Munka, gyerekek, otthoni teendők, énidő… Joggal mondhatjuk szinte bármelyik anyával kapcsolatban, az ismert filmcímet idézve: „Csak tudnám, hogy csinálja”. Ha az elmúlt időszakban annyi új pár cipővel bővült volna a gyűjteményem, ahányszor ugyanezt kérdésként feltették nekem, mint háromgyermekes anyának, akkor már külön gardróbra lenne szükségem a tárolásukhoz.
Szerző: Wéner-Kovács Fanni, Anyabőrben blog
Őszintén szólva: nincsenek női felmenőimtől örökölt, ezeréves trükkjeim, amelyekkel háromgyermekes anyaként, nyolcórás főállás mellett menedzselhetném az életemet. A mostanában igencsak sűrű hétköznapokon csupán azt csinálom, mint a hozzám hasonló legtöbb édesanya és nő: próbálok egyensúlyozni és mindent kézben tartani.
Hogy hogyan is? Két lépéssel mindenki előtt!
Saját tapasztalatból tudom, hogy mi, édesanyák képesek vagyunk legalább ezerfelé figyelni és a lehető legtöbb dolgot megjegyezni! Észben tartjuk a bevásárlólistát, azt, hogy a bölcsibe milyen váltóruhát kell vinni, a suliba melyik napokon kell hamarabb vagy később érkezni a szakkörök miatt. Szem előtt tartjuk, hogy hétvégén a szülinapi zsúrra ajándékot kell venni, vagy hogy lassan ideje beszerezni a farsangi jelmezt, ha nem akarjuk, hogy az idén is a mi gyermekünk legyen a sokadik Aranyhaj vagy Elza. Memorizáljuk, hogy „egészséges igazolást” kell kérni a gyermekorvostól, hogy reggel meeting lesz és leadási határidő, vagy este céges vacsora. Nem felejtjük el felköszönteni nagymamát a szülinapján. Mindemellett a héten még az edzésnek is be kell férnie valahogy a programba, akkor is, ha alaposan kipurcan az ember a heti teendők után.
Szintén sokszor megmentette már a mindennapjainkat a családi naptár, online formában. Persze a hűtőre is nyugodtan ki lehet függeszteni egy ilyet, de érdemes telefonon is vezetni a közös programokat, eseményeket és határidőket, hogy bármikor rájuk lehessen pillantani, akár napközben, ha kell. Az online naptárban emlékeztetők állíthatók be, amelyek gondoskodnak arról, hogy biztosan semmiről se csússzunk le.
Vigyázz, kész, reggeli készülődés…
Szerintem minden gyermeket nevelő felnőtt tudja, hogy a reggelek teljes káosszal érhetnek fel a család életében. Sikerül kinyomni az ébresztőt és elalszunk, nem akaródzik felkelni, elfogyott a tej, nem a csokis, hanem a szivárványszínű kukoricapelyhet szeretné enni a gyerkőc, a tesicucc a mosógépben van még, mert elfelejtettük áttenni a szárítóba… Éppen ezért én már előző este igyekszem mindenre fel- és előkészülni, mert ami másnapra marad és fontos teendő lenne, azt biztosan elnyeli a reggeli nyüzsgés és készülődés.
Bevásárlás, egyszerűbben
Ha már a főzésnél tartunk: régen letettem arról, hogy a három gyermeket felnyalábolva vágjunk neki egy nagy bevásárlásnak, mert ha a reggeleink káoszosak, akkor a családos bevásárlásaink felérnek egy ősrobbanással, és nemcsak úgy érünk haza az ilyen programból, mint akik éppen lefutották a maratont, de a családi békét és harmóniát is határozottan rombolja egy-egy ilyen hadművelet. Éppen ezért a bevásárlást ma már online házhoz rendeléssel intézzük. Kényelmes, gyors, és biztosan nem felejtek el semmit sem megvenni az ebédhez, hiszen nem kell közben a gyerekeket üldöznöm a boltban. Az is előfordult már, hogy az aznapi ebédhez rendeltem meg egy hiányzó alapanyagot, vagy másnap reggelre kértem friss péksüteményt, a futár pedig pár órán belül csengetett, és egészen a küszöbünkig hozta a megrendelt árut.
Antiháziasszonyok megmentője
Az is biztos, hogy engem sosem fognak összetéveszteni az ismert japán szervezési tanácsadóval, Marie Kondóval, mert megközelítőleg sem tudom úgy rendben tartani az otthonunkat, mint ő a sajátját.
Ezzel együtt minden reggel és este forgószélként végigrohanok a lakásunkon, és 15-30 percet arra szánok, hogy elpakoljak. Sok kosár és tárolódoboz van mindenfelé, amelyek jótékonyan elrejtik a gyerekjátékokat (amiket nyilván egyszer majd nekiállok szétválogatni és szelektálni), de a mosással és hajtogatással még hadilábon állok, mert egészen szép gyűjteményt szoktam művészi halmokba rendezve felhalmozni a hajtogatásra és elpakolásra váró ruhákból a hálószobánkban.
Anya elfárad
Nemcsak az esti lazításnak szánt fürdésekről beszélek, melyek során 5 perc múlva úgyis „rám töri” az ajtót valamelyik családtagom, hanem arról is, hogy meg-megengedek magamnak a hétköznapok rohanásában pár percnyi nyugit. Ilyenkor csak azért csinálok valamit, hogy nekem örömöt okozzon, hogy feltöltsön, mielőtt tovább rohannék. Ajánlom más anyáknak is, hogy tegyenek így, hiszen ez is elengedhetetlen ahhoz, hogy hosszú távon jól és jókedvvel bírhassuk a pörgést.
Szülők lettünk! – Segítség a fogamzástól négyéves korig