Anyának és az újszülöttnek zavartalanul együtt kellene lennie. Erre van szüksége a picinek és ez jó az édesanyának is. Mégsem minden esetben olyan evidens.
Folytatás…
A jogi szempontok után, nézzük a biológiai előnyöket
A szoptatási tanácsadó szemszögéből
W. Ungváry Renáta: – Valójában egyetlen olyan emlősállat sincs, amely újszülött kicsinyét magára hagyná. A bálnától a mezei pocokig minden emlős anyuka számára természetes és ösztönös késztetés az újszülöttel való együttlét, a gondoskodó felügyelet – és persze a szoptatás. Az állatoknál is megfigyelhető, mekkora zavart tud kelteni az, ha az újszülött állatkát megfogjuk, elvesszük, majd visszatesszük az anyaállat mellé. Előfordul, hogy az idegen szag miatt, vagy azért, mert a gondoskodó magatartásban súlyosan megzavarták, nem is hajlandó tovább gondoskodni a kicsinyéről.
Az ember esetében szerencsére nem kell ennyire végzetes hatástól tartanunk, hiszen az agyunkkal sokféle kedvezőtlen körülményt felül tudunk írni. Abba azonban érdemes alaposabban belegondolni, hogy miért is célszerű akkor is együtt lenni a babával a nap 24 órájában.
A baba “helye” az anyán van
Nils Bergman professzor fogalmazott nagyon találóan úgy, hogy az embercsecsemő „élőhelye” az anya teste. Ez az ismerős és biztonságos közeg számára az élet első, még oly sok bizonytalansággal és újdonsággal járó szakaszában.
Képes illatát és ízét felismerni, megismeri anyja hangját, arasznyi távolságból élesen látja arcát.
Anyukája teste melegen tartja az ő testét: nincs is ennél tökéletesebb termosztát!
A megszakítás nélküli kommunikáció
Felébred a kis mocorgásokra, hangocskákra, mert a természet élesre állította érzékeit. Létrejön egy sajátos biológiai szinkron a babával, még az alvásciklusaik is összehangolódnak idővel.
Amikor hozzányúlsz a babához, amikor szoptatod, amikor simogatod vagy puszit adsz neki, a kommunikáció ezerféle csatornáját teszteled és próbálgatod.
A szoptatás a legfontosabb, amit tehetsz érte!
A szoptatás megvédi a betegségektől.
Minden egyes szoptatással élelmezed és növeszted azt az egyre erősebb és népesebb baktériumcsapatot, az úgynevezett bifiduszflórát, ami egy szoptatott kisbaba mikrobiomját alkotja, és amelynek összetétele hosszú távon és jelentősen befolyásolja majd immunrendszerének működését.
Jó együtt!
És akkor azt az egyszerű, ám annál lényegesebb tényt, hogy egyszerűen jó a kisbabáddal lenni, még nem is említettük. Ezt a csodás összhangot jó tiszteletben tartani, és csak végszükség esetén elválasztani egymástól az anyát és csecsemőjét. Az önálló gyerekszobára majd csak sokkal később lesz szükség.
Forrás: HelloBaby! magazin
Írásunk első részét itt olvashatod:
Ajánljuk új könyvünket A baba első éve című kiadványt!