Az agyhártyagyulladás az a betegség, amit megelőzni lehet, gyógyítani nemigen! – mondja dr. Póta György gyermekorvos. Nagyon fontos tehát, hogy az egyik legsúlyosabb következményekkel járó fertőző betegségről, a meningitisről szülőként is tájékozódjunk.
Szakértő: Dr. Póta György gyermekorvos, szerző: Szále Kata mentálhigiénés szakember
A gennyes agyhártyagyulladás elleni védekezés fontosságát nem lehet túlhangsúlyozni. Ez a betegség nem gyakori, ám az összes megbetegedések kétharmad része 4-6 hónapos kortól 2 évesig jelentkezik. Nagyon veszélyes: hirtelen kezdődik, gyors lefolyású, diagnosztizálni sem könnyű. A kicsik után a 16 év körüliek közül kerülnek ki az újabb betegek. A tinédzser korosztály sok esetben csak hordozó; akár 200-300 hordozóra juthat egyetlen megbetegedés.
Hogyan lehet olyan sok ember tünetmentes hordozó?

A meningococcus kórokozója egy tokos baktérium, amely tünetmentes felnőtteknél a torokflórában található meg. Többnyire nem kerül be a véráramba és nem okoz megbetegedést. Az egészséges felnőtt azonban megbetegítheti a saját csecsemőjét.
Mit tapasztal a szülő, ha meningitis gyanús a gyermeke?
A megbetegedés nagyon gyors lefolyású, órákról van szó. A tünetek: magas láz (amit nemigen sikerül csillapítani), erős fejfájás, nagyon rossz közérzet, orrfolyás.
Ez elég sok betegségnél előfordul.
Igen, sajnos még a gyermekorvosnak is nagy stresszt jelent, hogy a sok lázas gyermek között, a közel egyforma tünetek mellett felismerje a meningitist.
Az orvos, ha úgy ítéli meg, antibiotikum-injekciót ad és továbbirányít a legközelebbi gyermekfertőzőosztályra – ilyen általában a megyei kórházakban található, Budapesten a Szent László Kórházban.
A merev tarkó, a bőr bevérzése is jellegzetes tünetek, ugye?
Amennyiben ezek a tünetek jelentkeznek, sok esetben már késő. A tipikus idegrendszeri tünetek, erős zavartság, eszméletvesztés esetén már érintett az agy; a bőr bevérzése is súlyos helyzetre utal. Sajnos, minden ötödik hatodik ilyen eset halálos kimenetelű. Akit sikerül megmenteni, az az esetek közel háromnegyed részében maradványtünetekkel él tovább: szellemi fejlődés elmaradása, végtagcsonkolás a szövetelhalás következményeként…
Aki bármi miatt tartana az oltásoktól, mivel győzhető meg?
Elsősorban azzal, hogy így elkerülheti a gyermeke ezt a borzalmas betegséget. Másrészt: a meningococcus-védőoltások egyike sem tartalmazza a kórokozót, semmilyen formában. Csupán egy úgynevezett immunkomplexet viszünk be, ami lényegében teljes védelmet nyújt – ha valaki megkapta az oltási sorban lévő mindhárom oltást.
Mi a védőoltások felvételének menete?
A Neisvac C oltóanyag a C törzs ellen nyújt védelmet. Az első oltást 2-3 hónaposan adassuk be – bár ez nincs a kötelező oltások között, de támogatott, így ingyenes. A másodikra 2 hónappal az első után kerül sor, míg a harmadikra 1 éves kor után. A B törzs oltóanyaga a Bexsero, szintén hármas oltási sorral. Ez nem támogatott, saját zsebből kell kifizetni, és nem olcsó; sok család nem engedheti meg magának. Pedig a két oltást a legjobb lenne párban adni.
Említette a C és a B törzset, mit érdemes tudnunk a meningitis-baktériumtörzsekről?
Világszerte jelenleg 5-féle ismert, de Európában és hazánkban a betegségek 95%-áért a C és a B törzs felel. Ez az arány korábban 99% volt, de a sok utazás miatt a fertőző betegségek hordozása felgyorsult, így időnként itthon is előfordul például az észak-amerikai W törzs.
Ha valaki be van oltva a C és a B ellen, akkor elkaphatja-e a W-t?
Igen. Azonban létezik, sőt elérhető egy 4 komponensű kombinált oltás, mely az A, C, W és Y törzsek ellen egyaránt véd. Ez akár a 3. emlékeztető oltás helyett – azaz 1 éves kor után – is adható, vagy ezzel végezhető az alapoltás. A tinédzserkori újraoltásnál feltétlenül ez javasolt, hiszen a fiatalok sokat utaznak, érintkeznek más föld- részek szülötteivel. A kombinált oltás sem támogatott, ennek az ára azonban könnyebben megfizethető. Választható oltásról van szó, tehát a szülő dönt.
Hogy állunk ma Magyarországon a meningococcus elleni oltottsággal?
A csecsemők oltottsága a legfontosabb – ebben nem állunk rosszul, főleg, ha az ingyenes C elleni oltást nézzük. Ám a tinédzserek újraoltásában le vagyunk maradva, és a kombinált oltóanyag használatában is előrelépésre lenne szükség.
Ajánljuk még a témában: