Sokan esünk abba a hibába, hogy azt gondoljuk, különféle programokat kell folyton kitalálni gyermekünknek. Pedig nem. Irány a kedvenc játszótok! Ne gondoljuk, hogy unalmas, vagy kevés! A gyerekek feltalálják magukat és semmi gondjuk azzal, ha szinte minden nap ugyanaz a program: otthon a kertben, vagy ugyanazon az egyszerű játszótéren! Sőt!
Szerző: HelloBaby magazin
Örök klasszikus: a homok
Amíg nincs túl hideg a homokozáshoz számos eszköz segít izgalmassá tenni a szabadtéri játékokat: dömper, ásó, lapát, gereblye, szita, vödör, kisebb formák. Vannak gyerekek, akik fél napot is eltöltenek a homokozóban, rendületlenül ássák az alagutat, építik a várat, sütit sütnek, vagy főznek valamit. De mi van, ha nincs homokozó?
Bármi lehet “homokozó”
Mindenből lehet építeni, legyen az tiszta, játszani szánt homok, kavics, vagy éppen elcsent virágföld. Mivel a kicsik nagyon leleményesen megtalálják azt az anyagot, amire éppen szükségük van, jobban jársz, ha magad gondoskodsz valami megfelelőről. Persze nem mindenki épít, vannak a gasztronómia iránt elkötelezett kicsinyek, akik fáradhatatlanul főznek és kínálják a homokkávét, teát, fűlevest, vagy levél tortát.
Hinta
A hintázás olyan ingereket jelent a fejlődő agynak, amire nagy szüksége van, több terápiás módszernek is része a különböző irányokban való hintáztatás.
Az nyugodt alvásban is segíti kisgyermeked a hintázás. Derítsd fel időben a lakástól elérhet távolban levő játszótereket, vagy szerelj a lakás ajtókeretére leszedhető hintát! Ha nem szeret hintázni, ne erőltesd, de időről időre ajánld fel neki!
Mozaik a földön
Attól függően, hogy milyen helyen laktok, a kertben, vagy a tereken sétálva keresgélhettek kavicsokat, esetleg leveleket, terméseket, de ha félreteszed a pucolt dió héját, az is megteszi. Kirakhattok belőlük közösen csigavonalat, virágformát, esetleg ösvényt, amin aztán végig is lehet lépkedni. Ügyesedik az egyensúlyérzék! Minél kacskaringósabb, annál jobb.
Kerekíthetsz mellé történetet is az elvarázsolt ösvényről, vagy a kismadárról, akik a levegőből így talál haza a fészkébe. Fejleszti a szem-kéz koordinációját, a kéz finommozgását, a nagymozgásokat, egyensúlyérzéket.
Labdák
A kicsik szívesen gurítanak labdát, ha ennek irányt szabunk, még izgalmasabb a játék. Gurítsátok, dobjátok, pattintsátok; nagy labdával, kislabdával. Készíts labdapályát kisebb kapukkal, vagy jelöld ki a pálya oldalait, ahol gurulnia kell. Kitehetsz egy kosarat, amibe bele kell találni, de használhatsz terméseket, tobozt, diót is. A játszótéren rajzolj egy kört a földre bottal, ez lesz a kosár.
Utcán és parkban
Akinek van 2-3 éves gyermeke, az tapasztalta már, milyen leleményesen tudnak a gyerekek felmászni bármire, ami eléjük kerül. Nincs ez másképpen az utcán sem. Természetesen akkor akar a járda széli kockákon lépegetni, amikor siettek. Szánj hát nyugodtan időt ilyen egyszerű játékra nyugodt, csendes, forgalommentes környéken akkor, amikor nem kell menned sehova időre.
Egészen megváltozik a világ, ha a lakásból kilépve nem arra figyelünk, ahová menni igyekszünk, vagy arra, hogy odaérünk-e időben. Induljunk hát el, és egyszerűen csak nézzünk körül! Lehetőleg a gyerek szemével!
Egyik nap a postás jön szembe, másik nap egy cica dörgölődzik a kerítéshez, vagy az ovisok csoportja siet valahová. Ha nem céllal, hanem csak úgy a magunk (gyermekünk) örömére megyünk a szabadba, van idő megvizsgálni a pocsolyát, megfogdosni a különleges formájú kavicsokat, vagy éppen kipróbálni, hogy a sárban milyen nyomot hagy a cipő.
Nincs szükség másra, mint egy olyan területre, ahol korlátozás nélkül, biztonságban mászhat, ugrálhat, futhat, nézelődhet.
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA könyvünk megvásárolható webshopunkban!