A szülőket általában zavarja a felvilágosítás kérdésköre, hiszen nem könnyű belemenni a gyerekekkel ebbe a témába, és szépen elmagyarázni nekik, hogyan is fogantak meg és jöttek a világra.
Szerző: Müller-Hegedűs Henriett újságíró
Bár a szexuális felvilágosítás kényes dolog, mindenképp foglalkozni kell vele, főleg hogy a mai világban a felnövekvő generációk egyre gyorsabban érnek, és sokkal több inger éri őket, mint elődeiket. Így hamarabb el is érkezik a nagy beszélgetések ideje, melyeknek nem csupán a szexről vagy a fogantatásról kell szólniuk: a nemi érést, a test felfedezését és a menstruáció témakörét is érinteniük kell. Persze mindennek megvan a maga ideje!
Az első kérdések és válaszok
A legtöbb szülő a gyerekek születésére és a nemi viszonyokra irányuló kérdéseket körülbelül az óvodáskor közepén kapja meg gyermekétől, ami teljesen természetes dolog.
A legelső körben általában ilyen kérdéseket tesznek fel a gyerekek: „Én is a hasadból jöttem ki?”, „Honnan és mikor bújtam elő?”, „Apa is tud gyereket szülni?” Vagy egy klasszikus, szülőket megizzasztó kérdés: „Hogy kerültem a hasadba, anya? ” Ha mindez felkészületlenül ér minket, olykor nagyot nyelhetünk, de fontos, hogy azért mindig szolgáljunk naprakész válaszokkal.
Attól, hogy a gyerekek kicsik, még nem bugyuták, és óvodáskorukra rájönnek, hogy a gólyának nincs köze a kisbaba érkezéséhez (már ha a gólyás történetet korábban elsütöttük nekik).
Amennyiben megkérdezi a gyerek, hogyan került anya hasába, mondhatjuk neki, hogy ha anya és apa nagyon szeretik egymást, akkor csinálhatnak olyan dolgokat, melyekben összeforr a testük, és ha bizonyos testrészeik összetalálkoznak, megfogan a baba. Ennél többre ekkor nincs szükség magyarázat gyanánt.
Fontos, hogy hangsúlyozzuk a szeretet, a szerelem, az érzelmek és az örömök jelentőségét. Ezáltal azt sugalljuk a gyermeknek, hogy a szexualitásnak érzelem vezette folyamatnak kell lennie.
Iskoláskori beszélgetések
Ha a gyerek már általános iskolás, több szempontból is szintet ugrik. A lányoknál 10-13 éves korban többnyire már jelentkezik az első menstruáció, a fiúk pedig ekkortájt élhetik át az első éjszakai magömlést. Nem jó, ha korábban nem világosítjuk fel őket erről a két fontos dologról, és esetleg megijednek, rosszabb esetben magukba zárkóznak, esetleg szégyenükben valami butaságot csinálnak.
10-13 éves korukhoz közeledve el kell magyarázni nekik, hogy a hormonális változások miatt kialakul a menstruáció; segíteni kell a lányoknak a higiénés teendők elsajátításában is. A fiúknak szintén instrukciókat kell adni, hogy mitévők legyenek, amikor testrészeik – így nemi szerveik is – változáson mennek keresztül, és el kell mesélni nekik, mi történik az első éjszakai magömlés során. Ha a fiúgyerek érdeklődik a maszturbációt illetően, ne hárítsuk a kérdéseit, ne szégyenítsük meg, beszéljünk vele az önkielégítésről nyíltan.
Az általános iskolás korú gyereknek mindenképp mondjuk el, hogy ha két ember szereti egymást, akkor kibontakoznak testközeli vágyaik, sűrűn csókolóznak, ölelkeznek, és bizonyos testrészeik – így a nemi szerveik is – összeérnek. Egy kiskamasznak részben már tisztában kell lennie a nem kívánt terhesség fogalmával, és azzal, hogy csak azzal bújunk ágyba, akit szeretünk, akkor is megfelelő körültekintés, védekezés mellett.
Kamaszkorba érve
Előbb-utóbb nem tudunk gátat szabni kamasz gyermekünk kíváncsiságának és vágyainak, így kipróbálja majd a szexet, és ezt nem is szabad megtiltani neki. Már csak azért sem, mert amit tiltunk a gyereknek, az annál inkább vonzóvá válik számára, és csak azért is belemegy. Természetesen el kell látni megfelelő tanácsokkal, de mindenképpen nyitottnak kell lennünk arra, hogy beszéljünk vele erről a dologról. Lényeges, hogy érezze: hozzánk bármikor, bármilyen kényes kérdéssel fordulhat, és hogy a szex témaköre nálunk nem tabu.
A kamaszok szexuális felvilágosítása során a nőgyógyászati vizsgálatok fontosságára, a megfelelő védekezésre, az egymás iránti figyelemre és felelősségre, az orgazmus szerepére, fiúk esetében a pornótartalmak iránti érdeklődés kérdésére is gondot kell fordítani. Érdemes egy lazább, kötetlenebb beszélgetés keretein belül alaposan átbeszélni szexualitás témáját. Így elkerülhetjük azt, hogy csak az internet gyakran hamis vagy durva tartalmai, esetleg a barátok és iskolatársak valóságtól távol álló értesülései alapozzák meg gyermekünk ilyen jellegű ismereteit, és épüljenek be szexuális szokásaiba.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA – Születéstől egészen 6 éves korig
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.