A szülővé válás nagy változást hoz mindenki életében. Szinte azonnal feltűnik, hogy gyerekek mellett egyre kevesebb szabadon eltölthető időnk van. És a szűken mért szabad időnkben még ritkábban van alkalmunk eltöprengeni mindazon, ami történik.
Szerző: Paizs Dóra, megoldásközpontú coach
Mérföldkövek
Hogy mire is gondolok? Például arra, hogy egy-egy fontos esemény – gyerekek születése, fejlődési mérföldkövek, munkahelyi változások, költözések, veszteségek és sikerek – után elgondolkodjunk és számba vegyük, milyen érzéseket keltett bennünk az esemény, és mik a saját tanulságaink, esetleg mit csinálnánk legközelebb másképpen. Pedig az önreflexió segít a tapasztalatainkat feldolgozni, és ily módon a lelki egyensúlyunk egyik alapja.
Gondold át!
Ha csak ritkán van is alkalmunk szülőként erre a már-már luxusnak számító tevékenységre, évente egyszer azért érdemes zavartalan időt kerítenünk rá. Remek alkalom például az év végi ünnepi időszak arra, hogy a csemetéket a nagyszülőkre, barátokra bízzuk, és egy-két órára elcsendesedjünk, visszatekintve arra, mi minden történt velünk és körülöttünk az év folyamán.
Ehhez segítségül hívhatjuk akár a naplónkat – ha vezetünk ilyet -, a naptárunkat, de segít az is, ha egy hozzánk közelállóval idézzük fel az év eseményeit.
Tudsz hálás lenni?
Számos tudományos kutatás támasztja alá, hogy a boldogság egyik alappillére a múlttal való elégedettség, amelynek két fontos feltétele van: a hálaadás képessége, valamint a megbocsájtás és felejtés képessége. Nem véletlen, hogy számos vallási és nemzeti hagyomány őrzi és ünnepli az engesztelés és a hálaadás napját.
Mi volt jó?
Ha évzáró összegzést végzünk, érdemes hát a figyelmünket tudatosan arra fókuszálni, mik azok a dolgok, amelyek az elmúlt évben a megelégedésünkre szolgáltak. Ehhez álljon itt néhány coaching kérdés, amelyet megválaszolva egyéni felismerésekhez juthatsz, és közelebb kerülhetsz a saját lelki egyensúlyodhoz. A válaszokat írd is le magadnak, nehezebb pillanatokban erőt meríthetsz belőlük.
• Mik a legfontosabb események, amik történtek velem a különböző életterületeken: (CSALÁD (párkapcsolat, gyerekek), MUNKA (és tanulás), BARÁTOK (és családon kívüli kapcsolatok), ÖNMEGVALÓSÍTÁS (pl. alkotás, szabadidő), PÉNZÜGYEK, OTTHON (tárgyi dolgok is), EGÉSZSÉG (test és lélek)?
• Mi a három legnagyobb sikerem az elmúlt évben?
• Mi az, ami miatt hálás vagyok?
• Kik támogattak a hétköznapokban és mi mindent köszönhetek nekik?
• Miben fejlődtem a legtöbbet?
• Mivel okoztam a legtöbb örömet másoknak?
• Melyek azok a jó szokásaim, amiket szívesen viszek magammal a következő évre?
A következő esztendő tervezgetésénél érdemes szem előtt tartani, hogy a vágyaink megvalósulását azzal tudjuk elősegíteni, ha konkrét célkitűzéssé alakítjuk őket, és lépésekre lebontható részletes terveket kovácsolunk a megvalósításukra. A célkitűzéseket érdemes világos kijelentő mondatokban megfogalmazni, például: szeretnék megtanulni középfokon angolul.
Tervezés lépésről lépésre
És most lássuk a célállítást és tervezést segítő kérdéseket! A válaszaidat írd le magadnak, így az év folyamán ellenőrizheted, hol tartasz a megvalósításban, erőt meríthetsz a már elért eredményeidből, és motivációt a megfogalmazott vágyaidból.
• Mik a legfontosabb események, amik történni fognak velem, illetve szeretném, hogy megtörténjenek a különböző életterületeken? (Lásd fent)
• Mit tehetek a céljaim elérése érdekében? (Gondolok itt például a befektetendő időre, pénzre, mozgósítható energiára, kapcsolati tőkére…stb.)
• Kik lehetnek a példaképeim a megvalósítás során, akiknek a mintája erőt adhat a számomra?
• Mit tehetek máris azért, hogy elinduljak a céljaim felé vezető úton?
• Mi tesz bizakodóvá, hogy sikerül elérnem a céljaimat?
Sok gazdagító tapasztalatot, értékes felismerést és sikeres célmegvalósítást kívánok!
SZÜLŐK LETTÜNK
Szülők lettünk! – Segítség a fogamzástól négyéves korig