Az elmélet után következzen a lényeg, a gyakorlat! Lássunk néhány klasszikus helyzetet, amely konfliktus forrása lehet – és hogy hogyan keveredhetünk ki belőlük!
1. Rend a lelke mindennek
A helyzet: A gyerek a nap folyamán időt és energiát nem kímélve szép komótosan beborítja a játékaival a szoba padlóját, majd rendrakás helyett mással kezd foglalkozni.
Trükkös stratégiák:
– Miért ne tennénk izgalmassá a takarítást? Az akaratos gyerekek kedvelik a kihívást és a versenyhelyzeteket. Lássuk, mennyi játékot sikerül elpakolni 5 perc alatt! Óra indul!
– Kérdezzük meg tőle: „Lennél ma az én ügyes kis segítőm? Te tudod a legszebben megigazítani a párnákat!” A takarítás így tulajdonképpen jutalommá, kiváltsággá válik a gyerek számára.
2. A játéknak vége, fürdés-alvás, egy-kettő!
A helyzet: Kevés dolog vált ki akkora tiltakozást, mint a fürdés végének közeledte, hiszen minden gyerek tudja, hogy ez azt jelenti, hamarosan elérkezik a lefekvés ideje.
Trükkös stratégiák:
– Hangolódjunk rá közösen a nap befejezésére! A makacs gyerekek általában nehezen nyugszanak meg segítség nélkül. Ilyenkor jól jöhet, ha kéznél van egy kedvenc CD, de bármilyen halk, nyugodt zene megteszi a fürdés és a lefekvés előkészületei közben. Csak a zene – szavak és veszekedés nélkül.
– A játék neve: igen! Kérdezz a gyerektől bármit, amire igent mondhat, legalább háromszor egymás után. Például: „Jót játszol ott a vízben a kiskacsáddal, ugye? Megmutatod, hogy tud úszni? Legközelebb behozzuk a kádba az úszószemüvegedet is, és te is úszhatsz, jó lesz?”
Három igen után az akaratos gyerek érzi, hogy meghallgatod és figyelsz rá, és kevésbé érez majd késztetést ellenszegülni.
3. Próbáljunk meg felöltözni
A helyzet: A reggeli rohanás közben a gyerek háromszor is meggondolja, melyik zokniját szeretné felvenni. De ha mégis a piros zokni marad, akkor a zöld pólónak mennie kell, és át kell venni a kéket. A kék pólóhoz pedig hogy is passzolhatna a kék nadrág?
Trükkös stratégiák:
– Ki velük! Minél több a ruha, annál tovább tart az öltözködés egy makacs gyerekkel. Sharon Silver ezért azt javasolja, szűkítsük le a lehetőségeket: a ruhák egy részét mindig tegyük el szem elől, és csak néhányat hagyjunk meg a válogatáshoz. Később cseréljünk, és jöhetnek a korábban elrejtett darabok.
– Biztos, hogy megér egy vitát? Ahogyan Silver hangsúlyozza: „Néha egyszerűen csak engedd el.” Velünk, felnőttekkel is előfordul, hogy egy adott napon különösen ragaszkodunk ahhoz, hogy egy bizonyos ruhát viseljünk – miért ne érezhetnék így a gyerekek is? Ha nincs objektív ok a cserére, bízzuk rájuk a választást.
4. Dühkitörés közeleg
A helyzet: Több okból is előfordul, hogy a hiszti irányába haladtok… ha éhes, fáradt akkor könnyebben elszakad a cérna.
Trükkös stratégia: Próbálj ne a konkrét “bajra” reagálni, ne akard megvigasztalni, vagy megoldást kínálni! Mondd neki, hogy érted, hogy miért mérges… megérted, hogy felzaklatta magát és most segítesz neki megnyugodni. “Gyere ide, segítek!” Nálunk a “szelidítő ölelés” működött és működik! Egyszerűen térdelj le hozzá, mondd neki, hogy öleljen meg! Öleljen addig amíg elmúlik, amíg kimegy belőle a mérgesség… (én mindig azt mondom, hogy adja át nekem, én pedig viccből leküldöm a vakondoknak, vagy az alsó szomszédnak … mire ezt részletezem már talán el tud mosolyodni, de legalábbis nem sír már.)
Ha sikerült megnyugodni akkor átérhettek a konkrét konfliktus megoldásának kiötlésére! Próbáljatok közös nevezőre jutni!
Tény, hogy a makacs gyerekek szüleinek nincs könnyű dolguk, de bízunk benne, hogy ezek a tanácsok és a tudat, hogy ez a makacsság egyszer majd kifizetődik és a javukra válik, talán adhat némi erőt a sokszor idegőrlő helyzetekben.
Forrás: https://pszichoforyou.hu/
Légy te is HelloBaby! magazin előfizető!
Az írás első részét itt olvashatod: