Mely dolgok lehetnek a segítségünkre abban, hogy kiegyensúlyozottak, így jobb szülők lehessünk? Kire bízzuk gyermekünket, ha feltöltődésre van szükségünk?
Szerző: Szentjobbi Kriszta Waldorf pedagógus és fotográfus
Esetleg művészi tevékenységeket is beiktathatunk az életünkbe, amennyiben szeretjük az ilyen foglalatosságokat. Szerencsére az internet ebben nagy segítségünkre van: számos workshopot találunk, ahol hasonló érdeklődésű emberekkel jöhetünk össze, mindemellett új gyakorlati ismereteket sajátíthatunk el, amelyek mind örömforrást jelentenek a lelkünknek. Meditációs elvonulásokon is részt vehetünk, amelyek nagyban támogatják fizikális és mentális egészségünket.
Mindezek megvalósításánál persze felmerülhet a kérdés: kire hagyjuk imádott gyermekünket?
Szerencsés esetben a nagypapák, a nagymamák szívesen vállalják ezt a feladatot, hiszen nekik is hatalmas örömet okoz az unokájukkal tölteni egy délutánt vagy egy hétvégét. Amennyiben erre nincs lehetőségünk, bátran kérjük meg ugyanerre egy közeli barátunkat, vagy hívjunk segítségül egy jó ajánlóval rendelkező, számunkra is szimpatikus bébiszittert. Az édesapjuk is vigyázhat a gyerekekre, akik ilyenkor teljesen más, férfias odafigyelést, energiákat tapasztalnak meg, amire mindkét félnek nagy szüksége van. A lényeg minden esetben, hogy biztos helyen tudjuk szemünk fényét és ne aggódással teljen a feltöltődésre szánt idő.
Egy fontos saját tapasztalatomat is szeretném most megosztani itt, hátha mások számára is ösztönző lesz. Öt gyermek édesanyjaként és Waldorf-pedagógusként szinte állandó jelleggel gyerekek vesznek körül.
Szerelem-hobbi
Mivel másik nagy szerelmem a fotográfia, eldöntöttem: felnőtt fejjel újra iskolapadba ülök és kitanulom ezt a szakmát hivatalosan, tantermi keretek között is. Hatalmas logisztikát, szervezést és családi összefogást igényelt ez a közel 2 év.
Fantasztikus időszakot éltem meg. Érdemes bátran belevágni akár ismeretlen, nagyobb volumenű dolgokba!
Énidő, énidő!
Végül is ezenkívül minden perc a gyerekeké, a családé, a közös otthoné, ami teljes egészében kitölti a mindennapokat. Minden anyának azt tanácsolom (ha tehetek ilyet), hogy álljon meg egy-egy pillanatra és fordítson időt magára is. Csináljon valami olyat, amit igazán szeretne és ami feldobja a hangulatát. Ne feledjük: néha ki kell szállni a körforgásból és fel kell töltődni, hogy boldog anyukái lehessünk a gyerekeinknek!
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA könyvünk megvásárolható webshopunkban!