Vannak dolgok, amelyekre élethosszig szükségünk van, és amelyeket nem nélkülözhetünk a rohanó mindennapokban. Ilyenek a szervezetünk egészséges működéséhez szükséges ásványi anyagok – köztük a magnézium. Mi az, amit fontos tudni róla?
Szerző: HelloBaby magazin
Makroelem
Azokat az ásványi anyagokat, amelyek testünk tömegéhez viszonyítva 5%-nál nagyobb mennyiségben fordulnak elő, makroelemeknek nevezzük – ezek közé tartozik a magnézium is. Körülbelül a fele a csontrendszerünkben, a többi javarészt a sejtjeinkben található. Talán nem is hinnénk, mennyiféle élettani folyamatban veszt részt és milyen sokoldalú hatást fejt ki.
Számos dologban segít
- A magnéziumnak szerepe van a szénhidrát-, fehérje- és zsíranyagcsere szabályozásában, a sejtosztódási folyamatban, a csontképzésben.
- Lazító hatása révén csökkenti a szívizom ingerelhetőségét és az erek tónusának feszességét, az utóbbi jellemzőjének köszönhetően csökkenti a vérnyomást.
- Kiemelt feladatot lát el az ideg- és izomműködés biztosításában, illetve azok összehangoltságának megteremtésében.
- Kutatási eredmények igazolják, hogy csökkenti a migrénes fejfájás intenzitását és gyakoriságát, illetve hogy hozzájárulhat a vércukorcsökkentéshez.
- Hiánya – egyebek között – lábikragörcsökkel, fáradtsággal, fokozott feszültséggel, ingerlékenységgel járhat.
Kismamáknak és a többieknek is
Mindezért nem is kérdés, hogy az egész család számára fontos a megfelelő magnéziumellátás, már a kezdetektől.
Erre már a várandósság alatt gondot kell fordítani.
Az utóbbi okokból a baba megszületése után ugyancsak ajánlott odafigyelni a kellő magnéziumbevitelre, és persze azért is, mert a baba az anyatejjel kapja meg a számára szükséges magnéziummennyiséget.
Az anyatej átlagos magnéziumkoncentrációja 30 mg/l, ám jó tudni, hogy a vegán életmód hatással lehet a tej magnéziumtartalmára: csökkenti azt. Ennek oka, hogy a növényi eredetű magnézium hasznosulása csekélyebb. A makrobiotikus diétát követők anyatejének magnéziumtartalma szintén alacsonyabb, mint a mindenevőké.
Mi mindent fogyasszunk?
Egy aktív, egészséges életmódra törekvő család tagjainak, akik tevékenyek és rendszeresen mozognak, kiemelten fontos odafigyelniük a magnéziumpótlásra. Ennek legtermészetesebb módja a magnéziumban gazdag táplálékok fogyasztása. Közéjük tartoznak az olajos magvak, a diófélék, a teljes kiőrlésű gabonák, a hüvelyesek, a zöld leveles zöldségek, a tej és a tejtermékek, valamint a halak.
Különös körültekintést igényel…
Annak, aki vízhajtót, vérnyomáscsökkentőt, immunrendszergátlót szed vagy kemoterápiás kezelésben részesül, javasolt orvosi tanácsot kérnie a számára optimális magnézium-bevitellel kapcsolatosan, ugyanis az említett terápiák a magnézium fokozottabb hiányát idézhetik elő. Ugyanez vonatkozik az alkoholt gyakran fogyasztókra is, akiknek mindenekelőtt természetesen életmódváltás javasolt. A hiányállapot és a vele járó nem kívánt tünetek megelőzéséhez a természetes magnéziumforrások igénybevételén túl ma már korszerű magnéziumkészítmények is rendelkezésünkre állnak.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról