A szoptatási időszakban akadhat néhány olyan speciális helyzet, amikor egy csecsemőnek pótlásra van szüksége. Az a legjobb, ha ilyenkor saját édesanyja lefejt tejét kaphatja. A második legjobb megoldás egy másik anya teje, és csak a harmadik helyen áll a tápszer. Segítünk a keringő tévhitek eloszlatásában!
Szerző: Petrik Zita védőnő, IBCLC szoptatási tanácsadó
Ki kaphat donor női tejet?
Az anyatejadást szabályozó rendelet elsősorban az egészségügyileg nehéz helyzetben lévő gyermekek (koraszülöttek, kis súlyú újszülöttek, felszívódási zavarban szenvedő csecsemők ) számára teszi lehetővé az ingyenes anyatejhez jutást, ha édesanyjuk nem tudja őket a saját tejével táplálni. Ha van elég donor tej, akkor azok az egészséges gyermekek is kaphatnak, akiknek az édesanyja fizikai vagy pszichés okból nem tud elég anyatejet termelni.
Honnan kaphat donor női tejet egy csecsemő?
Ha olyan településen él, ahol van anyatejgyűjtő állomás, akkor ezeken keresztül kaphat elsősorban. Ilyen sajnos csak Budapesten és néhány nagyvárosban érhető el.
Milyen vizsgálatokon kell átesnie az anyatejet adó anyáknak?
Tüdőszűrés , HIV szűrés, székletvizsgálat, szifilisz szűrés és a tejadó bőrének megtekintése. Ezek a vizsgálatok a tejet adni szándékozó anya számára térítésmentesek.
Mennyi anyatejet kaphat egy gyermek?
Egy gyermek naponta legfeljebb 800 ml anyatejet kaphat. Ennél többet nem finanszíroz az egészségbiztosítás. Ez akkor is így van, ha több anyától kap valaki tejet.
Meddig kaphat anyatejet egy csecsemő?
Szükség esetén, és ha van megfelelő mennyiségű anyatej, akkor nyolc hónapos korig.
Mennyi tejet adhat le egy anyatejadó anyuka?
Az egy anya által egy nap leadható mennyiség is 800 ml.
Milyen teendő van a donor női tejjel felhasználás előtt?
Amennyiben anyatejadó állomásról kap valaki női tejet, akkor a tejet 4 °C körüli hűtőben szükséges tartani, majd felhasználáskor felmelegíteni és kicsit összerázni.
Az anyatejet mikróban nem szabad melegíteni. Az anyatejgyűjtő állomásokon 62,5 °C-on 30 percig tartják vízfürdőben az anyatejet, és ezzel pasztörizálják.
Ha háztól házig tejadás keretében kap valaki tejet, akkor otthon kell pasztörizálni. Ez a gyakorlatban így történik: az 50-150 ml tejet tartalmazó lezárt üveget vízfürdőbe állítjuk úgy, hogy a víz kétujjnyival meghaladja a tej szintjét. Nagy lángon felforraljuk a vizet, majd, amint forrni kezd, lezárjuk a lángot és vízben hagyjuk kihűlni a tejet.
Az el nem fogyasztott, de már felmelegített anyatejet lehet-e még tárolni?
A már felmelegített anyatejet nem szabad a későbbiekben felhasználni. Ezért lehetőleg annyit érdemes melegíteni, amennyit biztosan elfogyaszt a baba.
Mennyibe kerül az anyatej az azt kapó gyermek szüleinek?
A házi gyermekorvos által receptre felírt donor tej ingyenes annak, aki kapja. Az anyatejet adó anya pedig az anyatejes recepttel együtt az OEP-hez beküldendő elszámoló lap alapján közvetlenül az OEP-től kap 1800 Ft-ot literenként.
Az anyatejgyűjtő állomásokkal kapcsolatos fontos tudnivalók:
Az anyatejgyűjtő állomásokra érkező tejet több szempontból is vizsgálják. Mind mikrobiológiailag, mind az esetleges hamisítás kivédésére. A különböző anyáktól érkező tejeket nem öntik össze, ellentétben az interneten keringő hírekkel. A donortej adása biztonságos, jó alternatíva.
Ajánljuk még a témában: