Néha kételyeink támadhatnak: vajon teljesen rendben van-e az, ahogyan a gyermekünk viselkedik? Az esetek nagy részében persze nincs semmi gond. Melyek azok a jelek, amelyek autizmusra utalhatnak?
Szakértő: Novics Judit SZIKRA Tehetséggondozó Egyesület autizmusspecifikus gyógypedagógusa, szerző: Pákhné Fekete Alexandra újságíró
Az autizmus idegi-fejlődési rendellenesség, amely elsősorban kommunikációs képesség zavarában, az átlagostól eltérő viselkedési és érdeklődési mintázatokban jelenik meg. Okát folyamatosan kutatják. Az elmúlt években a szülők nem voltak könnyű helyzetben, amikor például a Covid okozta szeparáltság, a kevesebb találkozás, a felfüggesztett baba–mama programok, a személyes védőnői és orvosi kontrollok hiánya miatt még inkább magukra maradtak annak megítélésében, hogy normálisan fejlődik-e a gyermekük. Pedig ez igen fontos kérdés, hiszen az időben elkezdett mozgás- és korai fejlesztés rengeteget javíthat a gyerkőc állapotán!
Első jelek
Sok esetben az autista gyermekeknél már pár hónapos korban is észrevehetők bizonyos jelek. Árulkodó például, hogy mennyire fordul a kicsi a hang felé. Később, ahogy nő, megfigyelhetjük, mennyire figyel és reagál a környezetére, mennyire igényli a szociális kapcsolatokat. Ha rámosolygunk, visszamosolyog-e? Figyeli-e az arcokat, ránéz-e a hozzá közeledő személyre? Ha nem, akkor sem biztos, hogy autizmusról van szó. Először is látás- és hallásvizsgálatra kell vinnünk a gyermeket, hogy megbizonyosodjunk arról, teljesen épek-e az érzékszervei.
Milyen jelekre érdemes odafigyelnünk, amelyek autizmusra utalhatnak? Összegyűjtöttük a legfontosabbakat, ám fontos hozzátenni, hogy ezek hátterében másféle probléma is állhat – a diagnózisért forduljunk szakemberhez!
Figyelemkeltő gyanújelek
Kisbabaként előfordulhat „repkedés”: hason fekve kezeit-lábait felemelve, feszítve mozog a kicsi.
Egész játéktevékenységére jellemző, hogy az eszközöket nem rendeltetésszerűen használja. Például nem játszik szerepjátékokat, hanem a játékokat sorba rakja egymás után, vízszintesen vagy függőlegesen, épít. Sokszor előfordul, hogy a játékokat saját logika alapján teszi le, és az elhelyezésüket nem szabad másnak megváltoztatnia.
Megkésett beszédfejlődés
A beszéde általában később, 2,5-3 éves kora körül indul meg, akkor azonban pár hónap leforgása alatt
behozhatja a lemaradást, sőt előfordulhat, hogy kortársainál választékosabban beszél. Jellemző lehet rá a
„felnőttes” kifejezésmód. Az étkezésben válogatós, jellemzően kevés ételfélét fogad el, például csak a piros dolgokat eszi meg. Nem visel el bizonyos ruhákat, például a gombosakat.
feszültté teszi.
Ha arra gyanakszunk, hogy a gyermekünk fejlődésével nincs minden rendben, forduljunk a gyermekorvoshoz, illetve felkereshetünk egy gyermekpszichiátert. A vizsgálat után diagnózist kapunk, amely megerősíti vagy kizárja az autizmus tényét. Pozitív diagnózis után segítséget kapunk azzal kapcsolatban is, hová forduljunk, milyen fejlesztésekre érdemes vinnünk a kicsit, hogyan foglalkozzunk vele, illetve milyen bölcsődét, óvodát válasszunk számára.
LÉPÉSRŐL-LÉPÉSRE Könyvünkben a gyermek fizikai, érzelmi és értelmi fejlődés útját követjük nyomon a születéstől egészen 6 éves korig