A módszer különlegessége, hogy olyan technikákkal dolgozik, melyek a finom érintéshez hasonlóak, vagyis csecsemőknél, sőt, koraszülötteknél is biztonságos és kíméletes megoldást jelenthet mindennapos nehézségek esetén.
Szerző: Szendrei-Berta Zsófia gyógytornász
Milyen problémákat orvosolhatunk vele?
Hasznos lehet szopási nehézségek esetén (nehéz, fájdalmas szoptatás, a baba csak az egyik mellből szopik, stb.), alvásproblémák, hasfájás, székletgondok, tartási aszimmetriák előfordulásakor.
Panka 7 hónapos és még nem forog…
Panka medencevégű tartás (farfekvés) miatt császármetszéssel született. Amikor aggódó szülei 7 hónaposan kranioszakrális terápiára hozták, a normális izomtónusú, egyebekben szépen fejlődő baba néha már a hátáról az oldalára gördült, de a hasára fordulni csak nem akart.
Emiatt pedig előfordulhat, hogy a méhen belüli tartás (Panka esetében például a fartartás) különböző feszülések formájában nyomot hagy a szövetekben, és gátolja a mozgásfejlődést. Pankánál a medencetájék kezelése azonnali eredményt hozott – az anya sms-ben újságolta aznap délután, hogy a baba átfordult, további két kezelés után pedig Panka – az anyuka szavaival élve – „ezerrel forog minden irányban”.
A kranioszakrális terápiáról dióhéjban
A módszer a rendszer két végpontjáról – a koponyáról és a keresztcsontról – kapta a nevét. Alapja a craniosacralis ritmus, mely az agy-gerincvelői folyadék termelődése és visszaszívódása által keltett lassú, finom, hullámszerű, ritmikus mozgás. Avatott kéz ezt a ritmust a test bármely pontján tapintani tudja. A ritmus minősége, szimmetriája, sebessége, stb. képet ad a test általános állapotáról, és elvezeti a terapeutát a kötőszövetes rendszer feszüléseihez, hogy az oldás és oldódás megtörténhessen. Az úgynevezett mikromanipulációs technikák segítségével valósul meg a koponyacsontok szabad mozgásának helyreállítása.
Fontos tudni…
- …hogy ez a módszer sem „csodaszer”, és semmiképp sem „egyedül üdvözítő”. Tény viszont, hogy évtizedes tudományos kutatásokon alapszik (Dr. William G. Sutherland, Dr. John E. Upledger), és hatékonyságára bizonyíték, hogy több európai országban a koraszülött osztályokon is megtaláljuk a kranioszakrális terapeutát.
- …hogy a terápia jól alkalmazható más módszerekkel (pl. gyógytorna, masszázs, stb.) párhuzamosan, illetve kiegészítheti a szoptatási tanácsadó, a védőnő, illetve más egészségügyi szakember munkáját.
- …hogy kilenc éven aluli kisgyermeket, illetve csecsemőt csak olyan terapeuta kezelhet, akinek ilyen irányú szakképesítése – és lehetőség szerint gyakorlata is – van.
A baba első éve – Minden információ egy helyen az újszülöttkortól egészen 1 éves korig.