A kisgyerekek élete is sokat változott az elmúlt évtizedek során, ám van valami, ami rendíthetetlenül a napjaink része marad.
Mesélünk és mesélünk
A meseolvasás generációról generációra száll tovább. Az esti rituálé megnyugtató része, a délutáni alvásra való hangolódás szerves hozzátartozója. Ti, kedves Olvasóink elküldtétek nekünk kedvenc meséiteket (amit ezúton is nagyon köszönünk nektek!), melyek közül jó néhány saját kisgyermekkori kedvencetek lehetett. És biztos vannak köztük mesék, amelyet a mi gyerekeink a sajátjaiknak olvasnak majd.
Kedvenceitek – a teljesség igénye nélkül –
Klasszikus régi kedvencek, kortárs magyar szerzők, nemzetközi klasszikusok
A legjobb mesék listáján előkelő helyen állnak a régi, klasszikus kedvencek így: Marék Veronika Boribonjai, Csukás Istvántól a Pompom, Szutyejev Vidám meséi és Szepes Mária Pöttyös Pannija. Mellettük helyet kap Kormos István Vackorja, Fekete István Vukja és az Öreg néne őzikéje Fazekas Annától. Emellett ott vannak Benedek Elek, Illés Gyula, T.Aszódi Éva és Bálint Ágnes kedves meséi is.
Az újabb mesék közül Bartos Erika neve szerepel a leggyakrabban: Bogyó és Babóca és Brúnó szinte minden családban jó barát, és persze Anna, Peti és Gergő történetei is. De a kortárs magyar szerzők közül Berg Judit Lengemeséi és Beck Andrea Titok tündére, Finy Petra meséi is nagy kedvencek; valamint Fésűs Évától az Ezüsthegedű és a Kata és a balett Igaz Dórától.
A magyar szerzők mellett a nemzetközi klasszikusok is ott sorakoznak a gyerekszobák könyves polcain, mint a Bambi, a Kisvakond, Aladdin, a Piroska és a farkas, a Hófehérke és a hét törpe, vagy Astrid Lindgren meséi.
Számos jótékony hatás
Azt tudtátok, hogy a rendszeres meseolvasással nem csak az elalvást segítitek, vagy jó szórakozást biztosítotok gyermeketeknek? Hanem még meghitt szülő-gyermek kapcsolat, az erős kötődés és a bizalom is épül köztetek! A kicsik fantáziája, kreativitása, valamint az érzelmi intelligenciája és empátiája is sokat fejlődik, hisz elképzelik a mesét, beleélik magukat a történetbe, a mesehősök bőrébe bújnak.
Gazdagabb szókincs
Ráadásul a kisgyermek szókincse is sokat gazdagodik, azok a gyerekek, akiknek naponta mesélnek iskolás korukra, akár 30-40 százalékkal gazdagabb szókészlettel bírnak, mint azok a társaik, akiknek nem olvasnak fel. Ami óriási előnyt jelent az iskoláskorba lépve.
Folytassuk hát ezt a fontos és szép szokást! Olvassunk mesét minden nap!
Ajánljuk még: