Még mindig él a tévhit: ha gyermeket várunk, két ember helyett ehetünk. A terhesség ideje alatti helyes táplálkozás azonban kevésbé mennyiségi, sokkal inkább minőségi változtatásokat igényel. Most megmutatjuk, mire érdemes odafigyelned.
A terhesség első harmada
Ebben az időszakban a kismama súlya egyelőre csak kismértékben növekszik, testén azonban már apróbb változásokat figyelhet meg. A szövetek rugalmasabbá válnak, így valamivel több vizet raktároznak el, a tejmirigyek növekedésével pedig kikerekednek a mellek. Mindkettő előnyös, hiszen eltűnnek az apróbb ráncok és a dekoltázs is mutatósabbá válik. A pocak mérete szemmel láthatóan még nem nő, viszont farmerünkbe már nem ugrunk bele olyan könnyedén, mint pár héttel ezelőtt.
Azok a nők, akik rosszabbul viselik az első 12 hetet, sokat hánynak, bizony néhány kilót még le is adhatnak. Ha te a szerencsésebbek közé tartozol, akkor se fogyassz napi 2000 kalóriánál többet, mert a babának még nincs szüksége több táplálékra. Étkezz tehát úgy, ahogyan azt eddig tetted.
A terhesség második harmada
A mérleg nyelve lassan kimozdul (körülbelül két kilogrammal), mert a kismama teste zsírt raktároz el.
Néhány éve a kutatók rájöttek, hogy hasonló táplálkozás mellett miért hízik az egyik kismama többet társaihoz képest. A nők egyharmada magában hordoz egy gént, mely a terhesség alatt arra programozza testét, hogy a lehető legtöbb tartalékot képezze. Ha úgy érzed, testsúlyod hirtelen sokat változott, kérd ki orvosod véleményét a szükséges lépések megtétele előtt.
Az anyává válás folyamata a 20. hét környékén a külvilág számára is láthatóvá válik. Kis pocakjukat a várandós nők büszkén vállalják: örülnek, hogy boldogságukat végre mások is észreveszik.
A terhesség utolsó harmada
A 7-9. hónapokban az édesanya szervezete valamivel több táplálékot igényel, ez azonban nem több napi 300 kalóriánál. Ha viszont a kismama fizikai aktivitása csökken (mert például befejezi a munkát), az elhízás megelőzése érdekében, mind-össze 200 kalória többletbevitel ajánlott. A hasadban növekvő apróságnak egyáltalán nincs szüksége nagy mennyiségű táplálékra, ráadásul a túlzott testsúlygyarapodás babának-mamának egyaránt ártalmas és akár komoly orvosi problémákat is okozhat.
Semmiképp se hagyd figyelmen kívül:
Terhességük végére a nők átlagosan 7-12 kilogrammal nyomnak többet eredeti testsúlyuknál. Ha nálad ehhez képest 1-2 kiló eltérés mutatkozik pozitív irányban, még egyáltalán nem kell szigorú diétára fognod magadat. A normálisnak számító testsúlygyarapodás ugyanis egyénenként változhat: befolyásoló tényező a testalkat is, magasabb hölgyeknél például a plusz 14 kiló sem számít kórosnak. Ha valaki eleve túlsúllyal kezdi a terhességet, nem árt, ha az alsó határt célozza meg. Ellenkező esetben gyakori fulladással, hát- és lábfájással, inkontinenciával számolhat, és ami még súlyosabb: megnő a terhességi diabétesz, a magas vérnyomás és a trombózis kialakulásának lehetősége is.
Ha túl sok zsírszövet rakódik a has körüli területekre, az ultrahang vizsgálatokkal nem tudnak pontos eredményeket kimutatni, esetleges eltéréseket kevésbé vagy egyáltalán nem vesznek észre. Elhízott nők esetében kétszerannyi császármetszést végeznek, mint normál testsúlyú kismamáknál.
Ajánljuk még a témában: