Már több, mint másfél éve a járvány által megszabott keretek között éljük mindennapjainkat, és több mint háromnegyed éve áll rendelkezésünkre oltás, mellyel megvédhetjük életünket. Cikkünkben összefoglaljuk mit kell tudnunk az oltásról, nyugodt szívvel felvehetjük-e várandósan, mivel teszünk jót magunknak, családunknak és a babának?
Szerző: Pákhné Fekete Alexandra
2021. március 26-án a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) engedélyezte Magyarországon a várandósok Covid19 elleni oltását a Szülészeti- Nőgyógyászati Szakmai Kollégium, a Szülészeti-Nőgyógyászati Klinikák vezetői, valamint a négy orvosképző egyetem Klinikai Járványelemző Munkacsoportjának véleménye alapján.
Miért veszélyes a koronavírus a várandósokra?
A várandósság során az anya szervezetének immunvédekezése gyengül, így óvja az anyával genetikailag
nem teljesen egyező magzatot. Ezért várandósan általában hajlamosabbak vagyunk a fertőzésekre.
Annál is inkább, mivel az áldott állapot kizárja a legtöbb, Covid19-fertőzésben alkalmazható gyógyszer
használatát, azok magzatkárosító hatása miatt. Mindezek alapján, az előnyök-kockázatok arányának figyelembevételével, az anyai és a magzati élet védelmében javasolt a kismamák oltása, így a súlyos szövődmények megelőzése.
Melyik Covid19 elleni vakcina javasolt?
Ma Magyarországon a várandósok oltása a Moderna és a Pfizer-BioNTech vakcinákkal történik. Ezek mRNS-vakcinák, melyek nem tartalmaznak élő vírust, így nincs kockázata a Covid19-fertőzés kialakulásának. Megnyugodhatunk, hogy mRNS-vakcinák nem lépnek kölcsönhatásba az ember DNS-ével, így nem okoznak genetikai változásokat.
Mikor lehet felvenni az oltást?
Sajnos, a betegségen átesettek számára nem alakul ki tartós védettség, ezért is fontos, hogy éljünk az oltás lehetőségével. A korábbi Covid-fertőzés nem akadálya az oltás felvételének. A Magyarországi
Szakmai Kollégium Infektológiai Tagozata szerint a várandósok a második vagy a harmadik trimeszterben kaphatják meg a Covid19 elleni első védőoltást, az ismétlő oltást pedig szülést követően javasolják
beadatni a szakemberek.
A szoptató anyák beoltása szintén javasolt, az anyában termelődő antitestek a csecsemőbe is átjutnak az anyatejjel, védelmet nyújtva a babának.
Mire számíthatunk várandósan oltás után?
Mint minden oltásnál, így a Covid elleni oltásnál is előfordulhatnak mellékhatások, de a felmérések alapján a beoltott várandós nők hasonló mellékhatásokról számoltak be, mint a nem várandósok: izomfájdalom, fáradtság, hőemelkedés. A mellékhatások általában 1-2 napon belül elmúlnak. A mellékhatások által okozott kellemetlenség össze sem hasonlítható a vírus okozta betegség és szövődményeinek veszélyeivel! A szervezet ellenanyag-termelése már az első oltás után elindul, de továbbra is kiemelten fontos a fertőtlenítés, a kézmosás, a maszk használata, a zsúfolt helyek kerülése. Az oltás nem véd meg 100%-ban a betegség ellen, de a súlyos lefolyástól, a komoly szövődményektől igen.
Ajánljuk még a témában: