A csecsemőkori hasfájás egyik jellemzője sajnos a vigasztalhatatlan sírás. Ezek az epizódok azonban nagyon megterhelőek mind a baba, mind a család számára.
Mit tapasztalunk?
A békés, jól fejlődő pár hetes babánk egyszer csak – akár teljesen váratlanul – erőteljes, szinte csillapíthatatlan sírásba kezd. Nem vigasztalja a mellre tevés, az ölelés… semmi nem nyugtatja meg, ami máskor működik. Ez igen ijesztő még a több gyermekes, tapasztalt szülőknek is, hát még első babánál. Ami talán valamelyest megnyugtató lehet: igen gyakori és ártalmatlan dologról van szó. Túlesnek rajta fiú- és lánybabák, éppúgy, mint szoptatott, vagy tápszeres társaik – nem vagytok egyedül! Ami szintén gyakran ott fészkel a szülőkben – és fokozza az aggodalmunkat: biztos, hogy kólika? Vagy lehet, hogy valami komoly baj van? Kérdezzük gyermekorvosunk véleményét! Húszból egy babánál van a háttérben bármilyen kimutatható ok, például: tehéntejfehérje allergia, reflux, vagy akár hugyúti fertőzés.
De vissza a kólikához. A csecsemő felhúzott kezekkel, lábakkal, teljes erőből sír, pocakja is feszes. A felfúvódás, a kisbaba hasát feszítő gázok állnak jó eséllyel a háttérben. Aki hallott már pár hónapos babát keservesen sírni, az talán el tudja képzelni, milyen nehéz ez akár három órán át: szívet tépő és idegrendszert szaggató.
Melyek a jellemzői?
- Három hetes kor táján jelentkezik a kólikás hasfájás.
- Hetente átlagosan 3 napon.
- Jellemzően a délutáni órákban kerül rá sor és akár 3 órán át tart.
- Nagyjából három- négy hónapos korig jelentkezik.
Ami mögötte állhat:
- emésztőrendszeri éretlenség
- idegrendszeri éretlenség
- levegő nyelés szopizás, vagy cumisüvegből etetés közben
- túl mohó evés
- a tápszer valamely összetevője iránti érzékenység
- az édesanya étrendjéből az anyatejen át valamit nehezen emészt a baba (például az anyatejben található tehéntej fehérjét)
Nem kell elhagyni a „k” – betűs zöldségeket, sem mást…
Az egészséges, változatos táplálkozás, a friss zöldség és gyümölcs fogyasztás nagyon fontos a szülés után, a szoptatás időszakában is. Nem igazolják kutatások azt, hogy bármilyen zöldség-félét, babot, „k” betűsöket, rostban gazdag élelmiszert, bármit el kellene hagyni amiatt, hogy az anyatejbe jutva ne terhelje a csecsemő emésztését.
Ehelyett fontos tudatosítanunk magunkban, hogy a csecsemő életének első időszaka minden szempontból az alkalmazkodásról szól: számos testi funkciót életében először végez, így némi időbe telik, míg minden egész gördülékenyen megy.
Segítsük hasfájós babánkat finom, hasmasszírozással, tornáztassuk óvatosan a lábait – így segítve a felfúvódást okozó bélgázok könnyebb távozását; de adhatunk neki babáknak kifejlesztett enyhe gyógyszert is, mely enyhíti a kicsi gyomor-bélrendszeri panaszait.
A baba első éve – Minden információ egy helyen az újszülöttkortól egészen 1 éves korig.