A védőoltással már jóval nagyobb biztonságban vannak a tizenéves gyerekek. De mi a helyzet a legkisebbekkel? A szakértő Dr. Cseh Áron gyermekorvos beszél az eddigi tapasztalatokról.
Szakértő: Dr. Cseh Áron gyermek-gasztroenterológus, gyermekorvos, szerző: Szále Kata
Hogyan hat a vírus a babákra, a kisgyermekekre?
Az ezidáig rendelkezésre álló adatok alapján a gyermekek nagy része enyhe tünetekkel vészeli át a koronavírus-fertőzést. A legtöbb gyermek valószínűleg tünetmentesen esik át a fertőzésen, vagy legfeljebb enyhe, megfázás-szerű tüneteket produkál. A légúti tünetek a leggyakoribbak, és gyermekekben is előfordulhatnak a jellegzetes hullámzó erősségű panaszok. Ilyenek lehetnek az orrdugulás, a szag- és ízérzékelés elvesztése, de ezeket egy kisgyermek nem mindig tudja egyértelműen körülírni. – foglalja össze az I.Sz. Gyermekgyógyászati Klinika orvosa
Miben más a Delta variáns a korábbi Covid mutációkhoz képest?
Hiszen kimutatták, hogy a harmadik oltás felvételével a szülőkben is olyan magas lesz az ellenanyag szint, hogy már terjeszteni sem fogják (lényegében már a nyálkahártyán elpusztul a vírus), így ezzel a lépéssel sokat tesznek a kisgyermekeik egészségéért is. – hangsúlyozza Dr. Cseh Áron gyermekorvos.
Várható, hogy a tizenkét év alattiakat is elkezdik oltani?
Igen, az Egyesült Államokban már oltják az 5-11 év közötti gyermekeket, ők a Pfizer vakcina 1/3-át kapják. Valószínűleg Európában és Magyarországon is sok kerül erre, akár már ez év végétől is.
És az óvodás, bölcsis gyerekek?
A legnagyobb biztonságot a nyájimmunitás elérése jelentené, ám ez jóval 80%-os átoltottság felett valósul meg, így amire most törekedni lehet az a már említett harmadik oltás felvétele, illetve az unalomig ismert elővigyázatosság: maszkviselés, gyakori és alapos kézmosás, a tömeg kerülése…
Milyen tünetek jellemzőek ennél a korosztálynál?
Nagyon széles a skála: a légúti tünetek mellett előfordulnak gasztroenterológiai tünetek, pl. hasfájás, hasmenés. Nem olyan könnyű diagnosztizálni ugyanis jelenleg van influenza vírus, rs vírus és Covid is. Nemzetközi beszámolók kisebb gyermekekben írtak le néhány esetben súlyosabb érgyulladás-szerű tüneteket (Kawasaki szindróma). De továbbra is jellemző, hogy a gyermekek könnyebben átvészelik, a maradandó károsodás pedig olyan kisgyermeknél, akinek nincs súlyos alapbetegsége nagyon ritka. Ám az új variánsok miatt sajnos nem kizárható. – fogalmaz Dr. Cseh Áron gyermek-gasztroenterológus
Mi jelenthet veszélyforrást?
Tekintettel arra, hogy gyermekek esetében a betegség döntően enyhe, vagy alig jelentkező tünetekkel zajlik, ezért a gyerekek a fertőzés továbbadásában jelentenek igazi kockázatot, főleg, hogy a higiénés szabályok (kézmosás, maszkviselés, arc érintésének hanyagolása) nem mindig tartathatók be hatásosan egy kisgyermekkel. – mondja az orvos szakértő.
Védőnő szakértőnktől tudom, hogy a pandémia időszakában hosszabban szoptatnak az édesanyák? Védhetjük ilyen módon a csecsemőket?
Igen.
Milyenek az eddigi magyarországi tapasztalatok?
Összességében a magyar tapasztalatok is azt mutatják, hogy gyermekek esetében a kórkép sokkal enyhébb lefolyású, mint felnőttekben, de természetesen az ő esetükben is a legjobb kezelés a megelőzés! – hangsúlyozza a gyermekorvos.
Előzzük meg a bajt!
Vigyázzunk tehát a gyerekekre, és nagyon fontos, hogy tartsuk be az ajánlást, vegyük fel a harmadik oltást, emberek között viseljünk maszkot! Az idősekkel, nagyszülőkkel, alapbetegséggel élőkkel továbbra is legyünk óvatosak!
A témában ajánljuk még: