Amikor egy pár eldönti, hogy gyermeket szeretne, és elkezdik tervezni, melyik szoba lesz a kicsié, hogy mikor kezdik el a próbálkozást – vagyis, benne vannak a babaprojektben –, akkor valójában a pozitív családtervezés lépéseit követik. De mit is jelent ez pontosan?
Szerző: Szabó Nikolett
Mindenekelőtt érdemes tisztába tennünk a családtervezés fogalmát és megkülönböztetni annak fajtáit. Családtervezés alatt nem csak azt értjük, hogy a gyermekvállaláson gondolkodunk, hanem azt is, hogy megtervezzük, hogyan előzzük meg az esetleges teherbe esést. A fogamzásgátlás különböző módszereit nevezik negatív családtervezésnek a szakemberek – bár a leírt fogalmat a köztudatban inkább születésszabályozásként emlegetjük –, a várt és tervezett várandósságot pedig pozitív családtervezésnek.
A fentiekből következik, hogy éppúgy a családtervezés részének nevezhető a teherbe esés előtti genetikai, dietetikai, pszichológiai tanácsadás, mint a mesterséges megtermékenyítés – pl. inszemináció, IVF –, a fogamzásgátlás – pl. tabletták, óvszerek, spermicid hatású szerek, méhen belüli fogamzásgátló eszközök, sterilizáció, naptármódszer, hőmérőzés, megszakításos szeretkezés –, az abortusz, továbbá az örökbefogadás is.
A pozitív családtervezés céljai
A fő cél a tudatos családalapítás, ami abban teljesedik ki, hogy meghatározzuk, hol és mikor, milyen módon szeretnénk gyermeket, gyermekeket, hozzájárulva ezzel a saját életünk kézben tartásához. Ehhez szintén hozzátartozik, hogy átgondoljuk az anyagi lehetőségeinket. Megvizsgáljuk, hogy rendelkezünk-e a gyerek felneveléséhez szükséges anyagi javakkal, biztosítani tudjuk-e szociális és emocionális fejlődését.
Sok kérdés
Ha nem: mikorra tudjuk ezeket biztosítani? 1 vagy 3 év múlva megfelelő keresettel fogunk rendelkezni? Egyáltalán, a megfelelő partner van mellettünk, akivel vállalhatjuk a gyermeket? Van biztos családi, szociális háló körülöttünk? Vagy vágjunk bele egyedül a dologba? Ha több gyerekben gondolkodunk, ki tudjuk várni a terhességek közötti 2 évet, ami az egészség szempontjából optimális, vagy kockáztatunk? Előbb szeretnénk gyereket és azután karriert vagy fordítva? Esetleg csak az egyiket vagy párhuzamosan mindkettőt? Mikor jelentsük be a munkahelyen, hogy gyermekáldás elé nézünk, egyáltalán be kell-e jelentenünk? Ha igen, milyen lehet a hír fogadtatása? Rengeteg kérdés, amelyekre optimális esetben kész válaszokkal, vagy legalább elképzelésekkel rendelkezünk.
Egyedülálló hazai modell
A hazai családtervezési modell – többek között dr. Czeizel Endrének köszönhetően – egyedülálló. Az első családtervezéshez köthető úgynevezett perinatális tanácsadási protokoll már 1984 óta létezik. Korábban az egykori Országos Gyermekegészségügyi Intézet felügyeletével és szakmai útmutatásával működött, jelenleg a legtöbb magánintézményben igénybe vehető a családtervezési szolgáltatás, de államilag fenntartott keretek között is elérhető a program.
Mi történik egy családtervezési konzultáción?
De akkor is, ha a fogamzásgátlás elhagyása mellett 1 év próbálkozás után sem jött létre terhesség. Ezt a vizsgálat- és konzultációsorozatot nevezzük családtervezési alkalmassági vizsgálatnak. Célja, hogy a szakemberek feltérképezzék azokat a betegségeket, elváltozásokat, amelyek késleltethetik vagy akadályozhatják a teherbe esést.
Sor kerül a leendő szülők genetikai alkalmasságának felmérésére, a leendő édesanya egészségi alkalmasságának vizsgálatára. Olyan betegségeket keresnek, mint pl. a cukorbetegség; a kardiológiai és/vagy onkológiai, betegségek. A terhességi alkalmasságot szintén érdemes megállapítani, vagyis nőgyógyászati vizsgálatokat is végeznek. A leendő édesapa biológiai alkalmasságát szintén meg kell vizsgálni: meg kell bizonyosodni arról, hogy nemzőképes-e, ezért andrológiai szűréseket végeznek. Ha esetleg a szexuális életben vannak problémák, érdemes pszichológus, szexuálpszichológus segítségét is kérni.
A családtervezés során a párok mindemellett átbeszélik a szakemberekkel a betegségekkel, táplálkozási szokásokkal kapcsolatos kérdéseket, a korábbi fogamzásgátlás módszereit, az esetleges párkapcsolati problémákat – elősegítve a teherbe esést és egy új kis élet születését.
Ajánljuk még a témában: