Sajnos a baleseti, sérülési lehetőségek egész sorát rejti egy mászni, járkálni kezdő, mindenre kíváncsi kisgyermek számára az átlagos otthon. Ezért érdemes még abban az időszakban babaszemmel körülnézni, mielőtt először kiteszitek a szőnyegre mászni, felfedezni.
Talán az a legnagyobb segítség, ha ti is az ő perspektívájából néztek körül. Ereszkedjetek le a földre, figyeljétek meg, mennyire más képét mutatja a lakás onnan alulról! Ideális az volna, ha nem kellene túl sok dolgot megtiltani…
A járóka
Biztonságos hely a baba számára, de akad néhány hátránya is. Az egyik, hogy meglehetősen behatárolja a felfedezési lehetőségeket és a mozgásteret.
A baba elveszíti a tapasztalatszerzés és tanulás egyik legfontosabb módját, ha túl sok időt tölt odabent. Nagyon jó megoldás viszont olyan esetekre, amikor nem tudod folyamatosan szemmel tartani. Ne bízz abban maradéktalanul, hogy a rácsos ágy és a járóka kifog a szabadulni vágyó kisgyermeken! Különösen a nagyobbacska termetű, erős babákkal fordulhat elő, hogy addig erőlködnek, ügyeskednek, amíg felnyomják magukat a rács tetejére – onnan azonban egyenesen a padlóra esnek, mégpedig fejre! Az így szerezhető koponyasérülés a veszélyes balesetek kategóriájába tartozik. Ne becsüld alá a képességeit!
A felesleges frusztrációt is megelőzheted!
Ha követed a lakásban tett felfedezőútjai során, akkor könnyen azon kaphatod magad, hogy állandóan a nyomában vagy, és percenként veszel el tőle ezt-azt, vagy távolítod el a veszélyeket rejtő vagy óvni való tárgyaktól.
Természetesen nem arról van szó, hogy mindent meg kell engedni, nehogy csalódást okozz neki! Éppen ellenkezőleg, nagyon fontos a határok szabása, hiszen ezzel tanítod és vezeted be a biztonságos együttélés szabályaiba! Az viszont korántsem mindegy, hányszor kell figyelmeztetned vagy odébb raknod.
Cikk folytatása:
A témában ajánljuk még: