Évente, mintegy 8 000 baba érkezik Magyarországon koraszülöttként a világra, vagyis körülbelül minden 11. csecsemő születik idő előtt. Koraszülöttnek számítanak azok a kisbabák, akik a terhesség 37. betöltött hete előtt születnek. Állapotuk súlyosságától függően különböző szintű koraszülött intenzív-, és koraszülött osztályokon látják el őket és gondoskodnak a megfelelő fejlődésükről.
A koraszülöttek esélyeit arra, hogy egészségesen született társaikhoz hasonló életet élhessenek, meghatározzák az időben elvégzett orvosi beavatkozások, kezelések és a későbbi fejlesztő foglalkozások. Magyarországon közel harminc Perinatális Intenzív Centrum (PIC) működik, melyek speciálisan a koraszülöttek és a beteg újszülöttek ellátásra felkészült osztályok.
A Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika Koraszülött Intenzív Osztályára Budapestről és a főváros 100 km-es vonzáskörzetéből érkeznek azok a koraszülött babák és újszülöttek, akik valamilyen fejlődési rendellenesség miatt sebészeti ellátásra szorulnak, vagy oxigén hiányos állapotban jöttek világra.

Szökőné Galambos Anita osztályvezető főnővér csaknem 30 fős csecsemő– és gyermekápolókból, valamint intenzív terápiás szakápolókból álló szakdolgozói csapatot irányít, míg Kollányi Zsuzsi énekesnő babáját hónapokig ápolták az intézményben.
Szökőné Galambos Anita főnővért és Kollányi Zsuzsi énekesnőt kérdeztük:
Amikor a kiírt idő előtt megszületik egy kisbaba, mi az édesanya első reakciója a sokk után?
Kollányi Zsuzsi: Újratervezés! Az aktuális helyzetben kell az embernek megtalálnia magát. Ugyanis nincs más választás.

Van-e olyan érzés, élmény, ami ennyi év koraszülött intenzíves munka után is megérinti, amit nem lehet megszokni?
Szökőné Galambos Anita: 24 éves munkatapasztalat után is csodálatos érzés, amikor először lehet „cumiztatni” a gyerekeket. Néha az elfogyasztott táplálék mennyiségétől függően ez csak 1-2 ml, amit cseppenként fogyasztanak el, de boldogan ízlelgetik minden cseppjét az anyatejnek.
Mi segít feldolgozni ezt a nagyon nehéz és szorongással, aggodalommal teli helyzetet?
K.Zs.: Az, hogy az embernek nincs ideje magára. A saját fájdalmára. Mert ott van az a picike, akiért küzdeni kell.
Mivel segíthet a nővér az édesanyának, aki alighanem élete egyik legnehezebb időszakába csöppent, gyakran váratlanul?
Sz.G.A.: Az ápoló nagyon sokat tud segíteni abban, hogy segít feldolgozni és elfogadni ezt a helyzetet. Senkit sem hibáztatva végig az anya mellett állva, segítve minden mozdulatát. Bátorítani abban, hogy meg merje érinteni, fogni a gyermekét. Minél hamarabb be kell vonni a baba ápolásába a baba állapotától
függően. Van amikor „csak” a testápolásban tud segíteni. Kritikus állapotú betegnél, amikor még nem lehet ápolási feladatokat az édesanyára bízni, mert még sem a gyermek, sem az anya nincs abban az állapotban, akkor is kérjük őket, hogy a testápolóval kenjék be a babát.
Így eljutunk arra a pontra, ahol az ápoló már „csak” mint segítő van jelen, ha az édesanya igényli.
Hogyan lehet átvészelni anyaként azt az időszakot – heteket, akár hónapokat –, amikor az épp világra jött csecsemő az intenzív osztályon van?

K.Zs.: Munkával. Szorgos lelki munkával. Mivel nem opcionális, választható helyzet, hiszen egy anyuka sosem fog lemondani a gyermekéről, meg az ő ellátásáról, így ilyen helyzetben mindenki igyekszik villámgyorsan összerántani magát és felszívni, hogy el tudja látni a gyermekét. Tejjel, gondoskodással,
szeretettel.
Tudnak-e segíteni az anyáknak a kompetencia-érzés kialakításában?
Sz.G.A.: Minden ápolási folyamat előtt az ápolónak és az édesanyának fejben gyorsan össze kell szednie, mit szeretne megcsinálni milyen sorrendben. Az intenzív osztályos ellátás során mindig kell számolni a nem várt eseményekkel. Ilyenkor az ápolónak határozottan, gyorsan, magabiztosan kell fellépni. Minden
mozdulatában látszani kell a nyugalomnak. Kapkodásból jó nem származik. A nyugodt, magabiztos mozdulatok láttán a szülő is nyugodt, hogy bár valami történik, de mindenki tudja a feladatát, tehát baj nem lehet.
Milyen speciális dolgokra, eszközökre van szükség ilyenkor?
K.Zs.: Az intenzív osztály gépein kívül egy nagyon jó mellszívóra. Nagyon fontos a speciális koraszülött pelenka is, hiszen még a bolti forgalomban kapható legkisebb pelenkák is óriásiak ezeknek a pici babáknak. A megfelelő méretű pici pelenkák segítenek, hogy minél kevesebb dolog zavarja a kisbabákat az inkubátorban és az ápolásuk során.

Mivel segíthetik az anya-baba kötődés kialakulását és erősödését?
Sz.G.A.: Minden gyermek más, minden gyermeket meg kell ismerni, mivel nálunk az édesanyák nem fekszenek a mi kórházunkban, a szülészeti intézményben vannak. Mi hamarabb megismerjük a gyerekeket. Ilyen esetben, ha az édesanya jön, megtanítjuk neki, amit mi már tudunk a babáról, mit, hogyan szeret.
Hogyan és mennyi időt tölthet az édesanya az ici-pici babával? Van lehetőség kenguruzni?
K.Zs.: A baba intenzív osztályok most már 24 órában látogathatók, így majdhogynem bármennyi időt bent lehet lenni a kicsiknél, de nagyrészt az inkubátor mellett.
Sz.G.A.: A kenguruzás feltétele a stabil állapotú gyermek, minimum 2 órán át tartson bőr-bőr kontaktussal. Az ápolónak legyen kapacitása a gyermek kiadására és fokozott észlelésére. „Csak kivenném a gyermeket fél órára, mert most vagyok!”- ez itt nem biztos, hogy a gyermek érdekét szolgálja. A kenguruzást a gyermek igényéhez kell kalkulálni. Ha kis súlyú 1500 g alatti, akkor célszerű tisztába tétel után kiadni, hogy a következő 2-3-4 órában ezzel ne kelljen számolni, így nyugodtan tud feküdni édesanyja karjaiban. Etetést „kéményes” módszerrel anya is tudja neki adni kenguruzás közben.
Mikor szabad a piciket szoptatni?
K.Zs.: Szoptatni van mód, ha a kicsi baba elég erős hozzá. Sajnos sokszor a korababák nem elég erősek még szopizni, nagyon komoly fizikai igénybevétel egy csecsemőnek az anyatejes táplálás kezdetben (kb. Mintha maratont kellene futniuk). A kenguruzás is szerencsére teljesen bevett már ezeken az osztályokon,
ha a baba egészségügyi állapota lehetővé teszi.
Sz.G.A.: Abban az esetben szoktuk engedni a szoptatást, ha a nyelés biztos és a baba be tudja kapni a mellbimbót. Mellre tenni hamarabb is lehet, ilyenkor „csak” ismerkedés van. Ilyenkor már annak is örülünk, ha lenyalogatja a kicsöppenő tejet.
Támogatás
A Pampers minden 2021. október 18. és november 21. között a Rossmannban vásárolt Pampers pelenkacsomag után egy koraszülött pelenkát adományoz a koraszülött-ellátással foglalkozó magyar kórházaknak, a Rossmann pedig összesen 3 millió Ft értékű termékadománnyal támogatja a Koraszülöttekért Országos Egyesületet.
Ajánljuk még a témában: