A fogantatás sikerességéért, a születendő baba egészségéért már azzal rengeteget tehetünk, hogy tudatosan készülünk a családtervezésre. A hazánkban 40 éve kidolgozott optimális, tudatos családtervezési modell mára számos új, 21. századi szemponttal és vizsgálati módszerrel egészült ki.
Szerző: Szabó Hajnalka
A tudatos családtervezés nagyon fontos része lehet a babavárásnak. Ez nemcsak a gyermekvállalás tudatos előkészítését jelenti, hanem magában foglalja a fogamzásra és az új családtag érkezésére való testi-lelki felkészülést is. Mivel a babavárás komplex rendszer, a testi és lelki tényezőkön, a harmonikus párkapcsolaton túl számos szempont befolyásolhatja sikerességét.
A tudatosság útján
A családtervezés minden olyan pár tagjai számára tanácsos, akikben már megszületett a biztos elhatározás a család bővítésére vonatkozóan. Ezáltal kiegyensúlyozott, boldog és egészséges babavárás
stabil alapjait teremthetjük meg.
A tudatos családtervezést megelőző fontos kiindulópont annak felmérése is, hogy anyagi és egzisztenciális helyzetünk lehetővé teszi-e a kiegyensúlyozott és stresszmentes babavárást. Azért, hogy minimálisra csökkentsük a magzatot veszélyeztető káros behatásokat, annak érdekében, hogy megelőzzük a vetélést, a koraszülést, és mérsékeljük a várandósság alatti komplikációkat, mindenekelőtt keressük fel nőgyógyászunkat, akitől megbízható információkat kaphatunk és akivel a családtervezés lépéseinek átbeszélésére is lehetőségünk van.
Lépésről lépésre
További lépés a tudatos családtervezés útján a genetikai hordozóságvizsgálat, ami a rejtett genetikai
eredetű betegségek kockázatát hivatott megmutatni, illetve képet ad hordozósági státuszunkról is.
A családtervezés során különösen fontos szempont, hogy a leendő kismama mennyire egészséges és
hogy milyen korábbi betegségek fordultak elő az életében, melyek kihatással lehetnek a várandósságára,
netán a magzat egészségére. Jó még a tervezés időszakában egy teljes vérképvizsgálattal tudomást szerezni az esetleges diabéteszről, pajzsmirigybetegségekről, szív- és érrendszeri, onkológiai megbetegedésről, a vas- vagy a D-vitamin-hiányról, hiszen így szükség esetén biztosítható a különleges gondozás, a mamára és babára leselkedő veszélyek esélyének csökkentése.
Fertőzések
A nehezített teherbeesés gyakori oka lehet például a női nemi szerveket érintő, szexuális úton terjedő
fertőzés, gyulladás, vagy a hormonális rendszer nem megfelelő működése. Mindezeknek azonban elébe
lehet menni egy speciális nőgyógyászati vizsgálattal, mely fényt deríthet a problémára. Egy ilyen vizsgálat a női várandósság lehetőségét vizsgálja, de ami még fontosabb: fertőző betegség esetén lehetővé teszi
annak elkerülését, hogy a magzat is fertőződhessen.
És a férfi is…
Mint említettük, a tudatos családtervezés a pár mindkét tagján múlik, így része lehet a férfiak
nemzőképességének vizsgálata is, amit andrológus szakorvos végez.
Oltás is kell?
A testi-lelki felkészülés során a védőoltásokról sem szabad megfeledkezni, tekintettel arra, hogy vannak
olyan vírusok, melyek a várandósság egyes, különösen szenzitív szakaszaiban károsíthatják a magzatot. Az
anya vérében lévő ellenanyagok kimutatásával, a TORCH-vizsgálattal és a bárányhimlő–övsömör diagnosztikával (VZV) kideríthető, milyen a védettség. Amennyiben a családtervezés a kezdeti szakaszában tart, még van lehetőség védőoltás beadására.
Felkészülés a fogamzásra
A preventív szűrővizsgálatok elvégzése nagy haladást jelent a valóban tudatos családtervezés útján, melyet a fogamzásra való tudatos felkészülés követ. Ennek optimális ideje 3 hónap. A szűrővizsgálatokat, a genetikai vizsgálatot vagy például a védőoltások beadását érdemes ezt megelőzően elvégezni, hogy
ebben a 3 hónapban a szükséges életmódváltásnak, a stressz csökkentésének szentelhessük figyelmünket.
Ekkor már szükséges elhagyni a fogamzásgátlást, és legkésőbb ekkortól még inkább oda kell figyelni a
kiegyensúlyozott étkezésre, valamint a káros szenvedélyek elhagyására (a leendő apának is). A szükséges és nélkülözhetetlen tápanyagok bevitele érdekében a vegán és vegetáriánus étrendet folytatóknak érdemes szakértő véleményét kikérniük.
Fogorvoshoz is menj!
Ajánlott ellátogatni egy átfogó fogászati szűrésre is, hogy a későbbi várandósságot – ami hajlamosíthat a
fogínybetegségekre – már ne befolyásolja ilyen kellemetlenség. Mindezeket a szempontokat figyelembe véve, tudatos tervezéssel máris sokat tettünk azért, hogy magzatunk a későbbiekben egészségesen fejlődhessen, és valószínűleg a várandósság korai jeleit is könnyebben felismerhetjük.
Ajánljuk még a témában: