Izgalmas és hasznos dolog másoktól megtudni, hogy mi az, ami őket meglepte, kit, mi ért váratlanul a friss anyaként, hátha tanulhatunk az ő tapasztalataikból.
Sződy Judit pszichológus írása
Megkérdeztünk néhány tapasztalt anyát, íme!
…hogy nem és nem lehet a gyerek mellett doktori dolgozatot írni, ahogy ezt mindenki hajtogatta. Mert a kisbaba úgyis sokat alszik… hahaha…
Egyik kisbaba sokat alszik, a másik meg alig. Meg lehet írni baba mellett egy doktorit, de ahhoz sok feltételnek kell teljesülnie. Például könnyen elérhető segítségnek kell rendelkezésre állnia, kell hozzá egy csendes szoba, ahova az anya elvonulhat, és az, hogy a segítő magabiztos legyen, és ne forduljon minden kérdéssel az anyához. Így megírható a dolgozat, enélkül kétséges.
…hogy felesleges elveket és terveket dédelgetni, a gyerek mindent áthúz ugyanis…
Ha a reklámok rózsaszín babavilágából indulsz ki, akkor azt gondolod, hogy ez egy gyönyörű, és teljes mértékben irányítható időszak. Már meg is fogalmazod a nevelési elveket: én mindig, én soha…
Később majd rájössz, hogy ez egyáltalán nem baj.
…hogy lehet belőle császár, és arra is fel kell készülni…
Ma, Magyarországon a babák közel 40 százaléka császármetszéssel születik. Vagyis elég nagy az esély, hogy egy anya a szülőszoba helyett a műtőben találja magát. Érdeklődj, mik a császármetszéssel kapcsolatos lehetőségek és szokások a kórházban, ahol szülni fogsz.
…hogy a harmadik trimeszter után a negyedik trimeszter jön…
Hát, igen, hiába született meg, még egy darabig nagyon nagy szüksége van a testközelségedre. Nem, nem rontottad el, nem kényeztetted el, nem hisztizik, nem manipulál. Egyszerűen így működik egy normális kisbaba.
…hogy nem szégyen segítséget kérni…
A kisbabákkal kapcsolatos terhek és a felelősség régebben sokkal jobban megoszlott. Az anya mellett több tapasztalt nő is kivette a részét a baba gondozásából, és a ház körüli tevékenységekből. Ma főleg az apákkal tudják megosztani a feladatokat az anyák, de sokan még ezt is nehezen, mert a legtöbb nő úgy szocializálódott, hogy egyedül kell megállnia a helyét. De, nem! Nincs „női munka” és „férfi munka”.
…hogy az anyaságtól milyen erős leszek, és hogy milyen sok dolog eltörpül emellett…
Átértékelsz dolgokat, és ez így van rendjén. Az éjszakai alvás, a terített asztal, a tükörfényes parketta már nevetségesnek tűnik. Emlékszel még, milyen dühös voltál, hogy lekésted a kedvenc műsorodat, mert tovább bent tartott a főnököd? A mostani főnököd még jobban a kezében tartja a kontrollt. Emlékszel, hogy smink és kosztümkabát nélkül még a boltba sem ugrottál ki? Most még melegítőben is kiszaladsz, ha van szabad tíz perced. Rémesnek tartottad, hogy a szomszéd gyereke zajongott, most a tiéd sír este hattól kilencig.
…hogy az anyaság ennyire jó… annyira, hogy ezt nem is tudom leírni…
Ellentmondásos időszak ez. A sok nehézség mellett bőven jut az örömökből, mégpedig annyi, hogy el sem tudjuk képzelni előre. Teljesen érthetetlen dolgoktól érzékenyülsz el, tölt el a büszkeség, tolul fel a szeretet benned. Elég rápillantani a szempillájára, az állán lévő gödröcskére vagy az arcán átsuhanó mosolyra, és azt mondod, ezért érdemes…
GYERMEKPSZICHOLÓGIA – Születéstől egészen 6 éves korig
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.