Gömbölyödik a pocakod, de idén sem szívesen hagynád ki a tengert? Távoli tájakra vágytok még utoljára kettesben? Vágjatok bele, de érdemes néhány tanácsot megfogadni!
Szerző: Sződy Judit, szaktanácsadó: Dr. Lajis Tímea szülész-nőgyógyász szakorvos
Ha remekül érzed is magad a bőrödben, mégiscsak ketten vagytok benne, és a szokásoshoz képest meglehetősen más állapotban. A hosszú utazás, a különleges ételek, az egzotikus kórokozók mind kihívást jelentenek a várandósság alatt. Készülj fel, segítünk!
Útközben
Kicsi a világ! Valóban, ma már szinte minden szegletét elérhetjük pár óra alatt. Ha repülővel vágtok neki, fontos, hogy pontosan tájékozódj, a kiválasztott légitársaság milyen feltételekkel engedélyezi az utazást! Van, ahol a 28. és a 36. hét közötti repüléshez orvosi igazolás szükséges arról, hogy a kismama utazásra alkalmas állapotban van. A 36. hét után viszont már nem szállhatsz repcsire. Ha ikreket vársz, már a 32. héttől nem engedélyezett repülővel utazni. Hosszabb utazás esetén célszerű a kompressziós harisnyát viselni, mert a repülés valamelyest fokozza a trombózis kialakulásának kockázatát. Ha lehet, ne üld végig az utat, néha állj föl, járkálj, mozgasd meg a végtagokat, ez élénkíti a vérkeringést, segít a trombózis kialakulásának kockázatát csökkenteni.
Oltások
Egyes egzotikus országokba való utazás előtt kötelező bizonyos oltásokat beadatni. Ami még bonyolultabbá teszi a helyzetet, az az, hogy indulás előtt két hónappal célszerű felkeresni az oltóközpontot, és pontos információkat szerezni a kiszemelt ország járványügyi állapotáról. Az oltásokat a legjobb hat héttel utazás előtt megkapni, hogy az indulás idejére teljesen kifejthessék hatásukat. Ha lehet, ne válasszatok kockázatos úticélt.
Itt érdeklődj: www.oltokozpont.hu
Kettőtök egészsége
Bár a terhesség nem betegség, érdemes felkészülni néhány speciális dologgal a nyaralásra. Ha külföldre mentek, köss utasbiztosítást, az ügyintézésnél említsd a terhességet. A különböző biztosítótársaságok különböző konstrukciókkal szolgálnak. Van, amelyik terhességgel összefüggő sürgősségi ellátásra és a szülésre is biztosít fedezetet, de sok társaság csak a 25. vagy a 28. hétig téríti az orvosi beavatkozások költségeit.
A szokásos gyógyszeres dobozba készíts magnéziumot (erőteljesebb méhösszehúzódások esetére), Rutascorbint (kisebb vérzés esetére), mindenképp legyen nálad lázcsillapító! Tájékozódjatok, hogy a nyaralóhelyen hol találtok orvost. Jó tudni, hogy egyes szállodáknak van saját orvosuk, aki sürgősségi esetekben segíteni tud.
Európai Egészségbiztosítási Kártya
Az Európai Unió tagállamaiban, ha biztosított vagy itthon, igénybe veheted a szükségessé váló sürgősségi orvosi ellátásokat. Ezek közé tartozik az esetleges koraszülés, vagy sürgős ellátást igénylő szövődmény a várandósság folyamán. A kártyát díjmentesen igényelheted a kormányhivatalokban. Tájékozódj a OEP honlapján az ügyintézés menetéről, és arról, hogy a célországban milyen szolgáltatásokra számíthatsz térítésmentesen – ez mindig az adott ország biztosítási szabályaitól függ.
Figyelj, mit eszel!
Természetesen senki nem szeretné hasmenéssel, ételmérgezéssel tölteni a nyaralást. Várandósság alatt még fontosabb, hogy ne kapj el egzotikus fertőzéseket. Lehetőleg üveges vizet igyál, semmiképp ne fogyassz pasztőrözetlen tejtermékeket, nyers húsból készült ételeket, és kerüld a túl fűszeres fogásokat. Még indulás előtt tájékozódjatok az adott országra jellemző ajánlott étkezési megszorításokról.
Bátran a habok közé!
Úszni, fürdeni várandósan is szabad. Ha választhatsz, gondolj arra, hogy zsúfolt strandokon, kisebb medencékben nagyobb a fertőzésveszély, mint a természetes fürdőhelyeken, tó-, folyó- vagy tengervízben. A nagy melegben fontos a leégés, napszúrás elleni védekezés, és a bő folyadékfogyasztás. Vigyázz magatokra, legyen jó emlék az utolsó nyaralás, amit a baba a pocakodban tölt!
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról