„Amikor még csak tervezgettük a jövőnket a férjemmel, akkor is felmerült bennünk az a gondolat, hogy 4-5 »saját« csemete mellé szeretnénk egy örökbefogadottat is. Nem gondoltuk volna, hogy még hamarabb ez lesz az utunk” – írja szerzőnk, aki családjára való tekintettel név nélkül szeretné megosztani velünk történetét.
Szerző: HelloBaby magazin
Nem vér szerinti, szív szerinti!
Miután a második kisbabánk után egy műtét miatt nem születhetett újabb gyermekünk, nekivágtunk az örökbefogadás rögös útjának. Intézkedtünk, aztán vártunk, várakoztunk, és közben már azt is tudtuk, hogy az örökbefogadott gyermek is „saját”, csak nem vér szerinti, hanem szív szerinti.
Kisbabára vártunk, származási kikötés nélkül, és szinte minden betegségre, sérülésre elfogadóan. Ez az örökbefogadók nyelvére lefordítva azt jelenti, hogy szinte biztosan roma, és szinte biztosan sérült gyermek érkezik hozzánk, de egyiket sem bántuk, úgy éreztük, van elég hely a szívünkben, hogy szeressük őt, akkor is, ha nehezebb csomaggal érkezik, és van elég erő a karjainkban, hogy meg tudjuk teremteni a feltételeket ahhoz, hogy boldogan élhessen a családunkban.
A várakozás ideje
Én nagyon készültem arra, hogy szoptatni fogom a babát. Korábban már sok szoptatási nehézséget megéltem és mindkét előző gyermekem 2 éves koráig kapott anyatejet, ráadásul olyan sok tejem volt, hogy másik kisbabának is tudtam adni belőle. Alaposan utánaolvastam az örökbefogadott gyermekek szoptatásával kapcsolatos tudnivalóknak, és arra gondoltam: mi baj lehet?
Ebben nem lesz hiba – gondoltam – így „neveltem” a két vér szerinti gyermekünket, most is örömmel teszem majd ezt.
Hogyan készülj a szoptatásra örökbefogadott babánál?
A szakirodalom azt javasolja, hogy örökbefogadás esetén – ha már tudjuk, mikor hozhatjuk haza a kisbabát – érdemes 4-6 héttel a találkozás előtt napi 5-6 alkalommal elkezdeni fejni, így serkentve a tejtermelést. Ha már karunkban van a kisbaba, kiemelt jelentősége van a táplálás módjának: érdemes kerülni a cumit és a cumisüveget, és az előre lefejt tejet szoptatásbarát segédeszköz segítségével odaadni neki.
Optimális esetben a tejtermelés így napokon belül beindul, és változó mértékben, de hatékonyan táplálja a kisbabát. Ismerek olyan anyát, akinek sikerült az örökbefogadott gyermek kizárólagos szoptatása, de sok olyan eset is létezik, amikor valamilyen mértékben (általában 20-30%-ban) saját anyatejjel, afölött donor női tejjel vagy tápszerrel történt a baba táplálása.
Minden információ egy helyen a szoptatásról és babatáplálásról