Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a legkisebbek számára is ajánlást fogalmazott meg a fizikai aktivitással, mozgásszegény életmóddal és az alvással kapcsolatban.
Szerző: HelloBaby magazin
Karácsonyi sütés-főzés, vendéglátás, otthon az egész család; hideg is van… most talán kevesebb idő és figyelem jut a kicsikre. Az állandóan a háttérben villogó, duruzsoló, folyton bekapcsolva lévő tévéről nem is beszélve. Nem könnyíti meg ez az időszak az alábbi ajánlás betartását, pedig komolyan kell vennünk!
Mikor nincs túl korán? Mennyi az, ami nem ártalmas?
Az WHO új ajánlása szerint kétéves koruk előtt ne ültessék semmilyen képernyő elé passzívan a gyerekeket a szülők, gondviselők. A nemzetközi szervezet szerint 2 és 4 éves kor között is legfeljebb napi egy órát, de inkább kevesebb képernyő előtt eltöltött időt engedélyezzenek a szülők a gyerekeknek – ideértve a számítógépes játékokat is.
Küzdelem a mozgásszegény életmód ellen
Arról nem is beszélve, hogy nem ülni és maguk elé meredni, hanem mozogni kell – erre van természetes igényük és szükségük. Az új ajánlásokkal a szervezet a gyermekkori mozgásszegénység ellen küzd, mivel a kevés mozgás, testedzés globálisan vezető kockázati tényezője az idő előtti halálozásnak és az elhízás okozta betegségeknek.
És a babák?
Az újszülöttek számára fontos a 14-17 óra alvás, négy és 11 hónapos kor között pedig 12-16 óra alvás ajánlott. A szakértők továbbá azt javasolják, hogy az ebben a korosztályban lévő gyerekek egyszerre egy óránál többet ne töltsenek babakocsiban, ülésben vagy babahordóban.
A mozgékony totyogók
Az egy és két év közötti kisgyerekek számára napi legalább három órás fizikai aktivitást, legfeljebb egy órai képernyőidőt és 10-13 óra alvást ajánl a WHO. Ebben a korcsoportban szintén nem ajánlott egyszerre egy óránál hosszabb időre korlátozni a gyerekek mozgását, például a kocsiülésbe bekötve.
A fejlesztésre kell törekedni
A passzívan a képernyő előtt töltött időt inkább változtassák értékes együttlétté, például olvassanak a gyerekeknek, mert az fejleszti a nyelvi készségeiket – tanácsolja a szülőknek Juana Willumsen, az ajánlások egyik kidolgozója.
A szakértő szerint inkább megengedhetőek az olyan tévés gyermekprogramok, amelyek arra biztatják a kicsiket, hogy mozogjanak, de ezeket is jobb, ha a szülő együtt nézi a gyerekkel, és segít a feladatokban.
Megy a tévé
Vajon mi a helyzet a háttértévézéssel? Sok családban még mindig bekapcsolva van a készülék, ha nézi valaki, ha nem. A kisgyermekek figyelmét elvonja, leköti, arról nem beszélve, hogy számos olyan tartalommal találkozhat, ami nem neki való, amit nem ért.
A gyerekek természetes fejlődését leginkább az önálló, szabad játék segíti, amibe belemerülve, önfeledten vehetnek részt, ha a figyelmüket eltereli, leköti a televízió, vagy a számítógép, akkor ez nem valósul meg. Aminek a kárát később fogjuk látni. Ne engedjünk a csábításnak, “hogy addig legalább szépen csöndben van, és tudok valamit csinálni!”
A témában ajánljuk még: