Számos hiedelem tartja magát a babák fogainak előtöréséről, mely generációról generációra, szájról szájra száll, de gyakran előfordul, hogy az idő és az orvostudomány megcáfolja ezeket. Mi minden van összefüggésben a fogzással? És mi nem?
A kezdet
Az anyaméhben a magzat 6-7 hetes korában kezdődik el a tejfogacskák csíráinak fejlődése, sőt a 12. hét táján már a maradó fogak csírái is megjelennek. A születés idejére a metszőfogak 2/3-a, és szemfogak 1/3-a lesz meszes, a tejörlők rágófelszíne is részben, vagy akár egészen az. Ám ekkortól még további pár hónap (kb. 4), mire elindul a fogak előbújása. Az első fogak megjelenése az 5-7 hónapos kor tájára tehető. Legtöbbször…
Van, aki fogacskával a szájában jön világra?
Előfordul, ám kétezerből csupán egy csecsemőt érint. Régen a különleges képességek jeleként tekintettek az újszülöttek már előbújt fogára, innen is kapta a nevét ez a korai fogacska: táltos fognak hívták.
Vajon a veleszületett fogakat el kell távolítani?
Legtöbbször nemigen van rendes gyökerük, az ínyhez alig kapcsolódó, mozgó kis fogacskákról van szó, melyek nem állják meg a helyüket hosszabb távon, így a fulladásveszély miatt a fogorvosok az eltávolítását javasolják. Azonban a megfelelően fejlett, stabil foghoz – még ha korán bújt is ki – nem kell nyúlni! Ennek megítélése persze a fogorvos kompetenciája.
A baba nyugtalanságának oka a fogzás!
Ha túlestünk végre a hasfájós heteken, és nem sokkal ezután újabb nehéz időszak jelentkezik, szinte mindig a fogacskákra gyanakszunk. Persze lehet, hogy igazunk van, de nem árt gondolni rá, hogy számos más dolog is állhat mögötte, például: fejlődésbeli ugrás, mozgásfejlődés, vagy szeparációs szorongás. Legyünk nyitottak, figyeljük a babánk viselkedését és kérjük védőnőnk, gyermekorvosunk véleményét, ha bizonytalanok volnánk.
Okozhat-e lázat a fogzás?
Nem. Hőemelkedés előfordulhat, de, ha lázas a kicsi, akkor más (is) közrejátszik, konzultájunk orvosunkkal.
Okoz-e hasmenést a fogzás?
Nem. A baba hígabb székletet produkálhat, de valódi hasmenés – a megszokottnál jóval többszöri széklet nem valószínű. A hasmenés mögött más áll.
Pelenka kiütése lehet-e a fogzás miatt?
Nem. Bőrirritációt, piros popsit okozhat a megváltozott kémhatású – savasabb – nyál és széklet, de a pelenka kiütést nem ez okozza.
Okozhat-e fülfájást a fogak mocorgása?
Megfigyelhetjük, hogy pirosabb az arcocskája, hogy időnként oda- odakap a baba a füléhez; ha ennyiről van szó, azt betudhatjuk a fogzásnak, ám ha lázzal jár, sírva nyúl a füléhez, akkor biztosabb megmutatni a gyermekorvosnak.
A babák 4 hónapos kora táján már lehet szó a fogzásról és akár az óvodás kor kezdetéig is eltart mire a hátsó örlőfogak is kibukkannak, ez nagyon hosszú időszak. Így bár sok-sok tünet megjelenésében játszhat szerepet a fogzás, egész biztos, hogy nem mindent az okoz. Megítélni persze nem mindig könnyű. Segítsünk a babának, amivel tudunk, hogy minél kevésbé viselje meg a kicsit és a családot ez a hosszúra nyúló folyamat és mindig forduljunk szakemberhez, ha szükségesnek érezzük.