Az anyatej a legjobb táplálék a kicsiknek, éppen ezért amíg teheted, igény szerint szoptasd gyermeked. A tejalapú táplálék fontos eleme a kicsik kiegyensúlyozott táplálkozásának, ezért anyatej hiányában gyermekorvosi javaslatra csecsemőtápszerek, valamint tejalapú junioritalok kínálhatók.
Szerző: dr. Tausz István házi gyermekorvos, főorvos
Folát és folsav – mi a szerepe?
A kismamák a terhesség alatt már megismerkedtek a folsavval és annak jelentőségével. Tudjuk, hogy a folsav elengedhetetlen a magzat megfelelő fejlődésében, segítségével elkerülhető a velőcsőzáródási rendellenesség. A folsav a folát szintetikusan előállított formája. A folát természetes módon megtalálható a növényi és az állati eredetű élelmiszerekben, valamint az anyatejben. A természetes folát a szervezetben gyorsan felszívódik és hasznosul, míg a folsavnak először egy többlépcsős folyamat során át kell alakulnia foláttá. Mivel a folát szerepet játszik többek között a vérképzésben és a sejtosztódásban, nemcsak magzati korban, hanem a csecsemők és kisgyermekek fejlődésében is fontos szerepe van.
Szoptatás, vagy tápszer?
A tápszerekben és junioritalokban jelenleg a szintetikus folsav a sztenderd, amelynek feldolgozása lassúbb folyamat a gyermek szervezetében, éppen ezért érdemes előnyben részesíteni azokat a termékeket, amelyek aktív folátot tartalmaznak, mivel ez azonnal hasznosul.
A szoptatás során az anyatejjel jótékony baktériumok, úgynevezett probiotikumok kerülnek a baba szervezetébe, melyek szaporodását a fel nem szívódó összetett szénhidrátok, a prebiotikumok támogatják. A kettő kombinációja az úgynevezett szimbiotikum.
Ha nem tudsz szoptatni, vagy ha kevés az anyatejed, ne legyen bűntudatod – ez nem tesz jót sem neked, sem a gyermekednek. A táplálkozástudományi ismereteknek köszönhetően ma már rendelkezésre állnak olyan modern tápszerek és junioritalok, amelyek fogyasztása hozzájárul az egészséges bélflóra kialakulásához és fenntartásához.
Az immunrendszer működéséhez
Az immunrendszer megfelelő működésében a D-vitaminnak is nagy jelentősége van, amely a kalcium mellett hozzájárul az egészséges csontok és fogak fejlődéséhez is. A felnőttkori erős csontozatot gyermekkorban tudjuk megalapozni sok mozgással és megfelelő táplálkozással.
Az elégtelen mennyiségű D-vitamin-bevitel következményeképpen nem megfelelően fejlődnek a csontok, például elgörbülhetnek a végtagok, a bordák és a mellkasi csontok, deformálódhat a koponyacsont, valamint a fogzás és a mozgásfejlődés is késhet.
A szükséges mennyiségű D-vitamint gyermekorvos ajánlása alapján D-vitamin-cseppel és/vagy D-vitaminban gazdag táplálékkal biztosíthatjuk, valamint szép időben érdemes naponta legalább fél órát a napfényen tartózkodni a kora délelőtti vagy a késő délutáni órákban. A jó levegő és a mozgás nemcsak a kicsiknek, hanem a szülőknek is jót tesz!
A baba első éve – Minden információ egy helyen az újszülöttkortól egészen 1 éves korig.