismamának vannak medencefenéki panaszai, legyen szó fájdalomról, vizelet- vagy széklettartási nehézségekről, aranyérről, szexuális együttlétekkor tapasztalt kellemetlenségekről stb., ezeket az állapotokat figyelembe véve módosítani szükséges a gátizomtorna és a komplex mozgásprogram elemeit és felépítését.
Tehetsz ellene!
Kiemelten fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy a fent említett problémákkal nem kell „megbékélni”, nem kell belenyugodni abba, hogy ha köhögünk, becseppen a vizelet, vagy hogy folyton húzó érzést észlelünk a hüvelyünkben, netán csak nagy fájdalmak árán szeretkezhetünk. Ezek a problémák ma már nagyon jól diagnosztizálhatók, és rendkívül eredményesen kezelhetők aktív tornával, komplex funkcionális mozgásprogrammal, illetve szükség esetén segédeszközök alkalmazásával.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról