Amikor a gyermekáldás várat magára, felmerül, hogy speciális orvosi vizsgálatokra van szükség, ám egyáltalán nem ritka, hogy semmiféle biológiai magyarázat nincs a meddőségre. Ez esetben funkcionális meddőségről beszélhetünk, melynek az arányát a becslések 15-40%-osra teszik.
Lehetséges okait Stumpf Zsuzsanna mentálhigiénés szakember, családállító foglalta össze.
Lejegyezte: Szále Kata mentálhigiénés szakember
Test és lélek egy egység – ez már tudományosan is bizonyosságot nyert. Miként hatnak például a hormonok működésére a különféle érzelmi állapotok?
Ezt komoly endokrinológiai kutatások során vizsgálták, a témáról jelentős szakirodalom áll rendelkezésre.
Ám abban az esetben, ha a rohanó életmóddal felhagyva sem „kopogtat a gólya”, akkor biztosan érdemes mélyebbre ásni.
Pszichés blokkok
A lelki elakadások sokszor úgy hatnak ránk, hogy azoknak egyáltalán nem vagyunk tudatában, az akaratunktól teljesen függetlenül működnek. Olyanok, mint a jéghegy és annak a csúcsa: csak egy picit, mintha, talán érintene minket az adott téma, de nem gondoljuk, hogy ez vezethet nehézséghez, például a fogantatás késlekedéséhez.
Melyek a leggyakrabban előforduló „jéghegyek”?
- Párkapcsolati probléma
A háttérben a ki nem mondott, elfojtott problémák dolgoznak.
- Szexuális elakadás
A családon belül hallott, hangoztatott hitmondatok erős lelki gátat teremthetnek. Ugyanezt korábban megélt abúzus, fájdalmas szexuális élmény is okozhatja, de a születés eseményei is befolyásolhatják.
- Korábbi vetélés, abortusz
Kísérői: bűntudat, félelem a veszteségtől, a fájdalomtól.
- Meddőség okozta stressz
Sajnos, nem ritka, hogy a babáért folytatott küzdelem során bekúszik a mindennapokba a krónikus stressz és a depresszió, és máris ördögi körben találja magát az érintett.
- Traumatizált gyermekkor
A különösen nehéz gyermekkor emlékei is gátat képezhetnek. A rossz szülő-gyermek kapcsolatban, a nagy szegénységben, komoly nélkülözésben felnőtt, illetve az egykor bántalmazott gyermek nőként úgy érezheti, nem szeretné, hogy a saját gyermekének ilyesmit kelljen átélnie. De nem tudja, hogyan óvhatná meg ettől, így a szíve mélyén – tudat alatt – azt érzi a legmegnyugtatóbbnak, ha nem is születik gyermeke.
- Korábbi abúzusélmény
Aki ilyen traumát élt meg, úgy érzi, hogy beszennyezték, tönkretették, „elrontották”. A megalázottság, a szégyen érzete kapcsolódhat a szexualitáshoz, a nemi szervekhez fűződő élményekhez.
- Anyafüggőség
Nagyon szoros, túlságosan szoros anya-lánya kapcsolat esetén a lány úgy érezheti, hogy úgysem lehet olyan jó anya, mint amilyen az ő édesanyja. Bár felnőtt nő, a kapcsolati dinamikát tekintve gyakran gyermek marad, így ő „nem lehet” anya.
- Ikervesztés, testvérvesztés
Ezzel együtt járhat a hiányérzet, a fájdalom, a szülők lelki terhének könnyítésére irányuló törekvés, a bánatukban való osztozás. Az érintett meg sem fogalmazott gondolata valahogy így szólna:„Ha nem szülök, el sem veszíthetem.”
- Fiút vártak
Ha valakit fiúnak vártak, de lány lett, azt gyermekként megfelelési kényszer (főként az apa felé) és bűntudat kísérheti. Sokszor válik fiús lánnyá – már óvodáskortól –, és gyakran később sem tudja zavartalanul megélni saját nőiességét a maga teljességében.
- Sérült gyermek a családban
„Ha nem születik gyermekem, legalább nem szenved senki.” Az is előfordulhat, hogy már előre bűntudatot érez attól, hogy az ő gyermeke egészséges lesz.
- Saját születésélmény
Traumás születés, sőt akár traumatizált várandósság, magzatkori negatív élmény is blokkolhatja tudattalanul a szülővé válást.
A felsoroltakon kívül persze más okok is megbújhatnak a lélek mélyén, továbbá az sem ritka, hogy egyszerre több oka van a fogamzás körüli elakadásnak. Fontos a lelki gátak feloldása, ami lombikprogram esetén is igaz: sokkal nagyobb az esély a fogantatásra akkor, ha nincs pszichés blokk.
Válasszunk pszichoterápiát, pszichológiai konzultációt, vagy nézzünk utána az olyan alternatív lehetőségeknek, mint amilyen például a családállítás. Induljunk arra, amerre szívünk szerint mennénk, amit el tudunk fogadni, amiben bízunk. Számtalan gyermek létezése bizonyítja, aki pszichés gátlásoldás után született: megéri!
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.