A babatervezés során az első fontos szülői teendő a káros szenvedélyek elhagyása és az anyai vitaminraktárok feltöltése. Kevesebb szó esik a vírusfertőzések megelőzéséről, pedig ez is fontos sarokköve a biztonságos várandósságnak. Prof. Dr. Mészner Zsófia infektológus szakorvossal, oltási szaktanácsadóval beszélgettünk.
Szerző: Károlyi Natália dúla
Milyen védőoltások lehetnek hasznosak egy babát tervező nő számára?
Várandósságra készülve soha nem csupán a nő védettségéről kell gondoskodni, hanem a partnerééről is. A fészekimmunitás, ami azt jelenti, hogy az új élet egy védett fészekben tudjon megérkezni, csak így érhető el. Fontos tisztázni, megkapták-e a leendő szülők valamennyi, a magyar oltási rendben kötelező védőoltást, illetve hogy milyen gyerekbetegségeken estek át. Az egyik legfontosabb közülük a bárányhimlő, hiszen ez a betegség súlyosan károsíthatja a magzatot.
Mi a teendő, ha valaki nem tudja magáról, hogy volt-e már bárányhimlős?
Vérvizsgálatból kideríthető, van-e ellenanyag a szervezetben. Ha nincs, akkor 2 oltást kell kapnia 4-8 hét különbséggel. A második adagot követően 4 héttel lehet próbálkozni a babával. Mivel ez az oltás élő kórokozót tartalmaz, a várandósság alatt már nem adható be. Ezért is fontos a tervezés idejére beütemezni.
Van-e más olyan fertőző gyermekbetegség, amit érdemes megelőzni egy védőoltással gyermekáldás előtt?
A rubeola ellen – a kötelező MMR-nek köszönhetően – igen jó a hazai lakosság átoltottsága. Ha valaki mégsem védett ellene, mindenképpen érdemes a tervezett várandósság előtt pótolnia ezt a védőoltást.
Ennek oka, hogy sajnos, ennek a betegségnek a kórokozója továbbra is fel-felbukkan hazánkban, csupán a megbetegedések tűntek el a védőoltás hatására.
Ajánlatos-e influenza ellen is beoltatnunk magunkat, ha babát szeretnénk?
Mivel a várandósság emeli a súlyos lefolyású influenza kockázatát, mindenképpen érdemes nemcsak a kismamának, de a vele közös háztartásban élő valamennyi családtagnak is beoltatnia magát. A legelőnyösebbek a négykomponensű vakcinák, ezek két influenza A és két influenza B ellen is védelmet nyújtanak. Mivel szezonális vírusról beszélünk, az ellene adható védőoltás nem érhető el akármikor, egész évben.
Azonban mivel nem tartalmaz élő kórokozót, a várandósság teljes ideje alatt beadható, terminustól függetlenül. Más oltásokhoz hasonlóan itt is előfordulhat láz mint oltási reakció, ezért én magam azt javaslom, hogy ha ez lehetséges, inkább az első trimeszter utánra időzítsék az oltást a kismamák.
Pár hét leforgása alatt sokat változott a Covid-oltásokra vonatkozó szakmai ajánlás a várandósság, illetve a babatervezés időszakában. Mi a legfrissebb álláspont?
Még soha korábban nem volt példa hasonlóra: jelenleg 87 különböző oltóanyag áll kivizsgálás alatt. Természetesen egyetlen cég sem vállalta, hogy kimondottan kismamákon kezdjék a klinikai vizsgálatokat, így egyelőre nem állnak rendelkezésre olyan evidencia alapú bizonyítékok, amilyenek más oltások esetén igen. Az előny–kockázat mérlegelése alapján kell dönteni.
Ajánljuk még a témában: