Az örökmozgó csecsemők egy szempillantás alatt letornázhatnak a pelenkázóról, pláne, ha az anyák nem uralják a helyzetet. Hogyan vegyük elejét a pelusos baleseteknek?
A szemébe nézel és mosolyogva beszélsz hozzá… ez minden pelenka cserére jellemző momentum.
Gyönyörködsz a babádban, ez így jó! Az újszülöttek pelenkázása a legédesebb feladatok egyike: amikor a csöppséget kibontjuk, hasát, popsiját levegő éri, két kis görbe lábacskáját pedig azonnal felhúzza. Ahogy azt az anyaméhben is tette… Néhány héttel később, amint a pelenkázásra kerül a sor, már vidáman rúgkapál a csecsemő, az igazi kihívás azonban 4-5 hónapos korban következik, amikor egyik oldaláról a másikra fordul peluscsere közben is.
Gyermekorvosok szerint minden harmadik gyerekkel történik ún. „pelenkázásos baleset”, így hát nem árt az elővigyázatosság. A biztonság a legfontosabb!
Soha ne hagyjuk egyedül!
Összegyűjtöttük a legfontosabb tanácsokat – ezeket betartva megelőzhetjük a baleseteket pelenkacsere közben.
- Soha, egy pillanatra se hagyjuk a picit egyedül a pelenkázószekrényen.
- Pelus cserénél egyik kezünk mindig maradjon a baba közelében.
- Amíg előkészítjük a terepet, tegyük a gyereket az ágyába vagy fektessük le a földre.
- A tiszta pelenka, popsitörlő, popsikrém, váltás ruha mindig karnyújtásnyi távolságra legyenek.
- Amennyiben a pelenkázó alátét a fürdőkádon helyezkedik el: időben helyezzünk nedves rongyot a közelbe, nehogy popsitörlés közben kelljen ide-oda hajolgatni. Statisztikák szerint ugyanis ebben a pillanatban történik a legtöbb baleset.
Általában, amikor lepördül egy baba valahonnan az anyukák csodálkozva mesélik, hogy azt megelőzően sosem fordult, kúszott, ült fel… stb úgy, ahogy akkor, ott. Tehát sose adjon hamis biztonságérzetet az, hogy korábban, milyen mozgásokra volt képes, lehet, hogy éppen először csinál valamit!
Mi a teendő, ha túlságosan aktív a gyermek, és egy pillanatra sem fekszik nyugodtan? Az erre vonatkozó tanácsokat később olvashatod!
Légy Te is HelloBaby! magazin előfizető!
Újszülöttek anyukáinak ajánljuk még: