Ha látjuk a számításokat, milyen sokba kerül egy kisbaba ellátása, meghökkenhetünk. Babakocsi, pelenka, tápszer, babaruha, kiságy, fejlesztő játékok – és persze a felső határ mindenből a csillagos ég. De valóban szüksége van mindezekre a kicsinek, vagy csak a fogyasztói társadalom tukmál ránk fölösleges termékeket?
Szerző: Pákhné Fekete Alexandra
A kisbabának elsősorban a szülei szeretetére van szüksége. Ha biztonságban van, jóllakott, nem fázik, akkor nagyjából minden kívánsága teljesült. Magunk körül és a reklámokban azonban azt látjuk, hogy ilyen-olyan csillogó termékeket kell megvásárolnunk ahhoz, hogy a kisbabánk egészségesen és boldogan fejlődhessen. Ha ez így lenne, akkor az emberiség már rég kihalt volna, hiszen pár száz éve még el sem tudták képzelni az eldobható pelenkát vagy a kiságy fölött zenélő forgót.
Drága termékek helyett
A fenntartható babázás nem drága. Induljunk ki abból, hogy a kisbaba szopik, így az etetése nem kerül semmibe. Amikor elkezd kóstolgatni, optimális esetben az anya vagy a család által amúgy is felhasznált egészséges alapanyagokból pár perc alatt összedobható számára az ebéd, tehát ez sem jelent extra kiadást. Különböző babakocsik helyett elég egy praktikus hordozókendő. Eldobható pelenka helyett gazdaságosabb és a kicsi számára kényelmesebb a mosható pelenka, a drága egyedi ruhák helyett pedig megteszi az unokatesótól örökölt puha rugdalózó is. Ezeket a lehetőségeket választva nemcsak a pénztárcánkat kíméljük, hanem a környezetünkért is rengeteget teszünk.
Mosható pelenka
Ne a régen használt, esténként kifőzött és vasalóval szárítgatott textilpelenkára gondoljunk, ma már rengetegféle mintás mosható pelenka érhető el különböző fazonokban. Mielőtt azonban ilyen választanánk, érdemes tájékozódnunk a kezelésükről. Milyen előnyökkel jár a mosható pelenka használata?
Az eldobható pelenkából a baba 1 tonna hulladékot termel a szobatisztaság eléréséig, ráadásul az ilyen pelus lebomlási ideje több száz év. A mosipelus egyszer, majd a legvégén kerül a szemétbe, de addig több gyereket is kiszolgálhat.
A mosipelus-kezdőkészlet kialakítása nagyjából 80-100 ezer forintba kerül, ráadásul ezt több gyermek is használhatja, vagy el lehet majd adni. A mosipelus a textil puhaságával simul a baba bőréhez, alatta nem fülled be, nem lesz kiütéses a bőre, és a szobatisztaságnál is segít.
Hátránya, hogy foglalkozni kell vele, nem lehet csak úgy a kukába dobni, gyűjteni kell vödörben, majd mosni, szárítani kell. Szintén hátránya, hogy a kezdőkészlet megvásárlásánál a költségek egyszerre jelentkeznek.
Használt ruhák
A kisbabát pont nem érdekli, hogy milyen márkájú és mintájú ruhácska van rajta.
Ha az első használat előtt alaposan kimossuk a ruhát fertőtlenítő mosószerrel, illetve ellenőrizzük az anyagát, akkor semmilyen veszélyt nem jelent a kisbabára az, hogy más már hordta.
Szabad néha „bűnözni” ?
A fenntartható babázás nem jelenti azt, hogy meg kell vonnunk magunktól korunk vívmányait. A választható oltások, a biztonságos autósülés például drága, de ha a mindennapokban inkább a környezetbarát termékeket használjuk, akkor ezekre több pénz marad. Ugyanígy a táplálásnál: ha valamiért nem tudunk vagy akarunk szoptatni, életmentő megoldás a tápszer. Természetesen a 21. század által biztosított segítségeket a helyükön kell kezelni, és használni kell, ha szükséges!
A környezettudatos babanevelés során is az egyik legfontosabb dolog, hogy semmihez sem szabad mereven ragaszkodni. Ha általában mosipelust használunk és magunk főzünk a babának, de utazáskor eldobható pelenkát csomagolunk, és megveszünk néhány üveg babaételt, hogy kényelmesebb legyen a pihenésünk, az teljesen rendben van. Az is, ha beleszeretünk egy kis ruhácskába, és vásárláskor az is a kosarunkba kerül.
A cél az, hogy a fenntarthatóság figyelembevételével gyermekünkkel együtt jól érezzük magunkat.
Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? Környezettudatos tippeket találsz ÖKO különszámunkban!
WEBSHOP